Citlivý román, kterým autorka Tatiana de Rosnay podává holt dětem, které se staly součástí největšího aktu francouzské kolaborace s nacisty a už se nikdy nevrátily domů.
V knize se prolínají dvě časové linie. Ta první se dotýká událostí v Paříži z července roku 1942, druhá pak spadá do stejného místa, jen v roce 2002.
Za války vtrhnout do pařížského bytu mladé židovské rodiny příslušníci francouzské policie v rámci tzv. velkého zátahu. Bylo to přesně 16. července 1942. Policisté se ke svým krajanům chovají stejně brutálně jako samotné gestapo. Desetiletá Sarah schová svého mladšího brášku Michela do skříně, kde ho zamkne. Slíbí mu, že bude za pár okamžiků zpět, odemkne ho a zase si budou hrát. Netuší, že tento slib nebude moci dodržet… Malá holčička neví, co se děje, ničemu nerozumí, neví, proč jsou ostatní sousedé najednou tak zlí, proč jim nepomohou? Proč jim vůbec nikdo nepomůže? Spolu s touto rodinou bylo do prostoru Vélodrome d´Hiver ležícího nedaleko Eiffelovy věže, uvězněno přes 13 tisíce Židů, z toho neuvěřitelných 4 tisíce dětí ve věku od 4 do 20 let! Rodiny zde byly drženy v nelidských podmínkách, po týdnu byly přesunuty na Slavkovské nádraží a odtud převezeny do táborů v okolí Paříže (Drancy, Pithiviers, Beaune-la-Rolande), které sloužily jako předsálí Osvětimi. Z Osvětimi se pak žádné z odsunutých dětí nikdy nevrátilo! Desetiletá Sarah měla štěstí v neštěstí – nebyla z přestupního tábora odvezena spolu s rodiči, měla odjet až později s ostatními dětmi. Nicméně se ji podaří uprchnout. Hnacím motorem je pro ní její uvězněný bratříček doma ve skříni, ke kterému se musí za každou cenu dostat a zachránit ho. Klíč od skříně má stále ve své kapse…
Druhá časová linii příběhu se odehrává v roce 2002, kdy mladá americká redaktorka Julia Jarmondová žijící v Paříži začne po šedesát let starých událostech pátrat. Na celé věci ji snad nejvíce zaráží neochota Francouzů o Vélodrome mluvit. Největším překvapením je pro ní však fakt, že žije v bytě, kde Sarah zanechala svého bratříčka…
Kniha odhaluje pouzavřené dveře bolestné francouzské minulosti, o které se dosud raději nemluvilo.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2007 nakladatelstvím Ikar. Celkem má 312 stran. Autorkou je Tatiana de Rosnay. Z anglického originálu přeložila Petra Klůfová. ISBN 978-80-249-0915-8.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account