Aukce společnosti Christie’s přepsala rekordy.

    Obraz Leonarda da Vinciho se stal nejen nejdražším prodaným uměleckým dílem na aukci v oblasti starého umění, nýbrž nejdražším vydraženým obrazem všech dob.

 
Da Vinciho obraz vydražili za 382 miliónů eur. 
Salvador mundi (Spasitel světa) od italského renesančního mistra Leonarda Da Vinci (1452 – 1519). 
Salvador mundi je malba s vyobrazením Krista. Jedná se o jeden z méně známých obrazů. Vyvolávací cena byla nejméně 100 miliónů dolarů (asi 85 miliónů eur), což je v přepočtu zhruba 9,8 miliardy korun. Celá aukce trvala jen 19 minut. 
Předaukční odhady hodnotu da Vinciho díla tipovaly jen okolo 2,2 miliardy korun. Konečná cena je o to překvapivější, že da Vinciho obraz je částečně poškožen – a také proto, že trh se starým uměním se v posledních letech nezvětšoval. Vyšší částky padaly především za moderní a současná díla.
Dílo Salvador mundi prodal ruský multimilionář Dmitrij Rybolovlev, který ho koupil r. 2013 za 127,5 miliónů dolarů (přibližně 108 miliónů eur) v soukromém obchodě. 
Znovuobjevení obrazu Salvator Mundi, který v historii opakovaně zmizel, proto vyvolalo celosvětovou senzaci.
Salvator Mundi vznikl někdy kolem roku 1500 či spíše později, jak experti soudí podle jemnosti obličejových kontur typických pro da Vinciho práce po roce 1500.
Kristus je na olejomalbě vzniklé na ořechovém dřevě oblečen do renesančního oděvu, pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání a v levé drží křišťálovou kouli.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account