Slyším to často při konzultacích, čtu to ve vašich e-mailech a komentářích: “To je všechno hezké, co říkáte, ale mě už je tolik (40 – 55 let) a kvůli svému věku už mám problém získat nějakou práci.”
Je to opravdu problém? A pokud ano, tak kde je jeho původ? Kde vzniká?

Ten problém je jinde. Je v našich hlavách.

Ano, jsou zaměstnavatelé, kteří z různých důvodů preferují zaměstnance do 40 let. Důvody mohou být různé – počínaje samotnou podstatou a zaměřením firmy (např. technologický startup vysokoškolských studentů) a konče nekompetentním personalistou nebo ředitelem firmy, který neumí postavit funkční tým složený z lidí různého věku, typu osobnosti a způsobu práce a myšlení a vytěžit z něj maximum.

To však není ten problém. V každém oboru najdeme firmy, které nechtějí lidi nad 40 a najdeme i firmy, kde tohle neřeší nebo naopak v některých pozicích upřednostňují zkušenější zaměstnance. Jsou i firmy, kde ani pořádně nevědí, koho vlastně chtějí. Nedá se říci, že by jeden nebo druhý typ firmy převažoval.

Ten problém je jinde. Je v našich hlavách.

Je v tom, jak mi sami svůj věk a svoje šance vidíme a jak sami sebe prezentujeme. Ono to totiž souvisí… To, čemu věříme, vytváří naši realitu.

Třeba paní Ilona. Napsala mi: “…Patřím totiž do té zatím u nás zcela “beznadějné” kategorie žen, které již překročily – sát, ale stále by ještě měly pracovat, neboť do důchodu mohou jít až po dalším – sát. Můj syn tyto ženy  milosrdně označuje “jako ženy mezi čtyřicítkou a smrtí”…. Ale pokud se dostavím na konkurz, již při prvním obhlédnutí spoluuchazeček mám neblahé tušení, že to asi nebudu já, koho zvolí.”
Ilona věří tomu, že nemá šanci.

A realita, kterou prožívá, ji tohle její přesvědčení potvrzuje. Má problém najít práci, protože ona sama věří tomu, že ji díky svému věku nezíská.

Když Ilona píše životopis a motivační dopis, když se připravuje na pohovor, když se prezentuje na pohovoru, ve všem jejím konání, v tom, co píše, jak to píše, co říká  a jak to říká, v tom všem je ukryté její přesvědčení: jsem stará a vy mě kvůli tomu nebudete chtít.

Lidé, kteří čtou její životopis  a kteří se s ní setkávají na pohovorech, vidí člověka, který to vzdal. Který sám nevěří tomu, že může být v něčem přínosný. Že se může ještě něco naučit a předat něco druhým. Že může být mladším kolegům v týmu dobrým parťákem a vzorem (jak by mohla, když v nich vidí konkurenty). Důvodem, proč Ilonu nepřijmou, není její věk, ale její POSTOJ.

Změna postoje k sobě samotnému je zásadní.

Pokud mi sami sebe nedokážeme ocenit svoji hodnotu, nevěříme sami sobě, jak můžeme očekávat, že někdy druhý nás ocení, že někdo druhý bude věřit v naše schopnosti? Změňte svůj postoj k sobě a uvidíte, jak se změní chování druhých lidí k vám.

Jak se prezentuji?
Jak se prezentuje v životopise a motivační dopise? Co je tou první informací, kterou se o vás posuzovatel dozví? Je to vaše datum narození a váš věk  anebo je to vaše hodnota, vaše zkušenosti, znalosti, dovednosti, váš přínos…

Vystupujete na pohovoru jako někdo, kdo si je vědom své hodnoty a kdo pomůže svému zaměstnavateli vyřešit jeho problémy, zlepšit jeho výsledky a kdo má rád svoji práci anebo jako někdo, kdo chce nějak vydržet do důchodu…?

Přestaňte přemýšlet o tom, co oni (zaměstnavatelé, personalisté, mladší uchazeči…). Začnete přemýšlet o sobě, o svojí hodnotě, o svém postoji o svojí sebe-prezentaci. O svém potenciálu.
Přemýšlejte i o tom, jestli se svými zkušenostmi potřebujete vlastně vůbec zaměstnat. Co si svoji práci vytvořit??

Inspirujte se příběhy lidí, kteří začali nový život po čtyřicítce a mnohem později:
Ryamond Albert Kroc založil v 52 letech Mc Donalds’, do té doby byl obchodním cestujícím. Mary Kay Ash byla do 45 let podomní prodavačka knih a domácích potřeb, ve 45 letech založila úspěšnou kosmetickou firmu. Colonel Sanders založil KFC ve svých 62 letech. Christian Dior měl první módní přehlídku své značky ve 42 letech. Co si asi tihle tři a mnozí další mysleli o “svém věku”?
Jana Bártíková

Co vy si myslíte o svém věku vy? Napište mi o tom do komentářů!

Stáhněte si TADY e-book zdarma a zjistěte, proč jste ještě nezískali dobrou práci!
10 důvodů, prčo jste ještě nezískali dobrou opráci

 

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account