Více barev, více divných předmětů, více osobitého stylu. Zhruba tak by se dal shrnout maximalismus, který je protipólem skandinávské strohosti v interiérech. Čím je maximalismus specifický a proč je na čase překročit hranice šedých sedaček a bílých koberců? Čtěte dále.

Přehlídka majitelova stylu i jeho duše

Když vejdete do typicky minimalistického interiéru, příliš z něj nevyčtete. Dýchne na vás možná klid a enormní spořádanost, nicméně šedou sedačku, černé industriální police a obří monsteru najdete v dalších pěti bytech v okolí. Neurazí, ale ani nenadchne. Oproti tomu maximalismus dává nahlédnout do majitelova vkusu i jeho duše. Umožňuje kombinovat zdánlivě nekombinovatelné, hrát si a nechat pracovat fantazii. A co je víc – nedává moc prostoru k tomu šlápnout vedle. I ten nejpřeplácanější interiér totiž může působit jako umělecké dílo, pokud ho okořeníte tím správným příběhem.

Tip: Věděli jste, že součástí pojištění bytu od ČSOB Pojišťovny je také zajištění zámečníka, instalatéra či servisu spotřebičů? To oceníte zejména v případech, kdy si doma zabouchnete klíče, vytopíte sousedy nebo se vám rozbije pračka.

Maximalismus neznamená nakupovat více

Přestože se v interiérech laděných do maximalismu nachází podstatně více dekorací a na první pohled zbytečných předmětů, nejedná se o pobídku k bezhlavému nakupování nových věcí. Maximalismus je o tom, tvořit si svou vlastní sbírku pokladů – postupem času a s rozmyslem. Začít můžete třeba i tak, že si přivezete zajímavé dekorace z cest nebo zajdete na obhlídku starožitnictví. V maximalismu najdete tak trochu od všeho něco – kromě vintage kousků jsou to barevné gauče, výrazné geometrické vzory, keramické sošky či dekorativní prvky v postmoderním duchu, které upoutají pozornost.

Na barevné vlně

Barvy hrají v maximalismu zásadní roli. V interiéru se s nimi nešetří, jejich kombinování by však mělo dávat určitý smysl. Úžasně fungují syté a výrazné barvy, například tmavě zelená, modrá, žlutá, fuchsiová i oranžová. Skvělý kontrast barvám dodá černobílá kombinace použitá na geometrických či asymetrických vzorech. Zvířecí vzory se dnes mohou zdát jako přežitek, nicméně v maximalismu si pyšně drží své postavení. Najdete je na textiliích, tapetách i dekoracích.

Maximalismus dávkujte postupně

Maximalismus nemusíte okamžitě rozjet na maximum. Pokud vás baví hravé osobité interiéry, ale nevíte, jak na jejich vkusné provedení, začněte postupně. Třeba pořízením smaragdově zelené či tmavě modré sedačky, která se stane dominantním prvkem v obývacím pokoji. Pokračovat můžete zkrášlením barevnými polštářky s různými vzory a texturami, které pak jednoduše obměníte podle nálady. Nakonec stačí přidat pár zlatých dekorací či zajímavých obrazů, které spolu vůbec nemusejí ladit, ale bude z nich vyzařovat váš styl.

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář
  1. NelaVávrová 8 měsíců ago

    To je krásné. Já neumím být minimalista.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account