Co kus, to originál. Malbu a módu miluje výtvarnice Anna Tejklová od malička. Nadání zdědila po své mamince, jež byla také malířka. A proto bylo logické, že obě své vášně spojí v jedno – profesi módní návrhářky. Tak v roce 2013 vznikla značka Anna Anna. Má za sebou úspěšné roky prezentace dámských kolekcí a teď na trh přichází s prvním pánským pokusem. Jak se vám líbí?

Co pro vás znamená význam slova móda jako pro ženu, módní návrhářku a umělkyni? 

Nejvíc to asi vystihuje obraz Móda, který jsem namalovala panu řediteli Czech Fashion Weeku. Mocná bohyně stylu, barev, krásy a fantazie. Cesta z šedi do snu.

Jaké jste byla dítě? Byla jste už tehdy kreativní? 

Ano, odmalička jsem neustále kreslila, malovala a vše strašně prožívala, takže bylo jasné, že budu muset být umělkyně.

Jak jste se dostala k tvoření a módě jako takové? 

Oděvní značku Anna Anna jsem založila po narození druhého syna. S dvěma malými chlapci nebylo možné doma skladovat toxické barvy a velká plátna. Módu jsem milovala vždy, tak jsem si řekla, proč ji nezkusit spojit s mou výtvarnou tvorbou.

Foto: se souhlasem Anny Tejklové

Vzpomenete si na první model šatů, které jste ušila?

Pamatuji si, jak jsem nemohla sehnat šaty na maturitní večírek. Nakonec jsem z obyčejných “malých černých” vyrobila model divoce pomalovaný stříbrnou barvou a s pořádným výstřihem.

Co vás inspiruje k tvoření? Je typ inspirace stejný pro dámskou i pánskou módu?

Inspirují mě lidé. Často když vymýšlím nějaký model, napadá mě už komu bude slušet. A potom hudba a rychlá chůze jsou také záruka nápadů. Zatím s pánskou módou nemám velké zkušenosti, Dračí trička jsou prvním produktem tohoto druhu.

Na pánskou módu se ptám zcela záměrně, protože teď jsi uvedla na trh novou kolekci určenou pro muže. Je navrhování pro ně úplně jinou disciplínou?

Ano, přesně. Zatím to je ale jen jeden typ oděvu, název kolekce si ještě nezaslouží. Trička jsou s potiskem draka, fantastického zvířete, které je divoké, odvážné, silné, nebezpečné, ale zároveň může svou silou i ochránit. Jsou to vlastnosti charakteristické pro muže. Proto jsem motiv dračí hlavy zvolila na první pánské a chlapecké oblečení v historii značky Anna Anna. Dračí hlava je z obrazu, který jsem namalovala v době pandemie a dala jsem do něj mnoho energie a víru v zázraky.

Na co se tentokrát muži budou moci těšit ve vaší kolekci?

No zatím se mohou těšit nakupováním Dračích triček pro sebe či své syny. Ale mám už připravený ještě jeden design, který snad časem dám do tisku.

Foto: se souhlasem Anny Tejklové

Kdybyste si měla vybrat: módní návrhářství versus malířství? K jaké profesi vás to táhne více?

Naštěstí jsem si vymyslela povolání na míru, takže tyto dvě profese neustále propojuji. Buď na šaty maluji, nebo používám autorské látky či tištěný design. Ale je fakt, že moct si svobodně hodiny malovat je blaho a stěnám padne obraz vždycky.

S jakým materiálem pracujete nejraději a nejčastěji? Jaký materiál byste naopak nikdy nepoužila při své tvorbě?

Nejčastěji šijeme z kvalitního strečového úpletu a z bambusové viskózy. Mám ráda i satén, malba na něm září. Nemám žádný nenáviděný materiál, ráda experimentuju, je krásné objevovat nové látky a jejich vlastnosti.  Tak radši předem nic nezatracuji.

Nosíte sama svou tvorbu?

Ano, nosím. Lidé jsou ale někdy mým stylem zaskočeni, neb panuje obecná představa, že návrhářka má být nenápadná decentní paní, oblečená v černém. Jednou mě například paní zákaznice, před schůzkou u nich ve firmě, nutila sundat velké perlové kruhové náušnice, abych jí prý nevyděsila šéfa. Nesundala jsem je a šéf to přežil (smích). Jsem prostě trochu papoušek, miluji barvy, zajímavé šaty a výrazné boty.

Co považuješ za nejnáročnější na práci módní návrhářky?

Těžká je nejistota, jako u každého svobodného povolání. Například pandemie byla těžká pro mnoho odvětví, módu nevyjímaje. Najednou skoro nemáte zákaznice, spolupráci s obchody také ne, ani prodeje na veletrzích. Po letech dřiny a dosažených úspěchů si přijdete úplně na začátku a zbyteční k tomu. To jsem nesla hodně těžce.

Já vím, že je to těžké, ale kdybyste se měla prezentovat jen jedním modelem šatů, který byste ze svého bohatého portfolia vybrala?

To je opravdu těžké, ale tak asi nejtypičtější a nejprodávanější typ oblečení Anna Anna jsou zavinovací šaty s malbou.

Jaký je váš názor na českou módní scénu?

Je tady mnoho úžasných tvůrců a značek. Nejvíce si cením těch, kteří tvoří něco svého a originálního, respektuji je a přeji jim úspěch. Naopak si nevážím těch, kteří kopírují jiné návrháře a vydávají to za svou autorskou tvorbu. Poznáte to podle toho, že nemají svůj rozpoznatelný rukopis a styl.

Co ráda děláte ve volném čase?

Ve volném čase se ráda hýbu, konkrétně mě v posledním roce a půl naprosto nadchnul Thai box. Chodím na kruhové i soukromé tréninky do Aplik Muay Thai Gym. Intenzivní fyzický pohyb navíc svědčí tvůrčí energii, která taky potřebuje vířit, dostávat výzvy a překonávat své hranice pohodlnosti.

Foto: se souhlasem Anny Tejklové

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. EsterNováková 2 roky ago

    Moc krásný článek a modely, které jste si pro nás přichystali. Opravdu chválím kvalitu výběru, je vidět, že to máte v hlavě dobře srovnané. Jaké šperky prosím nejraději nosíte? Mohla by nám třeba redakce zpracovat nějaké tipy na šperky na léto? A znáte někdo prosím https://www.pandjjewellery.cz/stribrne-nahrdelniky/stribrny-nahrdelnik-strom-zivota-sn13/ stříbrný náhrdelník strom života, nebo alespoň podobný typ?

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Krásné modely

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account