Hudba má mnoho pozitivních účinků a je to všestranný prostředek optimálního rozvoje svých dětí. Je to něco, co malému človíčku pomáhá udržovat fyzické zdraví, utváří ho rozumově a zároveň ho emočně spojuje s  jeho vlastním nitrem, s druhými lidmi a se vším, co ho obklopuje.
Má vynikající prostředek na mozek, kde rozvíjí jeho senzoricko – motorické reakce, představivost, paměť, fantazii a dokonce i vůli. Což je velice důležité, protože mít silnou vůli je velmi prospěšné  pro překonávání životních překážek.
Prostředků, jak obklopit dítě hudbou, je mnoho. Tím do něho vkládáme semínko velkolepého potenciálu, který může růst a našeho potomka všestranně obohacovat po celý jeho život. Jakmile jsem vypozorovala, že můj syn má hudební nadání, přihlásila jsem ho již v předškolním období na hudební kurzy Yamahy a ta mu připravila cestičku k přijetí na hudební školu. Tam děti při komorní hře nabývají ohleduplnosti a pěstují si smysl pro týmovou spolupráci i odpovědnost za společné dílo.
Nedílnou součástí hudebního vzdělání je i návštěva koncertů klasické hudby. Na Mělníku toto zprostředkovává Kruh přátel hudby, jehož součástí jsme se stali i my od minulého roku. Letošní koncertní sezónu zahájilo Sedláčkovo kvarteto a to v evangelickém kostele na Mělníku.
Pro nás to byl mimořádně silný a emocionálně nabitý zážitek, protože zvuk houslí v kostele má zcela jinou akustiku než v jiných prostorách. Seděla jsem se synem v první řadě a protože sám hraje na housle, tak si to náležitě užíval.
V tomto kvartetu hrají čtyři lidé – Michal Sedláček (1.housle), Jan Maceček (2.housle), Vít Kubík (viola) a Karel Chudý (violoncello). Jejich hudba byla tak siná, až z toho zhaslo jedno kostelní světlo, ale to nikterak neovlivnilo průběh koncertu. Také bylo co poslouchat.
Soubor vystupoval na mnoha významných akcích v České republice i v zahraničí. Sedláčkovo kvarteto je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2016, je vítězem mezinárodní soutěže Karola Szymanowského v Katowicích (Polsko 2014), vítězem Soutěže Bohuslava Martinů v Praze (2014), kde zároveň obdrželo Cenu za nejlepší interpretaci skladby B.Martinů. Dokonce je i zařazen na stipendijní listině Českého hudebního fondu.
Tímto jsme zahájili letošní koncertní sezónu a tak nějak mě hřeje na duši, že to bylo právě v kostele a za zvuku houslí. Již světoznámý houslista Yehudi Menuhin prohlásil o hudbě, že je mateřštinou lidstva.

 Něco jako vzduch, který dýcháme.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account