Jedním ze symbolů přicházejícího jara se stala rostlina hojně se vyskytující na vlhčích a spíše stinných místech, která se řadí mezi léčivé a s oblibou ji využíváme v kuchyni. Medvědí česnek, někdy také nazývaný divoký se pyšní podobnou vůní jako česnek klasický, ale jeho chuť je mnohem jemnější.
Ideální doba pro jeho sběr je do konce května, tehdy začíná kvést a ztrácí svou sílu. Když ji však má, dokáže pomoci i s různými neduhy, neboť má antibakteriální a detoxikační účinky. Hodí se jako podpora, když bojujete s migrénami, vysokým krevním tlakem, žaludečními obtížemi nebo chcete posílit imunitu.
Pokud se na medvědí česnek vydáte do volné přírody, dejte dobrý pozor na to, kde ho sbíráte. Vyhněte se chráněným oblastem a vždy sběr provádějte s maximální ohleduplností k přírodě. Někdy se stává, že lidé zamění medvědí česnek za jedovatou konvalinku. Jestliže si nejste jisti, stačí promnout list lehce mezi prsty, měli byste cítit jemnou vůni česneku.
Využití medvědího česneku je vskutku bohaté, jeho šťávu lze například použít i jako repelent. Zdaleka nejvíce jej ale zužitkujeme při našem kulinářském snažení. Zjednodušeně se dá říci, že medvědí česnek použijete podobně jako pažitku nebo jarní cibulku. Nemá rád dlouhé tepelné úpravy, proto ho používáme buď čerstvý nebo přidáme do pokrmů až ke konci přípravy. Chcete-li medvědí česnek uchovat, jde to několika způsoby. Asi nejjednodušší je nasekat jeho lístky nadrobno, vložit do zásobníku na led a zalít olivovým olejem. Kdykoliv pak bude potřeba do polévky či jiných pokrmů, stačí vyndat jednu kostku a přihodit. Případně naložte nasekaný česnek do soli. Snadno si z medvědího česneku vyrobíte také olej (lísky necháte louhovat v olivovém oleji), pesto nebo třeba máslo.
Receptů s medvědím česnekem naleznete bezpočet, k těm nejsnazším patří špenát, polévka, pomazánka či salát. Skvěle dochutí těstoviny, rizoto, brambory nebo si ho vychutnáte jen čerstvě posekaný na chlebu s máslem. Kdo by však chtěl zkusit i něco jiného, máme pro vás inspiraci.
Koláč z divokého česneku, kuřete a pórku
Ingredience
75 g másla
150 g listů medvědího česneku
1 pórek nakrájený na jemné plátky
8 kuřecích stehenních řízků
3 lžíce hladké mouky
100 ml bílého vína
300 ml kuřecího vývaru
100 ml crème fraîche
Na těsto
150 g studeného másla nakrájeného na kostičky
400 g hladké mouky
1 rozšlehané vejce
Postup
Na pánvi rozehřejte 25 g másla, dokud nezačne prskat, přidejte lístky medvědího česneku, osolte je a 5 minut vařte, dokud úplně nezvadnou a nezměknou. Nechte je vychladnout, pak je vyklopte na prkénko, nahrubo nasekejte a dejte stranou.
Zbytek másla rozpusťte na pánvi, vhoďte pórek a kuře, okořeňte a vařte 10-12 minut, dokud kuře není uvařené a pórek nezměkne. Vmíchejte mouku a vařte 3 minuty, dokud směs nebude připomínat kaši. Přilijte víno a 1-2 minuty probublávejte, dokud se nezredukuje na polovinu, poté přidejte vývar a crème fraîche, přiveďte k varu a vařte dalších 10 minut, dokud není kuře hotové.
Vmíchejte medvědí česnek a vařte další 2-3 minuty, dokud nezhoustne a nezesklovatí. Podle chuti dochuťte, stáhněte z ohně, a pokud máte stonky divokého česneku, nakrájejte je nadrobno a promíchejte. Nechte zcela vychladnout, přendejte do nádoby a nechte 2 hodiny nebo přes noc chladit. V chladu vydrží až dva dny.
Máslo vmíchejte do mouky s velkou špetkou soli, dokud se úplně nespojí. Přidejte polovinu rozšlehaného vejce a 3 lžíce studené vody. Rukama vypracujte těsto, do kterého přidávejte po lžících vodu, dokud nebude dostatečně měkké. Chvíli ho hněťte, aby se úplně spojilo, a pak nechte 1 hodinu chladit. V chladu vydrží až dva dny.
Máslem vymažte 23cm koláčovou formu. Těsto vyndejte z ledničky a nechte ho chvíli ohřát na pokojovou teplotu. Rozdělte ho na tři části, dvě třetiny těsta rozválejte na pomoučeném válu na tloušťku pár milimetrů a na velikost, která postačí na vyložení formy s určitým přesahem. Těstem vyložte formu a na něj poklaďte náplň.
Zbylé těsto rozválejte na zhruba 25cm kruh, jeho okraje potřete trochou zbývajícího rozšlehaného vejce a přetáhněte přes náplň. Okraje ořízněte, pak je přitlačte vidličkou, aby se utěsnily, a případně použijte odřezky těsta na ozdobu.
Troubu předehřejte na 220 ºC a vložte do ní plech na pečení. Koláč potřete rozšlehaným vejcem a ostrým nožem na něm lehce udělejte křížový vzor. Položte na horký plech a pečte 20 minut, poté potřete zbytkem vejce, posypte mořskou solí a pečte dalších 15-20 minut dozlatova. Vyjměte z trouby, nechte 10 minut odpočívat, poté opatrně vyjměte z formy, položte na servírovací prkénko, nakrájejte na klínky a podávejte.
Veganské lasagne s medvědím česnekem
Ingredience
200 g medvědího česneku
Špetka strouhaného muškátového oříšku
10-12 plátků lasagní
100 g veganské mozzarelly
Ragú
2 lžíce olivového oleje
1 cibule nakrájená nadrobno
1 celerová tyčinka, jemně nasekaná
1 malá mrkev
1 stroužek česneku
Tymián, šalvěj nebo rozmarýn dle chuti
1 bobkový list
500 g mraženého veganského mletého masa
400 g plechovky drcených rajčat
1 lžíce rajčatového protlaku
1 lžička sójové omáčky
2 lžíce rostlinného mléka
Omáčka
250 g kešu oříšků namočených na 1 hodinu v horké vodě
1 lžíce bílého vinného nebo jablečného octa
2 lžíce lahůdkového droždí
¼ lžičky papriky
Lehce pálivé chilli omáčky
Dáváte-li přednost klasice, pak pouze veganské varianty vyměňte za běžné (např. mleté maso, mozzarella, na omáčku použijte i sýr a smetanu)
Postup
Na ragú rozehřejte olivový olej v pánvi, přidejte cibuli, celer, mrkev a špetku soli. Vařte 15 minut do změknutí, pak přidejte česnek a vařte 10 minut, dokud zelenina nezačne karamelizovat. Přidejte bylinky, bobkový list a černý pepř.
Do pánve přidejte veganské mleté maso a míchejte, aby se rozmrazilo a trochu zhnědlo. Přimíchejte rajčata, rajčatový protlak a sójovou omáčku.
Na omáčku rozmixujte namočené a osušené kešu oříšky, ocet, výživné droždí, papriku a 375 ml vody, mixujte po dobu 2 minut dohladka. Dochuťte chilli omáčkou.
Medvědí česnek blanšírujte 15-20 sekund v hrnci s vroucí vodou, slijte a nechte vychladnout, poté vymačkejte přebytečnou tekutinu a nasekejte ho najemno. Dochutíme muškátovým oříškem a pořádnou špetkou soli a pepře.
Troubu předehřejte na 180 °C a připravte pláty na lasagne podle návodu na obalu. Třetinu ragú rozetřete na dno zapékací misky (asi 25 x 35 cm). Přidejte třetinu omáčky a pokryjte ji vrstvou těstovin. Rovnoměrně rozetřete polovinu směsi medvědího česneku a třetinu mozzarelly, pak vrstvy zopakujte a zakončete vrstvou těstovin, zbylým ragú, těstovinami, omáčkou a mozzarellou. Pečte 30-40 minut, dokud se nevytvoří bublinky a nezezlátne. Před podáváním nechte 10 minut odpočívat.
Kečup z hrášku a medvědího česneku
Ingredience
100 ml rostlinného oleje
2 šalotky
3 stroužky česneku
6 listů medvědího česneku
500 g mraženého hrášku
100 ml jablečného octa
sůl podle chuti
Postup
Na začátek přidejte na pánev trochu oleje a pomalu na něm osmahněte najemno nasekanou šalotku a česnek, dokud nezesklovatí. Nechte vychladnout
Hrášek blanšírujte 1 minutu v osolené vroucí vodě a poté ho ponořte do ledové vody, dokud nevychladne. Osušte. Listy medvědího česneku blanšírujte v osolené vroucí vodě a poté ponořte do ledové vody. Vyjměte listy a vymačkejte přebytečnou vodu.
Přendejte šalotku, česnek, hrášek, divoký česnek a ocet do mixéru a rozmixujte dohladka. Pomalu přilévejte rostlinný olej, dokud nezískáte požadovanou konzistenci (nemusíte použít všechen). Ochutnejte a dochuťte solí
Kečup vydrží přibližně 5 dní, ale po 24 hodinách ztratí svou jasně zelenou barvu, proto je nejlepší ho připravovat vždy čerstvý.
Bonusový recept na salsu
1 malé balení estragonu
2 malá balení plocholisté petrželky
30 g medvědího česneku (nebo 2 stroužky česneku)
3 lžičky dijonské hořčice
40 g malých kaparů
200 ml extra panenského olivového oleje
2 lžíce vinného octa
Vše najemno sekejte (rozmixujte) a pomalu přilijte olivový olej a dle chuti vinný ocet.
Zdroj: Wikipedia Commons, greatbritishchefs.com, deliciousmagazine.co.uk, medvedi-cesnek.cz
Foto: Shutterstock