Kávu nepijete, tak ji ani nekupujete? A věděli jste, že ji lze využít i úplně jinak než jako ranní životabudič? Káva má, kromě schopnosti probouzet lidi, ještě spoustu jiných skvělých vlastností. Například dokáže dát vašim rostlinám krásnou barvu květů nebo neutralizuje zápach v lednici.
Zbaví vás zápachu
Káva dokáže skvěle neutralizovat pachy. Můžete ji nasypat do misky a tu pak postavit do police v lednici nebo kuchyňských skříňkách, kde absorbuje veškeré nežádoucí vůně. Kávu po několika dnech jednoduše vyhoďte a podle potřeby postup opakujte. Skvělé jsou také látkové pytlíčky naplněné zrnkovou kávou, pověšené do vašeho šatníku. Natáhnou do sebe veškerou zatuchlinu a navíc provoní vaši skříň jemnou vůní.
Vyčistí pleť
Kávová sedlina je skvělým pomocníkem v kosmetice. Funguje totiž jako perfektní celotělový peeling. Kofein, který je v kávě obsažen, navíc pomáhá vypínat pleť a zjemňuje vrásky. Peeling si připravíte jednoduše. V hrnku spařte jednu polévkovou lžíci mleté kávy, nechte vychladnout a smíchejte s jednou lžící medu. Poté jemně vmasírujte do pokožky obličeje nebo těla a opláchněte.
Dodá krásné barvy květům
Pokud pěstujete květiny, které barevně kvetou, přidáváním vychladlého odvaru z kávy nebo suchého lógru do zeminy docílíte úžasně sytosti barev květů. Káva navíc rostliny ochrání od mšic a molic.
Zbaví vás škůdců
Káva většinu živočichů odpuzuje, a proto funguje jako skvělý pomocník například i v boji proti slimákům. Nasypejte ji okolo vašich záhonů a slimáci se jim budou obloukem vyhýbat. Pokud jejím odvarem čas od času zalijete úrodu, zbavíte se i škůdců, kteří vás o ni často připraví.
Na připálené hrnce
Mletá káva vám pomůže zachránit připálené hrnce a pekáče. Stačí ji nasypat do nádoby, pokapat prostředkem na mytí nádobí a vydrhnout. Protože má schopnost neutralizovat pachy, zbaví vás rovnou i zápachu po připálenině. Vaše nádobí bude jako nové.
Péče o vlasy
Odvar z kávy ocení i tmavovlásky, které touží po bujné kštici. Káva podtrhne přirozený tón vlasů a kofein v ní obsažený podpoří růst vlasových vláken. Je ideální pomocníkem, trápí-li vás vypadávání vlasů nebo jejich slabost.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account