Maliník obecný (Rubus idaeus) neboli ostružiník maliník je keř s vejčitými pilovitými listy, bílými květy a všem známými plody – malinami. Nejčastěji se vyskytuje na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, avšak vždy na prosluněných místech. Jeho domovinou je Evropa a Asie, dnes je rozšířen i v Severní Americe.
Nejčastěji samozřejmě figuruje v potravinářském průmyslu, kdy se jeho plody využívají při přípravě nejrůznějších ovocných šťáv, salátů, marmelád, džemů, sirupů, pečiva apod. Ale využívá se i jako korigens vůně a chuti některých čajovin a jako výživná a zdravá pochoutka pro rekonvalescenty.
Obsahuje třísloviny, flavonoidy, karatenoidy, vitamín C, též vitamíny A a E, minerály – hořčík, železo, zinek, měď či vápník a další významné látky. Společně se podílejí na jeho účincích, o kterých se vědělo ještě v antických dobách. Dnes je využíván v lidovém léčitelství a medicíně některých národů.
Předmětem sběru pro potravinářské účely jsou maliny (Fructus rubi idaei), pro léčivé účely sbíráme především list (Foliům rubi idaei), nejlépe v květnu a červnu kolem desáté hodiny dopolední. Listy se musí sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných, na léčivé účinky má totiž značný vliv i prostředí.
Účinky

  Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, průduškových potížích, rostlina podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku. Malinové víno se doporučuje pít při chřipce a kataru průdušek. Víno sladíme kandovaným cukrem a pijeme teplé.
  Maliník se používá při inkontinenci včetně nočního pomočování dětí. Při slabosti močového měchýře si připravíme 15 gramů listu maliníku, vložíme do 0,5 litru studené vody, přivedeme k varu a 5 minut na mírném ohni vaříme. Pak stáhneme a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme ráno, v poledne a odpoledne do sedmnácté hodiny vždy 1 šálek.
  Je to ale také skvělý prostředek pro muže – zvyšuje hladinu testosteronu a celkově velmi příznivě působí při poruchách erekce a dalších sexuálních funkcí včetně impotence a mužské neplodnosti.

V dnešní době je zvykem vyhledávat buď chemické, nebo exotické bylinné prostředky k posílení „mužnosti“, čím dražší a tajuplnější, tím lépe. Přitom úplně stačí zajít v létě do lesa a nasbírat dostatek plodů pro posezónní využití. Maliny působí sice mírněji, zato však dlouhodobě a navíc při pravidelném užívání mají vliv i na zvýšení imunity a působí preventivně proti civilizačním nemocem.

  Bylina má mírně adstringentní (svíravý) účinek. Při průjmech a zánětech žaludku a střev se doporučuje užívat odvar, který je však vhodný i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
  Spasmolytické působení (křeče tlumící) lze využít zejména v gynekologii, kde se doporučuje připravovat především nálev. Je vhodný například při menstruačních bolestech, silném krvácení a nepříjemných doprovázejících symptomech. Rostlina příznivě působí na ženské orgány (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4931538/).
  Maliník usnadňuje porod, zmírňuje porodní bolesti. Pokud začneme pít maliníkový čaj pravidelně 1-2x denně 1-2 měsíce před termínem porodu, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti. Maliníkový čaj, užívaný po porodu, pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a rekonstrukce dělohy (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11370690).

Australští vědci analyzovali spolehlivost a účinnost užívání tablet s výtažky z listů z maliníku při porodu. Ve studii na těhotných ženách se jim nepodařilo přijít na žádné nežádoucí vedlejší účinky, to platilo jak pro matky, tak pro jejich děti. Zjistili, že ty ženy, které užívaly tablety s výtažky z listů maliníku, měly nižší riziko císařského řezu a o 35% nižší pravděpodobnost užití kleští při porodu.

  Zevně se maliník využívá na některé zevní drobné kožní potíže. V těchto případech se doporučuje použít silný odvar z listů.

Formy
Z listu maliníku lze připravit buď nálev, nebo asi 1 minutu vařený odvar. Denně bychom měli vypít maximálně 2-3 šálky čaje. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo na džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno, ale i zde platí pravidlo – vše s mírou.
Maliníkový list se samostatně užívá jen zřídka, je však častou součástí bylinných směsí.

Nežádoucí účinky

Doposud nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Rostlina se často doporučuje na přípravu tzv. domácích čajů, které se pijí i bez léčebných ambicí, podobně jako je tomu u ostružiny.
Ačkoliv již bylo zmíněno, že maliník může být užíván v pozdějších fázích těhotenství, i přesto vždy doporučujeme před jeho užíváním konzultovat lékaře.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account