Trojnásobná maminka Veronika Miškejová zažila hned dvakrát, jaké je to mít strach o předčasně narozené miminko. První dcera Anička (14) se narodila v termínu. Podruhé přišla hned dvojnásobná radost, kterou přerušil porod ve 25. týdnu těhotenství. Jedno z miminek zemřelo, druhé je postižené. Také napotřetí přišel porod příliš brzy.
Obě děti prodělaly krvácení do mozku
Poprvé Veronika otěhotněla spontánně a vše proběhlo v pořádku. Když se s manželem rozhodli pořídit dceři Aničce sourozence, nedařilo se. „Jezdili jsme na různá vyšetření do Liberce do Gennetu. Lékař tehdy navrhl léčbu, po které se mi podařilo otěhotnět. Čekala jsem dvojčátka. Měli jsme obrovskou radost,“ vzpomíná Veronika, která čekala páreček. Těhotenství probíhalo dobře, miminka rostla a vyvíjela se podle tabulek. Až do 25. týdne těhotenství. „Na ten den nikdy nezapomenu. Bylo po Vánocích v roce 2016 a začalo mě pobolívat břicho. Myslela jsem si, že je mám jen nějaké obtíže, které k těhotenství patří. Ale bolest neustávala a já začala ještě krvácet,“ pokračuje ve svém příběhu.
 

Amálka se narodila ve 25. týdnu těhotenství a následky si ponese do konce života. 
Manžel tehdy nebyl doma, tak musela Veroniku do porodnice odvést sestra. V nemocnici se dozvěděla, že porod je na cestě. „Byla jsem v šoku. Doktor mi ještě řekl, že jsem měla přijet dřív. Jenže já vůbec nevěděla, že rodím. Byla jsem teprve ve dvacátém pátém týdnu, to bylo moc brzy,“ říká. Veronika porodila v České Lípě, kde není neonatologie. Po porodu museli obě děti převést do Ústí nad Labem, kde bojovaly o život. Amálka prodělala krvácení do mozku a byla na tom velice špatně. Syn Pepíček na tom byl lépe, ale přišly komplikace v podobě ucpaného střeva. Musel ihned na operaci. Poté i on dostal krvácení do mozku, které nepřežil.
Amálce zůstaly trvalé zdravotní následky
„Ten den, co zemřel, jako by předal Amálce energii a ta se začala zlepšovat. Každý den nám ukazovala, jak moc chce žít. I přesto, že start do života měla nesmírně těžký. Má za sebou šest operací hlavičky kvůli krvácení do mozku, které prodělala,“ pokračuje. Později dostala zánět mozkových blan a po uzdravení jí lékaři museli voperovat shunt (uměle vytvořená spojka, která umožňuje uvolnit tok tekutiny v organismu, v tomto případě mozkomíšního moku, pozn. red).
Předčasný porod a všechny komplikace zanechaly Amálce celou řadu zdravotních problémů. Amálka trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií, retinopatií očiček (nezánětlivé onemocnění oční sítnice). „Trvalo celých sedm měsíců, než jsme si ji mohli přivézt domů. Každodenní dojíždění za malou bylo neskutečně náročné na psychiku a nezvládali jsme to i finančně. Tak jsem tam nakonec s Amálkou 1,5 měsíce zůstala, ale to bylo ještě horší. Doma jsem měla desetiletou Aničku, která mě potřebovala také,“ pokračuje Veronika.

Veronika je dnes trojnásobnou maminkou. Amálka i Péťa se narodili předčasně.  
Chlapeček se narodil ve 26. týdnu těhotenství
Vloni se s manželem rozhodla pro další miminko. Toto rozhodnutí podpořila i Amálčina neuroložka, která to manželům doporučila s tím, že mladší sourozenec bude pro Amálku tahoun. „Měli jsme strach, manžel nejprve vůbec nechtěl, ale nakonec si to rozmyslel a šli jsme do toho. Všechno probíhalo normálně a já čekala chlapečka. Radost opět netrvala dlouho. Na kontrole ve 22. týdnu těhotenství mi doktor řekl, že se začínám otevírat,“ vzpomíná Veronika.
I přes veškerou snahu lékařů se opět nevyhnula předčasnému porodu, tentokrát ve 26. týdnu. Péťa je velký bojovník a i přes brzký příchod na svět vše zvládl a je zdravý. „Amálce jsou dnes čtyři roky a Peťovi bude rok. Jsou na sebe hodně fixovaní, rozumí si a hlavně Péťa nám přinesl do života smích, dobrou náladu a radost, navíc Amálka dělá také ještě větší pokroky. Dnes dokáže válet sudy, staví se na čtyři, opakuje pár slov, je strašně šikovná,“ říká trojnásobná maminka Veronika.

Péťa je naštěstí zdravý a má se čile k světu.  
V nejtěžších chvílích se obrátila na pacientskou organizaci Nedoklubko, která pomáhá rodičům nedonošených dětí. „Nedoklubko mi pomohlo v tom, že jsem poznala maminky, které jsou na tom podobně jako já. Mohla jsem s nimi sdílet své pocity a ptát se na jejich zkušenosti,“ vysvětluje Veronika, která má také obrovskou oporu v nejstarší dceři Aničce a manželovi Petrovi.
Fotografie: Veronika Miškejová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account