Dívčí kapela Vesna odhalila před několika dny nový klip k písni My sister’s crown (v překladu Koruna mojí sestry), se kterým bude také soutěžit na letošní Eurovizi a již čtyři hodiny po jeho vypuštění do světa, byl tento klip v Rusku a Bělorusku zakázán. Malou, ale klíčovou úvodní roli v klipu si zahrála historička a aktivistka za ženská práva, Lilila Khousnoutdinova, kterou s textařkou a zpěvačkou Patricií Kaňok Fuxovou pojí mnoholeté přátelství. 

Lilia má s “kontroverzními” projekty bohaté zkušenosti a je zvyklá i na to, že její příspěvky na sociálních sítích bývají často stahovány a označovány za nevhodný obsah. Nutno podotknout, že tyto příspěvky se netýkají žádných nepřístojností, ale témat jako jsou porody, kojení a podobně. Nový klip kapely Vesna se také týká ženské tématiky a reflektuje aktuální světové dění a nesvobodu. Poukazuje na mediální manipuplace i systém, který ženám předurčuje role. Vyzývá k vzájemnému porozumění a empatii a tomu, aby se ženy spojily tak jak tomu bylo dřív a zvolily si lásku namísto síly. Podtitul celé písně zní #chooseloveoverpower.

Na slovíčko s Lilií Khousnoutdinovou:

Co vás přesvědčilo herecky se zapojit do klipu hudební kapely Vesna?

Vesnu podporuji už dlouhodobě, v současnosti skrze Nadační fond Propolis33. Zároveň mi právě tato písnička přijde nesmírně důležitá, protože staví na hodnotách, na nichž je postaven také náš nadační fond, což je vzájemná podpora a solidarita nejen mezi ženami, tedy úcta k integritě každého člověka. Toto se v písni odráží například ve slovech o koruně, která je zde symbolem suverenity a práva rozhodovat o vlastním těle, o vlastním teritoriu. Ve videoklipu ale samozřejmě vidíme i témata mediální manipulace a nátlaku na věci týkající se vzhledu, takže otázky body positivity a body shamingu, infantilizaci žen. Nakonec tam můžeme zaznamenat i narážky na mnoho dalších témat, které se týkají ženské autonomie a potažmo třeba i reprodukčních práv a svobod. 

Co se týká mé úlohy, roli klíčnice jsme zvolily i proto, že od začátku jsem skrze finanční podporu Vesně takzvaně otevírala některé dveře, v tomto případě samozřejmě i k možnosti natočit klip v plném rozsahu tak, jak si píseň zasloužila. A je to i o tom, že ve veřejném prostoru společně otevíráme dveře tématům, která jsou často považována za okrajová.

Foto: se souhlasem Lilia Khousnoutdinova

Podtitulem celé písně je „Choose love over power“. Je to něco, s čím se vy sama ztotožňujete?

Ano, myslím si, že kdybychom se jako lidé zaměřili více na solidaritu, spolupráci, vzájemnou úctu a přijetí, místo toho, abychom se snažili nacházet způsoby, jak se vzájemně ovládat, ať už individuálně nebo i v rámci skupin, potažmo národů, tak by byl svět mnohem hezčím místem. To heslo mi přijde velmi trefné. Chápu samozřejmě, že s trochou fantazie si ho lze vyložit i méně šťastnými způsoby, nicméně to je podstata umění. Ve chvíli, kdy zprávy nejsou prvoplánové, ale subtilní a zahalené spíše do uměleckého hávu, může to podnítit množství různých interpretací. Nicméně obzvláště v ženských vztazích je podle mě solidarita, sesterství, úcta k různorodosti, podpora, nekritizování, naslouchání a neposuzování něčím, co by nám mohlo výrazně prospět. A samozřejmě také spolupráce namísto soutěžení.

Jak se vám na natáčení s týmem a režisérkou Zuzanou „Zizoe“ Veselou spolupracovalo?

Byla velká zima, takže jsem hodně promrzla, ale jinak to bylo fantastické. Zuzana mi nesmírně sedla a doufám, že se ještě v budoucnu na nějakém dalším projektu potkáme. Celkově to pro mě byl poměrně nový a velmi zajímavý zážitek. Kdysi, ještě v dětství, jsem párkrát hrála komparz v nějakých dobových filmech a též mě to dost bavilo (smích). Ještě víc mě ale upřímně bavil voice over, protože v mluveném slově si můžeme výrazně pohrávat s náladou, navíc nahrávání probíhá rychle. Přiznám se tedy, že anglický voice over bych si v budoucnu ráda při první příležitosti zopakovala.

Foto: se souhlasem Vesna

Jaká je vaše oblíbená píseň od hudební kapely Vesna?

Těžko říct, ale mám asi hlavně dvě. První, Na dračích perutích, byla napsána a inspirována začátkem našeho vztahu s Karlem, kdy jsme se s Patricií skamarádily a bavili jsme se právě o mýtech a starých povídkách, které se týkají draků. Tato písnička je pro mě tedy velmi osobní a zároveň, i co se týká jak slov, tak hudby, ji prostě doma milujeme. Druhá píseň Pomiluj mě, a obzvlášť její anglická verze Love me, hluboce promlouvá k mé duši a také si ji velmi často pouštím. Je to taková má ultimátní romantická skladba. Ostatně nechávala jsem si ji přehrávat i když jsem se nechávala tetovat. Mám ji tedy, v přeneseném slova smyslu, pod kůží.

Klip vznikl také díky podpoře Nadačního fondu Propolis 33, který byl založený primárně k tomu, aby podporoval ženské charitativní a osvětové projekty.

“Nikoho jiného bych si pro roli zbožné ženy otevirající nám cestu do říše sesterství ani nedovedla představit. Jsem ráda, že jsme ve spolupráci s Lilii opět navázaly a ona se rozhodla v klipu zahrát, propůjčit mu svůj hlas a se svou nadací Propolis 33 klip podpořit,”, vysvětluje propojení v tomto projektu, Patricie Kaňok Fuxová.

Foto: se souhlasem Vesna, Lilia Khousnoutdinova

Zdroj: autorský text Lilia Lilia Khousnoutdinova, Vesna

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
 1. ŠárkaMariana 12 měsíců ago

  To si musím poslechnout 🎵 dcera miluje od Vesny píseň Vlčí oči jako ukolébavku ❤️

 2. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

  Držím pěsti, aby děvčata uspěla 🙂

 3. Romana Mlynářová 12 měsíců ago

  Super, držím pěsti.

 4. NelaVávrová 12 měsíců ago

  Paráda, držím palce.

 5. Jaroslava Korpášová 12 měsíců ago

  Jsem hodně zvědavá, jak děvčata se svým songem uspějí na Eurovizi. Písnička má dle mého velký potenciál zaujmout.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account