Skoro každá z nás nejspíš zdobí okna hlavně na Vánoce – ať už papírovými vystřihovánkami, nalepovacími ozdůbkami nebo světelnými dekoracemi. Ale proč zdobit jenom na Vánoce?… Já třeba zdobím okna celoročně a dneska vám ukážu nějaké moje nápady na podzimní dekorace.

Nejdřív bych se ale chtěla zastavit u něčeho, na co jsem zapomněla u minulého článku o věncích na dveře. Co mě totiž naučila léta dekorování různých bytů, kde jsem bydlela, je nenechat se úplně unést vlastní fantazií, ale přemýšlet i o tom, jak vypadá prostor, který chcete zdobit. Myslím tím např. barvu a dekor dveří nebo materiál a barvu oken. Určitě totiž chcete, aby spolu barvy u vás doma ladily a vykouzlily tak krásnou atmosféru. Pokud se totiž nad tímto nepřemýšlí, tak může dojít k barevnému chaosu i k jisté kýčovitosti.

Proto tu mám dneska dva příklady: jeden na ozdobení okna v bytě a jeden na ozdobení okna na chalupě.

V našem bytě máme nová plastová okna v klasické bílé barvě a bílé vnitřní parapety. Celkem se mi na tom líbí ta čistota bílé barvy, přináší to do bytu víc světla, a tak nechci okna zdobit nějakou velkou nebo hustou dekorací, která by to potlačila. Proto jsem se rozhodla pro něco menšího, elegantního. Na druhou stranu bílá tvoří hezký podklad pro téměř jakoukoliv barvu, takže i ty výrazné podzimní budou vypadat moc hezky.  Letos si chci vyrobit několik kroužků z drátů, okolo kterých obmotám větvičky z nějakého keře (záleží co najdu) a na každý z nich ještě připevním pár šípků. To pak zavěsím na okno.

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/31243791138768782/)

 

Okna ale budu zdobit i na naší rodinné chalupě, kde jsou okna dřevěná (tedy ne dřevěná, ale plastová s dekorem dřeva, abych byla přesná). K nim už se mi toho hodí daleko víc, ale není radno zapomínat, že i odstínů dřeva existuje spousta.


 (Fotku vzorníku barev jsem si vypůjčila z: http://www.svet-oken.cz/cz/galerie-barev-a-povrchovych-uprav.html)
 

Pokud např. máte světlou borovici nebo dub, hodí se spíš dekorace ve světlých barvách a naopak. Samozřejmě jsou tohle ale obecné rady, takže ve výsledku záleží na tom, co nejvíc ladí oku 🙂 K mojí smůle jsou naše okna skoro oranžová (něco jako odstín oregon na obrázku), takže nebudu používat v dekoracích tolik oranžové barvy, ale zaměřím se hlavně na tmavé odstíny (tmavě hnědá, zelená, červená).

Tady je pár obrázků, kterými se chci nechat inspirovat. Zajímaly by vás pak reálné fotografie toho, co vyrobím? Nebo i postup?

 

 (zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/485544403555384149/)

 

 

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/58617232625609507/)

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/323907398184523064/)

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/62698619782681471/)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account