Je autorka výstav a publikací o designu, módě a umění. Kurátorka úspěšné přehlídky hraček Libuše Niklové v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a Muzeu dekorativních umění v Paříži. Pět let působila jako zástupkyně šéfredaktora časopisu Dolce vita. Napsala řadu knih, např. Czech 100 design icons, Český design 01 a monografii Libuše Niklová. V roce 2013 se stala kreativní ředitelkou kolekce nových hraček firmy Fatra. A tak bychom mohli z životopisu Terezy Bruthansové pokračovat donekonečna. Z této ženy sálá nesmírná energie a všechno, co dělá, dělá s neuvěřitelným nasazením. Právě ona stojí za zrodem úžasné akce jakou Festival Mini dnes bezesporu je… Jak celá myšlenka vznikla a na co se budeme moci těšit už začátkem října, kdy Festival Mini chystá další edici? Jen čtěte dál…

Jaká tři slova se ti vybaví, když řeknu Festival Mini?  

Mini je maxi! aneb energie, kreativita, pospolitost.

Vzpomeneš si, kdy tě poprvé napadla myšlenka uspořádat festival dětské módy a designu? 

Na tu chvíli se nedá zapomenout. Bylo to během mého těhotenství, ležela jsem dva měsíce na JIPu na rizikovém oddělení a hlavou mi běžela spousta nápadů. Jedním z nich byl právě designový festival pro děti. Díky tomu, že jsem byla v té době odkázána na internet i při pořizování výbavičky pro dcerku, objevila jsem úžasné značky a obchody, o nichž jsem do té doby neměla ani tušení. A za všemi stáli rodiče, plní nadšení a kreativity.

Kdy oficiálně vznikl Festival Mini a jaká byla jeho idea?

V roce 2015 a první jeho edice proběhla v dubnu 2016. Hlavní myšlenkou festivalu mini bylo od začátku nabídnout původní design pro děti, ať už z oblasti módy, hraček, nábytku do dětského pokoje nebo knih, a umožnit osobní kontakt mezi vystavovateli a jejich zákazníky. Většina z nich totiž neměla – a ani dnes nemá – kamenný obchod a tak je pro ně festival mini jedinečnou příležitostí se potkat a vzájemně poznat. A navíc si vše prohlédnout, osahat a vyzkoušet na vlastní oči a dotek. Chtěla jsem vytvořit platformu, která inspiruje jak návštěvníky, tak samotné návrháře a prodejce, motivuje je ke kvalitním a originálním výrobkům pro děti a rodiče, které nenajdete v běžné komerční síti. Důležitou součástí festivalu je také doprovodný program včetně úžasných dílen a módních přehlídek.

Jaká nejhezčí vzpomínka se váže k tvému dětství?

Já měla krásné a velmi šťastné dětství. Je zajímavé, jak se člověku vynořují různé vzpomínky v souvislosti s vlastním dítětem. Julinka miluje, když jí vyprávím o zážitcích z dětství. Jedním z nejhezčích chvil byly naše rodinné výlety vlakem či autobusem, auto jsme neměli, anebo večerní vyprávění pohádky O ptáčkovi Hvízdáčkovi a kočičce Micince, kterou si pro mě tatínek vymyslel.

Souvisel nějak vznik Festivalu Mini s tvou dcerou Julinkou? 

Jak jsem již říkala výše, bez Julinky by festival mini nebyl. To ona byla impulzem k jeho založení. A i dnes, po pěti letech jeho trvání, je jeho hlavním motorem. Festivalem doslova žije a radí mi. V červnu vyjmenovala bez problémů všech sto vystavovatelů a věděla přesně, kdo co z nich dělá!

Jsi autorkou výstav a publikací o designu, módě a umění. Působila jsi jako zástupkyně šéfredaktora časopisu Dolce Vita. Napsala jsi řadu knih. Byla jsi kreativní ředitelkou kolekce nových hraček firmy Fatra. Která z těchto profesí je a byla tvému srdci nejbližší?  

Všechny do jedné! Měla jsem v životě zatím vždy štěstí, že jsem dělala to, co mě bavilo, a mohla jsem spolupracovat se skvělými lidmi, kteří se stali mými přáteli. Já ráda vymýšlím projekty a umím je i dokonale zrealizovat, ale nejraději bych se věnovala hlavně jejich tvůrčí části. Nakonec však vždy, ať už jde o výstavu nebo festival, řeším téměř vše. To je mimo jiné zapříčiněno i mým perfekcionismem, mým spolupracovníkům je někdy těžké mi stačit.

Jak dlouho trvá příprava takto velké akce?

Možná se to nezdá, lidé si myslí, že začnu měsíc před akcí a je to. Ale příprava festivalu je pro mě práce na plný úvazek. Věnuju se mu průběžně po celý rok. Vyhledávám nové vystavovatele, vymýšlím jeho novou podobu, hledám nové prostory a jsem v neustálém kontaktu s našimi vystavovateli a ambasadory. Zakládám si na intenzívní a osobní komunikaci s každým z nich. A mám radost, že festival mini funguje jako skvělá komunita. Představuje to samozřejmě mnohem více práce, než jen vyhlásit termín přihlášek, jako to dělají jiné akce. U nás je systém opačný, my rovnou oslovujeme k účasti na mini mnou předvybrané značky a obchody.

Jakou nejlepší radu si v roli pořadatelky dostala?

Nejlepší rady mám od mé Julinky, je to skvělá parťačka a úžasná miniředitelka. A nejlepší rada od ní přichází, když se začínám hroutit: „Mami, zavři počítač, nadechni se, já ti s tím pak pomůžu.“

Já vím, že je to těžké říci, ale je nějaká značka z Festival Mini, která ti přirostla k srdci? 

Všechny značky pečlivě a srdcem vybírám. A mám vždy radost, když objevím někoho nového a dotyčná značka, studio nebo obchod si vyberou jako odrazový můstek a místo premiérové prezentace právě mini. Takových už byla opravdu dlouhá řada. A jako bonus pak je, že se z nás stanou přátelé.

Která hračka nebo knížka z Festivalu Mini patří k Julinčiným nejoblíbenějším? 

Určitě houpací prkno od Utukutu, knihy od nakladatelství Host a Meander a také módní kousky od Shark in the Park a dětská kosmetika od Bloom & Blossom z Made for Moms.

Jakou značku jsi díky Festivalu Mini objevila a stala se součástí vaší domácnosti? 

Značky objevuji neustále a moc mě to baví. Je to vlastně na celém procesu pro mě to nejmilejší. Kromě houpacího prkna má u nás od Utukutu své stálé místo praktický pastelkovník. Julinka má nad postelí své oblíbené obrázky od Michala Stracha, který měl na mini fantastickou výtvarnou dílnu. Některé věci také zakoupím a vyzkoušíme s Julinkou nejprve doma a pak danou značku pozveme na festival. Jako tomu bylo například u rostoucí chytré židle od Sedees.

Jak by měl Festival Mini v budoucnosti ideálně vypadat?

Festival mini má stále v názvu „dětský“, ale rychle se stal vyhledávanou akcí rodinnou. A tomu také odpovídá to, že rodiče u nás nakupují stále více nejen pro své děti, ale také samy pro sebe. Proto postupně rozšiřuji, a ostatně i samotní vystavovatelé, nabídku právě o věci pro dospělé. Velmi ráda bych současně s festivalem v rámci našeho doprovodného programu pořádala i výstavy, ale nějak na to dosud nebyl už čas ani prostor. Výstavy jsou má oblíbená doména, tak snad někdy příště. A také je o festival značný zájem ze zahraničí, byla jsem již domluvená s vybranými evropskými značkami na účasti, ale COVID nám to zatím nedovolil. Samozřejmě především podporuji české a slovenské značky, ale na festivalu již nyní máme řadu krásných, nápaditých a udržitelných zahraničních značek, které u nás nabízejí české obchůdky a e-shopy.

Na co se mohou těšit návštěvníci 10. edice Festivalu Mini, která se bude konat již za necelý měsíc?

Je toho spousta. Pokaždé se snažím mezi vystavovatele vybrat i zcela nové značky a nyní jich bude opravdu požehnaně, téměř polovina! A ti, kteří se na mini objevili již před tím, chystají pro návštěvníky novinky a nové kolekce. Z českých dřevěných hraček bych ráda upozornila na brněnskou značku Puun, která si v červnu z mini odnesla cenu mini objev a teď připravuje stavebnici Vesmír, nebo na novou značku Woodom s krásnými skládačkami a Stínosvět s vyřezávanými pohádkovými kartami. Na festivalu bude mít také svou premiéru značka Babybeams s novým konceptem hnízd pro miminka, navrženými designérkami z pražské UMPRUM. Moc mě baví Dobrý kohout neskáče s důvtipným oblečením s nápisy, nová značka Palelole s bezpečnostními vlajkami na kolo, nová kolekce kožených capáčků od české značky Sabina Rich nebo látkový domeček od Kitchen story, který přehodíte přes stůl a zábavná skrýš je na světě.

Tentokrát se bude Festival Mini vznášet na snovém obláčku tajemných pohádkových bytostí. Tyto měkoučké mazlíčky pro vás namaloval ilustrátor a režisér animovaných a loutkových filmů Filip Pošivač. Jak se vám s autorem úspěšných Mlsných medvědích příběhů spolupracovalo? 

Já mám z této spolupráce takovou radost! S Filipem komunikuji již dlouho a snila jsme o spolupráci s ním. A on se v červenci sám ozval, že má nápad na vizuál! A tak teď díky tomu můžeme snít společně. Filip je velký profík a k tomu ještě moc milý člověk. Spolupráce s ním je vážně sen. A díky tomu jsem se také konečně rozhoupala a vyrobíme první kousky limitované mini edice, po níž toužím již od prvního mini! Jedním bude naprosto kouzelný kufřík ve spolupráci se značkou Nanitce a českým tradičním výrobcem Kazeto a druhým látkové pleny značky Mamapocket, na nichž Filip rovněž rozehraje motivy z našeho vizuálu.

Již podruhé se bude Festival Mini konat v holešovické tržnici. Proč se vracíte zpátky na toto místo? Čím vás na jaře tak zaujalo?

Tržnice je pro mě srdeční záležitost, vidím v ní obrovský potenciál, který se naštěstí pomalu začíná využívat a rozvíjet správným směrem. Mimochodem bydlím stejně jako ty kousek od ní, takže z toho mám velkou radost. Na rozdíl od června však teď budeme mít festival uvnitř, a sice v Hale 13, která je čerstvě zrekonstruovaná a opravdu skvostná. Výhodou tržnice je i její blízké spojení s centrem a ostatními částmi Prahy díky blízké dostupnosti MHD.

Festival mini není jen o inspirativních značkách, ale jde o vytvoření celkové atmosféry. Jak moc na to při přípravách s týmem myslíte? 

Festival je proslulý vysokou estetickou úrovní. Nejedná se o běžný veletrh či dětský festival, nýbrž o rodinnou akci, která pohladí po duši, nakopne energií a inspiruje. Již od první edice máme krásný a výrazný vizuální styl, pod nímž je podepsána umělecká ředitelka festivalu Zuzana Lednická z grafického Studia Najbrt. Používáme jednotné značení stánků a s vystavovateli konzultujeme jejich podobu. Mám radost z toho, jak si vystavovatelé u nás dávají na vzhledu stánků záležet. 

Cítíš jako pořadatelka velké akce změnu ve společnosti po roce s covidem? 

Jednoznačně. Některé změny jsou negativní, jiné pozitivní. Loňský rok byl jeden velký smutek, jak jarní tak i podzimní edici jsme byly nuceny zrušit. Letos na jaře jsme do poslední chvíle vyčkávaly, co bude. A já již od ledna dostávala milion vzkazů a žádostí od netrpělivých značek i návštěvníků: „bude mini a kdy?“ Ta energie, která pak v červnu panovala na mini, byla neuvěřitelná. Během COVID pauzy vznikla spousta nových značek a obchodů, lidé měli více času, zklidnili se a mohli se věnovat tomu, co je opravdu baví, a realizovat své nápady. Také pozoruji obrovský nárůst nových maminek a miminek, tzv. „COVIDová“ generace je opravdu silná 🙂 Už se na ně všechny na mini těším.

Jaké je tvoje životní motto?

Dříve jsem měla „co můžeš udělat teď, neodkládej na zítřek“ a nyní to mám naopak: „co můžeš udělat ráno, udělej ráno!“ Kde jsou ty časy, kdy jsme si s Kamilou, mou pravou rukou a nejlepší produkční na světě, během příprav mini volaly ve tři ráno! To už dnes neděláme, ona má tři děti a já prostě stárnu a potřebuji spát a ne pracovat dlouho do noci. A hlavně se chci večer věnovat Julince.

Foto: archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account