Pravda o hormonální antikoncepci a jejích rizicích

Je u vás doma téma sexu a ochrany při něm tabu? Slyšeli jste o tom, že se můžete chránit formou hormonální antikoncepce, ale nevíte, jaká jsou její rizika nebo naopak přínosy? A může být vaše náladovost nebo nechuť k sexu následkem užívání každodenní dávky hormonů?

Každé pro má své proti

Už v minulém díle #dolebezstarostí jsme zmínili, že vám při předepisování antikoncepce nemusí stát za zády nikdo dospělý. Pro recept si můžete vyrazit i samy, stačí, aby vám bylo minimálně 15 let.

Při rozhovoru s gynekologem byste se měly dozvědět všechny pro a proti, na základě kterých se definitivně rozhodnete. Z vlastní zkušenosti ale víme, že ne vždy je čas na to vše podrobně probírat. „Předepsání hormonální antikoncepce a její užívání obestírá spoustu mýtů a nepravd. Na druhou stranu má samozřejmě nějaké své kontraindikace a je nutné pochopit její fungování k tomu, aby se mohla žena relevantně rozhodnout, zda ji užívat chce nebo nechce.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná. Proto vám v článku budeme sdílet jak výhody jejího užívání, tak i zkušenosti reálných žen, které HAK po letech vysadily na základě určitých problémů.

Krok k pseudomenstruaci

Hormonální antikoncepce je určitě velkým přínosem 20. století a v některých případech se opravdu jedná o léčbu, ne jen potřebu ochrany. Dávkování jednotlivých hormonů, zejména estrogenu, se o tolik snížilo, že je opravdu nutné antikoncepci užívat každý den ve stejnou dobu, jinak účinek rapidně klesá. Velmi laicky řečeno – řízeným dodáváním určitého množství hormonů do těla zmateme mozek, který již nedává příkaz k vyrábění estrogenu a progesteronu. Nedojde tak k ovulaci (vyzrání vajíčka). Samotná menstruace je pak spíše pseudomenstruací jako následek poklesu daných hormonů. Většina HAK má totiž v platíčku 21 účinných tablet, dalších 7 (na období menstruace) je jen jakýmsi placebem.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.

Mezi největší výhody užívání patří:

  • Efektivní zabránění těhotenství 
    • Nezapomínejte ale, že nic není 100%. Stále je třeba sledovat vaše plodné dny nebo použít i jinou formu ochrany (např. kondom).
  •  Snížení intenzity menstruačního krvácení i menstruačních bolestí 
    • Je třeba počítat s tím, že se po vysazení antikoncepce mohou problémy vrátit zpět. Proto proberte s lékařem i jiné alternativy. Snažte se zároveň zaměřit na další oblasti svého života jakými jsou například strava, míra stresu nebo spánková hygiena
  • Pravidelný cyklus
    • I když je váš cyklus v období dospívání nepravidelný, není to nic, co by se nedalo řešit i jinou cestou, než je právě hormonální antikoncepce. Proto zvažte, zda je pro vás pravidelný cyklus dostatečným důvodem k začátku užívání.  

Rizikové faktory   

Pokud se pro užívání hormonální antikoncepce přece jen rozhodnete, je třeba probrat s lékařem, zda:  

  • Máte nadváhu  
  • Kouříte 
  • Máte vysoký tlak 
  • Máte cukrovku nebo jiná onemocnění 
  • Máte porušené jaterní funkce.   

Připravit byste si měly také informace o tom, zda měly některé z vašich rodinných příslušnic (maminka, babička atd.) trombózu nebo embolii. Pokud se takové problémy v rodině objevily, měly byste podstoupit vyšetření na poruchy krevní srážlivosti. „Vše se musí pečlivě zvážit. Žádný lék totiž není bez rizika a hormonální antikoncepce není výjimkou. Nejzávažnějším nežádoucím účinkem HAK je Tombebolická nemoc (TEN), arteriální komplikace nebo embolie.“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná

Cesta bez hormonů    

Před tím, než se vydáte pro recept, bychom chtěli sdílet i ty negativní zkušenosti. Kromě výše zmíněných nežádoucích účinků se totiž některé ženy setkávají například se sníženou chutí na sex, vaginální suchostímigrénami nebo výkyvy nálad  

„Hormonální antikoncepci jsem začala brát před 17. narozeninami. Bylo to na popud mojí mámy, která to považovala za nejlepší způsob ochrany. Zároveň v mém okolí snad nebyla žádná jiná dívka nebo žena, která by antikoncepci nebrala. Do prvních zdravotních obtíží by mě nikdy ani nenapadlo, že to může mít negativní vliv. Nakonec jsem ji brala téměř 9 let.   

O vysazení jsem začala přemýšlet ve chvíli, kdy jsem měla problémy se změnami na čípku a dočetla jsem se, že antikoncepce na to může mít negativní vliv. Zároveň jsem měla už nějakou dobu stálého partnera, se kterým jsme do budoucna uvažovali o miminku. 

Po vysazení jsem neměla žádné problémy s rozhozeným cyklem, možná se mi trochu zhoršila pleť, ale nic zásadního. Vysazení se mi velmi pozitivně podepsalo na mých náladách a splínech. Dokud jsem ji brala a vzhledem k tomu, že jsem ji začala brát poměrně brzo, byla jsem přesvědčená, že jsem extrémně náladový až labilní člověk. Náladovost s vysazením přestala, dokonce vymizely i propady k téměř depresivním stavům. Také se mi velmi zvýšila chuť na sex.“ sděluje svou zkušenost na instagramovém profilu @bezhormonu třicetiletá Lucie.  

„Ze začátku bylo všechno v pohodě, ale cca po 4 letech jsem začala pociťovat, že mám absolutní nechuť k sexu, někdy mě to bolelo, nedokázala jsem přirozeně zvlhnout, dělala jsem to jen kvůli partnerovi. Byla jsem nešťastná, plačtivá, náladová, naštvaná na všechno a pořád, nic mě nebavilo, nedokázala jsem se z ničeho radovat a byl ze mě pesimistický člověk bez života. Začal to vnímat i partner. Myslela jsem si, že je to třeba vztahová krize a probrečela jsem kvůli tomu několik nocí. Když jsem řekla gynekoložce, že nechci další recept, ptala se mě, jestli si uvědomuju, že budu mít bolestivou menstruaci a hnusnou pleť.  

Už to bylo ale nesnesitelné a partner mě přesvědčil, že se na to mám vykašlat. Že na co bych brala HAK, když stejně nechci sex. Takže jsem prostě vysadila a doufala, že to budu zpátky já. 

Po vysazení mi přišlo, že jsem najednou sama sebou, šťastná. Některé věci jsem prostě viděla jinak. Chuť na sex se mi částečně vrátila, vlhkost se také vrátila, sex nebolí, náladovost ustoupila. Pleť se zhoršila, ale začala jsem více dbát na to, co si dávám na obličej, jak ho čistím a po necelém roce mám hezčí pleť než předtím. První menstruace přišla hned po vysazení, na další jsem čekala 2 měsíce. Pak se doba cyklu začala postupně zkracovat a cca po půl roce se ustálila. Lituji, že jsem nevysadila už dříve.“ říká pro jeden z příspěvků na instagramovém profilu @bezhormonu čtyřiadvacetiletá Nika.     

Všeho s mírou    

HAK umí být skvělý pomocník. Pokud díky ní dívka překlene období, kdy například studuje nebo je příliš mladá na těhotenství, než se odstěhuje od rodičů (důvodů může být samozřejmě spousta), rozhodně ji doporučuji. Pokud ji ale bezmyšlenkovitě užívá už 11 let, protože je to pohodlné, i když v podstatě 5 let z toho nemá partnera, pak bych se nad tím zamyslela.“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná 

#dolebezstarostí  

#PoweredByGynella 

 

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, @bezhormonu 

Foto: Shutterstock

Tagy:
5 Komentářů
  1. Michaela Spalovská 1 rokem ago

    Rozhodně by se měla více komunikovat i rizika.

  2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

    Antikoncepci beru a je pravda, že má své výhody i nevýhody. Těch výhod je pro mě stále více, ale objevují se samozřejmě i nevýhody – a to hlavně migrény. 🙂 Naštěstí nejsou příliš časté.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    toto již mám dávno za sebou a jsem ráda

  4. Naštěstí už toto nemusím řešit, nějaké zkušenosti byly a upřímně, žádná sláva….

  5. NelaVávrová 1 rokem ago

    za mě rozhodně neužívat, kdybych tenkrát veděla, že kvůli toho je později problém otěhotnět.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account