Spát, nebo nespat s dítětem v jedné posteli? Ptaly jsme se psycholožky Marty Boučkové.
Nedávno jsme v diskusi probíraly téma, zda dítě v posteli rodičů ano nebo ne. Názory se různily, a tak pro vás Jitka Skalická, patronka záložky Povídej, vyzpovídala známou psycholožku specializující se na oblast mezilidských vztahů a partnerství Martu Boučkovou.

Jak se dívá psycholog na fenomén dítěte v rodičovské posteli?

Podle toho jak který. Jsou psychologové, kteří na tento pozorovaný jev nahlížejí velmi liberálně, ale stejně tak najdete v psychologické obci i ty, kteří zastávají striktnější postoje k tomu, kdy a kde by dítě mělo spát.
Hrozí dlouhodobý pobyt dítěte v rodičovské posteli nějaké psychické či fyzické trauma samotným dětem či jejich rodičům?

Společné spaní dítěte a rodičů v jedné posteli obecně podporuje vzájemné vztahy a posiluje citovou vazbu. Nicméně na druhé straně toto společné spaní může přinášet i jistou dávku nekomfortu pro všechny spáče/zúčastněné. Je zde riziko, že se ne všichni vyspí tak, jak by potřebovali, a nekvalitní spánek má své následky/ nese svá rizika, a to se týká zejména rodičů.

Pánové (ale i dámy) mohou namítnout a právem: a co proboha sex, když je v ložnici v posteli stále dítě?

Co byste poradila vy?

Co je zdravé a co už nezdravé ve vztahu dítě – rodič?

Když je v posteli dítě, tak sex pochopitelně není… Na otázku společného spaní dítěte s rodiči v jedné posteli je potřeba se podívat v širším kontextu. Nejde zde jen o to, kdo a kde s kým bude spát, ale jde o to, aby všichni členové rodiny spolu mohli žít tak, aby všechny jejich potřeby byly kvalitně uspokojovány. A to nás samozřejmě vede k tomu, že i dítě časem potřebuje svou vlastní postel, svůj vlastní koutek, zkrátka své vlastní soukromí. Je už jen na rodičích samých, zda dítěti postýlku přichystají už při návratu z porodnice nebo ji dostane k prvním, druhým, třetím narozeninám. Míra spokojenosti v rodině se odvíjí od spokojenosti všech jejích členů. Nicméně sama za sebe nepovažuji otázku spaní či nespaní s dítětem v jedné posteli za tu pro budoucí život dítěte tu nejdůležitější.

Psycholožka Marta Boučková působí také v Evropské kariérním institutu, který ZDARMA pořádá rekvalifikační kurzy pro ženy po mateřské dovolené. Více informací o nich najdete zde.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account