Další velmi užitečnou bylinkou se jeví Sporýš lékařský. 

Sporýš lékařský možná znáte i pod jeho latinským názvem Verbena officinalis. V jeho až magické a afrodiziakální účinky věřili už lidé ve starém Egyptě, kromě silných protizánětlivých účinků totiž prospívá i tlumením bolesti, proto se často používá k pomoci při dlouhodobých zánětech, např. v kloubech.  Často ji  přidávali do nápojů lásky. Věřilo se, že ochrání tělo před střelami. Staří Keltové jí považovali za jednu z nejdůležitějších kouzelných a léčivých bylin. Egypťané věřili, že pochází ze slz bohyně Isis.

Uklidňuje také žaludek, povzbuzuje náladu a pomáhá při usínání, má močopudné účinky, prospívá játrům, detoxikuje a působí proti křečím, a dokonce se doporučuje při kojení a po porodu, jeho svíravé účinky urychlují zavinování dělohy. Pro těhotné ale právě kvůli tomu není příliš vhodný.

Sbírá se hlavně kvetoucí nať. Sušíme ji při teplotě do 35 st. Celsia. Buď rozprostřené v tenké vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených v dobře větrané a suché místnosti.

Příprava čaje: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušené bylinky přelijeme 1 šálkem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat a potom scedíme. Tímto čajem lze i kloktat. Mírní totiž bolesti v krku a kašel.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account