„Změna je život.” Tuto větu jsme řekli určitě v životě všichni. Alespoň jednou v životě. Ale zkusili jste někdy nějakou změnu? Drželi jste se této věty? Jestli ne, zřejmě jste ze změny měli strach, báli jste se ji. Změna je součástí našeho života. Nikdy nebude nic stejné. Vždy se něco změní. I kdybychom tomu chtěli zabránit, bohužel to nebude v naších silách. Je to něco, před čím nedokážeme utéct.


 

„Pokud chceme zlepšit svět, musíme se nejdříve podívat sami na sebe. Začněte u toho, koho vidíte v zrcadle a změňte sami sebe.” Michael Jackson
 
Ono se říká, že lidé se nemění, ale ono to není tak úplně pravda. Toto pravidlo neplatí u všech. Pohybují se mezi námi lidé, kteří nemají šanci na změnu. Ale to proto, že změnu odmítají nebo se ji bojí. A kdo šanci na změnu má? Na změnu mají šanci ti, kteří změnu přijímají a nebojí se ji. 
 
Vy sami byste měli být ve svém žebříčku na prvním místě. Měli byste dbát na svou duševní pohodu, váš život, vaše zdraví, váš vzhled, na váš pocit, na vaše soukromí, na vaše pohodlí. Chcete-li změnit svět, musíte nejprve změnit sami sebe. A proto buďte sami k sobě upřímní. Nenalhávejte si to, co nebo kým nejste. Nevymlouvejte se, že něco nezvládnete. Nelžete si, že nejste dost dobří. Neodporujte sami sobě. Nepodceňujte se. Změňte své slabé stránky a převeďte je v silné. Seberte v sobě sílu a odvahu udělat krok, který změní vás nebo váš život.
 
„Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistější způsob, jak strach porazit.” Dale Carnegie
 
Strach ze změny je přirozený. Tento strach známe všichni a potkáváme ho celý život. Potkali jsme ho dokonce, když jsme chodili do školky. Ve školce jsme se báli změny, kdy nás čekala velká životní změna, jako každé dítěte. „Bojím se jít do školy. Chci zůstat ve školce.” říkali jste si. Chtěli jste zůstat ve školce a hrát si. Báli jste se nové třídy, nových spolužáků, nové paní učitelky. I když jste si říkali, že se do školy těšíte, někde hluboko, v každém dítěti, u nás u všech, se skrýval strach.
A co teprve strach ze změny, když jsme opouštěli základní školu a nastupovali na střední? „Co když bude ve třídě špatný kolektiv?” „Škola je těžká.” „Bojím se, že nezvládnu maturitu.” „Bojím se nových učitelů.” říkali jste si. Báli jste se další životní změny, která vás měla posunout zase o bod dále. Tato změna je v životě hodně důležitá. Měli jsme si totiž vybrat školu, obor a studium takové, které nám dá potřebné znalosti k naší budoucí práci. I když mnoho lidí tuto změnu dělalo třeba jen kvůli maturitní zkoušce, výučního listu atd. I přesto se objevily obavy, které představují tuto změnu. 
 
Strach je “prevít”, který se ukrývá v každém z nás. Každý má z něčeho strach. Každý má obavy. Každý má svou slabou stránku, ve které se objevuje strach jako jedna z hlavních rolí. Málo kdy se najde na světě někdo, kdo se strachu postaví a řekne si: „Já se nebojím! Já to dokážu!” Málo kdy se najde na světě někdo, kdo se snaží strach překonat a postavit se mu čelem. 
Pokud máte strach ze změny, nebojte se ji. Pokud budete uvažovat a myslet negativně, přitáhnete k sobě všechen strach a změna se bude zdát jako ta nejhorší a nejtěžší věc na světě. Přitom změna je krásná a skvělá věc, jdete-li do ni s nadšením, s radostí a beze strachu. 
 
„Neúspěch nás učí, že porážka se dá přežít. Neuspět není ostuda. Ostuda je bát se vstát a zkusit to znovu.” Benjamin Barber
 
V životě se nestane pouze jednou, že spadnete na dno. Je to něco, čemu se také nevyhneme stejně, jako se nedokážeme vyhnout změnám. Neúspěch a naše pády jsou naprosto přirozené. Jsou součástí života, jsou součásti nás. Neúspěch nás vlastně dělá těmi, kým jsme. Neúspěch nás učí novým věcem. Připraví nás na další pády, které nás v životě ještě čekají. Díky neúspěchu víme, kde jsme v minulosti udělali chybu a odhalí nám, co máme změnit.
Nevnímejte změnu a selhání, jako něco špatného. Je to vlastně správně. Co se mělo stát, stalo se. Včerejšek je minulost. 
 
Jak poznáte, že se změny bojíte?
 
Řekli jsme si, že změny jsou v životě přirozené. Řekli jsme si, že občas je potřeba spadnout na dno, abychom se naučili, co jsme udělali špatně a co musíme příště změnit. Řekli jsme si, že roli ve změnách má strach. A řekli jsme si také to, že abychom mohli změnit svět a vlastní život, musíme nejprve změnit sami sebe. Najděte své slabé stránky a udělejte je silnějšími. Zaplňte své nedostatky a zlepšete se. Udělejte se sebou to, co jste už chtěli udělat dávno. 
Ale jak poznáte, že se změny bojíte, že změnu nechcete? Odpověď je ve vás. Jen tuto odpověď musíte najít jen a jen vy. Zkuste si proto odpovědět na otázky, které se změn týkají:
 
 
  Co vy a změny? Co si o nich myslíte?
  Proč jsou změny tak hrozné? Co je na nich špatného?
  Co se stane, když ze změny přestanete mít strach a pustíte ji do svého života?
  Budete se bát, že se něco nepovede? Budete mít výčitky svědomí? 
  Bojíte se, že budete nosit růžové brýle, že si budete představovat modré z nebe, ale realita bude úplně jiná? 
  Bojíte se zklamání? 
  Bojíte se mého nového já? Vašeho nového života? 
  Proč se tak bojíte? 
  Co byste chtěli změnit? A proč? 
  Je změna pro vás změna důležitá? Nebo naopak zbytečná?
  Jste “líní” zapracovat na tom, abyste změnu zrealizovali? 
  Máte dostatek sebevědomí a podpory, abyste všechno zvládli? 
  Co pro vás změna znamená? 
  Když změníte svůj život, co dalšího se změní? 
  Když změníte jednu věc ve vašem životě, co všechno to ovlivní? 
  Nechcete změnu, protože máte závazky? Nedá se najít alternativní řešení? Jiný způsob?
Při psaní toho článku, jsem si uvědomila, že změny v životě jsou a budou. A nenaděláme s tím nic, prostě to tak je, bylo a bude. Je pouze na nás, jaký si na ně uděláme názor. A proto od teď budu ke změnám přistupovat úplně jinak, než jsem k nim přistupovala doposud. Uvítám je s otevřenou náručí, ale opatrně. Budu se snažit, abych všechny změny zvážila a změnila vše tak, aby byly takové, jaké si přeji. Vyhodili mě z práce kvůli zdravotním problémům? Ano, tak změním brigádu za jinou. Třeba se najde lepší! Musela jsem jít znovu do prvního ročníku na vysoké škole? Ano! Něco mi asi řeklo, že marketing a obchod bude pro mě lepší. Dostala jsem novou šanci a tuto změnu využiju tak, abych to zvládla. Změnila jsem se v posledních pár měsících? Ano! Věděla jsem, že když změním sama sebe, dostanu se tam, kde si přeji. Na vrchol. Splním si sny a budu šťastná. 
 
Doufám, že se vám článek líbil a také doufám, že vám alespoň trochu otevřel oči ohledně změn v životě. Doufám, že jste si uvědomili, že změny v životě nejsou špatné. I když se můžou zdát. Je to možná běh na dlouho a strmou trať. Ale na konci vás čeká odměna. Jaká odměna? Budete zase o něco šťastnější. Budete o krok k tomu, abyste měli šťastný život. 
 

 

 „Loď nemá být jištěna jednou kotvou a život jednou nadějí.” Epiktétos
 

 


 

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account