Nároky, které se na nás kladou, stále stoupají, a to nejen v pracovním, ale častokrát i osobním životě, a tak je mnohem těžší udržet si své mentální zdraví na takovém levelu, abychom zvládali každý den s co největší možnou lehkostí. Co když ale opravdu toužíme po tom cítit se dobře? Na co bychom si měli dát pozor? Pojďme si společně projít šest nejdůležitějších faktorů!

1. Spánková hygiena

Spánek je jednoduše alfa a omega úplně všeho. Při jeho dostatku se cítíme plní energie, při nedostatku máme naopak problém se soustředěním, pozorností, jsme unavení, nevrlí a často se nám ani věci nedaří tak, jak bychom si představovali.

Proto dbejte na to, abyste každý den spali 7 až 9 hodin. Navíc zkuste chodit spát i vstávat ve stejný čas, nepít před ulehnutím do postele alkohol, nedopřávat si těžká jídla a televizi či mobil příště vyměňte raději za knížku. Uvidíte, že se během pár dní stane váš spánkový cyklus mnohem kvalitnějším a stoupne tak i hladina vaší duševní pohody!   

2. Jídlo

Dalším důležitým faktorem je bezpochyby jídlo. Ne nadarmo se totiž říká, že střeva jsou druhým mozkem člověka. Proto začněte více přemýšlet nad složením vašeho talíře a dbejte na to, aby se na něm vždy nacházel dostatek kvalitních bílkovin, sacharidů, tuků i vlákniny. Pokud přes den nestíháte, vyhraďte si ráno či večer časové okno, během kterého si nachystáte jídla do krabiček třeba na další dva dny. Budete tak mít kontrolu nad svým jídelníčkem i váhou, což také vede k celkové spokojenosti. Nezapomeňte ale jíst všechna jídla v klidu, nejlépe u stolu s rodinou či kamarády, bez telefonu nebo počítače. Proč? Budete se lépe soustředit na každé sousto a snadněji tak poznáte, že už jste plní (i když na talíři třeba zbývá ještě polovina porce). Společné chvíle u jídla se navíc můžou stát jakýmsi každodenním rituálem, díky kterému si například během snídaně s partnerem popovídáte, co máte v plánu i jak se cítíte. Uvidíte, že start do vašeho dne bude pak mnohem krásnější a snazší!

3. Balanc práce a odpočinku

I když bychom si to častokrát při pohledu na nekonečný to-do list přáli, musíme si přiznat, že pracovat každý den od rána do večera jednoduše není dlouhodobě udržitelné. Proto nezapomeňte odpočívat nejen po práci, ale i během ní. Dělejte si krátké přestávky, zajděte si udělat kávu, projděte se po chodbě nebo nejlépe venku, protáhněte se… Po práci pak zařaďte nejlépe váš oblíbený pohyb – ať už je to chůze po horách, aerobic nebo třeba jóga. Váš mozek si odpočine, stejně tak jako celé tělo, a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe, než kdybyste zůstali celý den zavření v kanceláři.

4. Chvíle jen pro vás

Tak, jako si umíte udělat čas na kamarádku, rodiče nebo vaše dítě, naučte se udělat si čas i sami na sebe. Nemusí to zrovna být dlouhé hodiny, bohatě stačí 10 minut, které vám pomohou se v daném dni zastavit a zhodnotit, jak se cítíte. Můžete během nich meditovat, psát si deník nebo prostě jen tak být. Důležité ale je, aby vás při tom nikdo nerušil. Pokud tyhle „minuty pro sebe“ budete praktikovat pravidelně, zjistíte, že dokážete mnohem lépe popsat své pocity a v případě problému reagovat včas. Tahle reakce může klidně zahrnovat i návštěvu odborníka, takže při ní pamatujte na to, že se rozhodně není za co stydět!

Vyšším levelem je pak to, že si pravidelně dojdete třeba na kosmetiku, ke kadeřníkovi, na wellness… I tohle jsou vaše chvilky, které vám pomohou cítit se lépe a sebevědoměji, tak nezapomínejte ani na ně!

5. Plánování  

S tím, abyste v hektickém dni našli chvilku pro sebe, souvisí zejména plánování. Rozhodně nemusíte mít na každém kroku s sebou diář, bohatě postačí aplikace v telefonu, díky které budete jasně vědět co, kdy, kdo a kde. Co musím dneska stihnout v práci? Kolik mám meetingů? Kdo vyzvedne dítě ve školce a kdo nakoupí? Na tyhle otázky si díky plánování odpovíte dopředu, a tak pro vás bude jednodušší zvládat průběh celého dne s větším nadhledem. Zároveň si díky eliminaci počtu situací, které by se mohly pokazit, ušetříte spoustu stresu.

6. Umění říkat NE   

Náš den ale není nafukovací, proto se naučte při plánování odmítat ty věci, které pro vás nejsou prioritou. Ze začátku to bude těžké, budete mít pocit, že lidé jsou za to na vás dokonce naštvaní. Vždyť jste jim přece vždycky všechno slíbili a odkývali, tak proč najednou ne?! I když vás tohle bude stát nejspíše pár škaredých pohledů a možná i poznámek na vaši osobu, uvidíte, že se vám nakonec uleví. Nebudete dělat práci někoho jiného a získáte tak víc času pro sebe nebo svou rodinu a kamarády. A to za to stojí, ne?

 

A jaké jsou vaše tipy na udržení duševního zdraví? Sdílejte je s námi v komentářích!

 

Zdroj odborných informací: Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
6 Komentářů
  1. EsterNováková 1 rokem ago

    Já jsem ráda že se tento rok cítím nad míru spokojeněji než když jsem byka v jiné životní situaci. Sehnala jsem si totiž práci která mě opravdu naplňuje a taky do které nemusím každý den dojíždět a trávit tak více než 100 minut v kolonách a zácpách. To se dělo běžně v Praze, víte?

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný článek, mám chvilky pro sebe, jinak rekonstrukční kolotoč.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Souhlasím a přidávám sluníčko, pobyt na vzduchu…Rodina….

  4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    souhlasím, musíme být na sebe hodné, ale zároveň nesmíme dovolit lidem (ani šéfům, kolegům, partnerovi), aby na nás byli tvrdí!!!

  5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    no pane jo, to nezávidím, pracovní úraz a ještě pak vymáhání pojistného 🙁

  6. INOMA 1 rokem ago

    Můj tip … asi moc nepotěším, já se rozhodla pro odborníka a chodím už necelý rok na terapii. Pracovní pohoda je důležitá. Souhlas. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account