Bojujete proti pocení i tělesnému zápachu pomocí deodorantů a antiperspirantů? A co když některé mohou zvyšovat riziko rakoviny a neplodnosti? Prý je to docela dost možné!
Deodorant. Běžná věc, kterou má na poličce v koupelně skoro každý. Prostředek hygienické rutiny, od kterého chceme jediné – aby omezil tělesný zápach způsobený bakteriálním rozkladem potu. Tento úkol plní, ostatně, přesně k tomu je primárně určený. Jenže on toho možná dělá mnohem víc… A rozhodně ho o to nežádáme!
Čistota, půl zdraví? To sotva
V dnešní době se to deodoranty i antiperspiranty, které kromě zajištění svěžesti navíc snižují i samotnou produkci potu, v obchodech jenom hemží. Stačí přijít, po jednom sáhnout, zaplatit a je takříkajíc vystaráno. Zkoumá někdo ale jejich složení? Zamýšlí se nad vedlejšími účinky? Nijak zvlášť, jak uvádí analytické průzkumy.
Z těch totiž vyplývá, že ať už jde o jakékoli zboží, zákazníky nejvíce osloví atraktivní obal. Když zaujme na první pohled, opravdu jen málokdo si dá tu práci se zkoumáním informací, jež jsou na něm napsané. A to je ta chyba.
Hliník. Tenhle se do Humpolce neodstěhoval
Deodoranty i antiperspiranty jsou sice dva rozdílné produkty, ale mají hodně společného. Například hliník, který se do většiny z nich přidává zcela běžně. Co je na něm špatného? Dá se říct, že všechno, neboť se často zmiňuje v souvislosti s Alzheimerovou chorobou, osteoporózou i mozkovými poruchami. Ovšem jeho sloučeniny, které se absorbují do pokožky, podporují i růst rakovinných buněk, neboť se v těle „chovají“ podobně, jako hormon estrogen.
Nechci se potit, proto mám nadváhu
Ve jmenovaných přípravcích se nalézají také parabeny, jež plní funkci konzervačních činidel. Ty podle některých oborníků a jejich studií zase mohou zvyšovat riziko neplodnosti, přičemž způsobují dysfunkci štítné žlázy. To vede kupříkladu k nadváze, psychickým obtížím, chronické únavě či změnám srdeční frekvence. Je až k nevíře, co všechno člověk riskuje, když chce zabránit pocení i nepříjemnému tělesnému zápachu! Vždy si proto složení antiperspirantů a deodorantů raději hlídejte.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová
Nekvalitní deodoranty mohou poškodit vaše zdraví
-
Pohyb dělá sexy těla. 4 důvody, proč se začít pravidelně hýbat
PetraŠtelcová||Krása a zdraví, cvičení, inspirace, péče o sebe
Pohyb by měl být přirozenou součástí našeho života, jeho benefity jsou totiž nedocenitelné. Někdy stačí i opravdu málo.
-
Vyzkoušejte líčení podle největších hvězd padesátých let
KatkaU||Krása a zdraví
Když se díváme na filmy z 50. let, mnohdy si posteskneme, jaká je škoda, že je tato éra neodvratně...
-
Kterému ovoci se vyplatí při hubnutí spíše vyhýbat?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, hubnutí, tipy
Zatímco zelenina je při snahách o zhubnutí přebytečných kilogramů dovolena prakticky všechna a v jakémkoli množství, u ovoce není situace...
-
Jsou vaše vlasy suché a poškozené? Vyzkoušejte Syoss Repair a Syoss Keratin
Lucie Janotová||Krása a zdraví, krása, tipy, vlasy
Snad každá z nás se potýkala s problémem suchých a poškozených vlasů. Zvlášť po letní sezóně, kdy byly vlasy...
-
Svetry dlouhé i krátké. Zahřejí vás místo bundy
Petra Kubal||Krása a zdraví
Milujete svetry a po dlouhém, parném létě už je nedočkavě vytahujete ze skříně? Právě teď začíná jejich čas. Ráno...
-
Nejlepší citáty o sebelásce, které vám pomohou ocenit sebe sama
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, inspirace, péče o sebe, tipy
Péče o sebe samou a nápady, jak ji zařadit do běžného života, jsou v posledních letech velice populárními tématy...
-
Co ovlivňuje mužskou plodnost a a čím lze úspěšnost početí podpořit? Odpovídá MUDr. Pavel Texl, primář centra asistované reprodukce
MartinaRichterová||Krása a zdraví
Neplodnost u mužů se neustále zvyšuje a počet kvalitních spermií klesá. K lékaři většinou přichází jako první žena, která hledá...
-
Jak se snadno zbavit celulitidy z pohodlí vašeho domova?
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Celulitida – strašák, který řeší většina žen. Pomerančová kůže trápí boubelky, modelky, mladé dívky i ženy ve starším věku....