Talovín zimní patří k tradičnímu koloritu předjarních zahrad. Kvůli termínu kvetení bývá někdy neprávem zařazován mezi jarní cibuloviny, patří však mezi pryskyřníkovité a vyrůstá z hlíznatých oddenků, nikoli cibulek. Svým vzhledem působí jako nezdolný optimista a jeho květy dodají na konci zimy energii vám i vaší zahradě.

Talovíny jsou posly jara, poněvadž vykvétají mnohdy již v únoru při prvním mírném oteplení. Na záhonu se tehdy objeví drobné žluté sasankovité kvítky podepřené lístky s drobnými úkrojky. Po odkvětu vyrůstají ostatní lístky. Nemusíte se o něj obávat ani ve chvíli, kdy teploty poklesnou pod nulu. Mráz tyhle drobné žluté kvítky nespálí. V mrazivých dnech zůstanou květy trpělivě zavřené, často obalené krystalky ledu. Teprve s prvním silnějším slunečným svitem se květy otevírají, aby přilákaly k první jarní hostině včely.

Jedná se o vytrvalé jednodomé byliny s podzemními hlízkami. Lodyhy jsou nízké. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, čepele jsou dlanitě členěné, někdy přízemní listy chybí. Lodyžní listy chybí. Listeny jsou v přeslenu pod květem. Květy jsou oboupohlavné, jednotlivé na vrcholu stonku.
 
 Zdroj obrázků: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account