Blogy dnes najdete téměř všude a vlastně se není čemu divit. Někomu slouží jako podpora podnikání, jiní mají potřebu podělit se o své zkušenosti, pocity, znalosti či zájmy. Pokud patříte ke druhé skupině, dobrou zprávou pro vás bude, že nepotřebujete být skvělými spisovateli, většina osobních blogů je totiž psaná neformálním a konverzačním stylem. Chcete-li však zaujmout, působit seriózně a dát svému blogu šmrnc, pak by bylo dobré nepodceňovat ani způsob, jakým píšete. A jak tedy začít s blogováním?

V prvé řadě si promyslete, jaké by mělo být téma vašeho blogu. Nemusíte být odborníky, vezměte si jen, kolik úspěšných blogů o vaření vzniklo z pouhé vášně pro tuto činnost. Pokud píšete o věcech, které vás skutečně zajímají, vaše nadšení se projeví a udrží zájem návštěvníků. Pište klidně uvolněným stylem, ale dbejte na správnou češtinu. Kromě zvoleného tématu nepodceňujte ani část o sobě. Podělte se se čtenáři o svůj příběh, co vás vedlo k založení blogu. Postupně si vybudujete komunitu, která se zpravidla zajímá o to stejné, co vy, a bude vaše příspěvky komentovat. Je tedy fér, aby tito lidé věděli, s kým mají tu čest. Komentáře jsou skvělé i v tom, že se můžete inspirovat navzájem.

Jak na založení blogu

Nyní přejděme k praktické stránce založení a vedení blogu. V podstatě máte dvě možnosti, kdy jednodušší z nich je, že budete přidávat příspěvky pod svým profilem na již existujícím serveru. Jedním z nich je i komunita Ženy s.r.o., kde stačí dodržovat pár pravidel a můžete se stát aktivním přispěvatelem či přispěvatelkou. Složitější cestou je založení blogu na vlastní doméně úplně od nuly, což zahrnuje několik základních kroků:

  • Zvolte si název blogu – vybírejte pečlivě, vytváří první dojem a stane se vaší vizitkou
  • Pořiďte si webhosting – tímto krokem si zajistíte, že váš blog bude on-line
  • Registrujte doménu – pokud zjistíte, že vámi zvolená doména již existuje, vyzkoušejte nějakou drobnou obměnu, například přidání písmenka, pomlčky apod.
  • Zvolte si software – Blog potřebujete tvořit pomocí nějakého softwaru, aby měl určitou formu. Existují sice různé blogovací platformy, ale mnohem větší svobodu získáte, když si vytvoříte stránky pomocí WordPressu. Je poměrně uživatelsky snadný, lze si jej přizpůsobit a je zdarma.
  • Vdechněte svému blogu podobu – design blogu je důležitý, můžete použít šablonu, která vám práci zjednoduší
  • Náplň blogu – udržujte obsah kvalitní, originální (včetně fotografií – autorská práva nejsou legrace), pravidelný, reagujte na komentáře a propojte obsah blogu i se sociálními sítěmi

Chceme-li na závěr shrnout, co dělá blog úspěšným, pak odpověď je jednoduchá – VY. Pokud jej tvoříte s vášní, jste autentičtí, kreativní, předáváte zajímavé informace či zkušenosti a podáváte je poutavě, čtenáři si vás oblíbí.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, theblogstarter.com, theminimalists.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account