Kde až může zajít člověk ve své nekonečné touze po získání něčeho víc, než co v životě dosud dokázal? Kde se člověk může ocitnout, když je nespokojený ve svém, pro jiné, naprosto harmonickém životě? Skutečný příběh ženy, zpověď kajícnice, které se podařilo uprchnout z bašty islamistů v syrském městě Rakká.
Sofie prožívá bezstarostné dětství v Kongu, vyrůstá s milující maminkou a tetami. Maminka však vážně onemocní a umírá. Sofia situaci nechápe a ze dne na den se jí změní život. Nechápe, kde se maminka odešla, proč ji opustila a proč se musí stěhovat ke své starší sestře do Paříže. Ta zde žije se svým manželem a dětmi. Oba dávají Sofii lásky dost, ale ta i přesto trpí depresemi, cítí se opuštěná a přepadávají ji skličující pocity bezcennosti. Její pocity a emoce se lehce zlepší poté, co nastoupí do práce jako sociální pracovnice. Vždy chtěla pomáhat druhým. Nedlouho na to, se zamiluje do staršího Francouze Juliena, kterého si vezme, a počnou spolu syna Huga. Jako mávnutím kouzelného proutku Sofie opět zabředne do pocitů plných úzkosti, přesvědčení o své vlastní neschopnosti a méněcennosti. Její život ji připadá nudný, marnotratný, manželovi se odcizuje, cítí se zbytečná. „Opravdu je mou jedinou životní úlohou být pouze dobrá matka? Nic víc se ode mě neočekává?“ Tato vidina ji totálně deprimuje, ztrácí chuť do života. Sofie si začíná uvědomovat, že i ve svém dospělém věku stále trpí ztrátou milované matky. Zůstalo tu po ní jenom prázdné místo a to místo zaplní až islám. Tohle náboženství postupně pomalu zaplní díru v jejím srdci a je přesvědčena, že právě v něm leží klíč k bytí, které by mělo smysl. O tom, že konvertovala, nemá její manžel ani tušení.
A pak to přišlo – myšlenka odchodu do válkou zmítané Sýrie jako dobrovolná pomocnice do místní ženské nemocnice. V tom vidí svou naději na znovunalezení sebe sama a způsob, jak dát životu opět smysl. Manželovi namluvila, že se synem jede na dovolenou do Turecka…
V Sýrii jí odeberou pas, nejprve ji se synem drží zamčenou v bytě, později je odvedou do madafy, což je zařízení, kde jsou neposlušné ženy bojovníků islámského státu pod dozorem a čekají, až se muži z bojů pro ně vrátí. Sofii ale nikdo vyzvednout nehodlá… Začíná boj za záchranu.
„Bože, jak jsem se mohla dostat do tohoto pekla? Jak jsem mohla takto příšerně ohrozit svého čtyřletého syna?“
Sledujeme zoufalou snahu o záchranu. Manžel pro návrat své ženy a syna dělá všechno možné. Pomoc postupně odmítá jak policie, tak ministerstvo vnitra, i zpravodajské služby. Když už se vše zračí být ztracené, vysvitne malé světýlko naděje…
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2016 nakladatelstvím CPress. Celkem má 192 stran. Autorkou je Sophia Kasiki. Z francouzštiny přeložila Dominika Trubačová. ISBN 978-80-264-1207-6.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account