244

Radka Gambiraža je trojnásobnou maminkou sedmiletého syna a dvou pětiletých holčiček. Kromě mateřství ji zaměstnávají zvířata – domácí mazlíčci a také její práce.  Aby mohla rodina trávit co nejvíce času společně, rozhodla se podnikat. A protože se třemi dětmi mají blízko ke všemu, co se těch nejmenších týče, zaměření bylo jasné – dětský e-shop. Jak se Radka dostala od pozice obchodní zástupkyně zahraničního obchodu k šití zavinovaček, hnízdeček a oblečení pro maminky? A jak zvládá početnou rodinu a práci?
Podnikat začala na rodičovské dovolené
Radka vystudovala zdravotní školu, ale v tomto oboru příliš dlouho nezůstala. Deset let působila na pozici obchodního zástupce pro zahraniční firmu, která vyráběla kompenzační pomůcky pro vozíčkáře a onkologické pacienty. „Z firmy jsem odešla rovnou na mateřskou se synem, který se narodil v roce 2014. Syn se narodil hodně hypotonický a museli jsme pravidelně cvičit. Hledala jsem jiné cesty než klasické rehabilitační cvičení a začala se více zajímat o správnou manipulaci s miminkem a zdravý psychomotorický vývoj dětí,“ popisuje Radka nejen začátek mateřské dovolené, ale v podstatě i novou pracovní etapu. Pravidelné cvičení se synem, ale i vhodně zvolené pomůcky přinesly své ovoce. Dnes je Davídek zdravý kluk, který jezdí závodně na kole a trénuje parkour.
V roce 2014 začala chodit na kurzy šití, a ještě tentýž rok ušila svou první péřovou zavinovačku, ve které se její syn cítil doslova jako v bavlnce. Šití ji velmi bavilo a inspiraci hledala mezi maminkami. „Zajímalo mě, co maminky a jejich miminka preferují – jakou velikost zavinovačky a hnízdečka, jaké zapínání jim vyhovuje více, co si představují pod pojmem bezpečnost, pohodlí a kvalita. Chtěla jsem mít jasnou představu o tom, co musí zavinovačka splňovat, aby si ji koupily,“ pokračuje Radka. Materiál sháněla od českých dodavatelů, chtěla především kvalitní péřové výplně. Ve spolupráci se švadlenou, která ji učila šít, se tak postupně vrhla do tvorby výbavičky na spinkání pro nejmenší. A pokračovala i v době, kdy porodila předčasně dvojčátka.
Zavinovačky začala šít už po narození syna.

Zavinovačky a hnízdečka začala Radka šít po narození syna. 
 
Péřové zavinovačky a hnízdečka miminka milují
„V roce 2016 se mi narodily předčasně holčičky. Zavinovačky i hnízdečka jsem u nich využívala velmi často, a to mě utvrdilo v tom, že se vydávám správnou cestou. Jenže času na šití bylo se třemi dětmi méně a méně, proto jsem hledala další švadleny, které by mi pomohly. Jsem moc ráda, že jsem před dvěma lety začala spolupracovat s chráněnou dílnou a mohla tak svou tvorbu ještě více rozšířit,“ vypráví trojnásobná maminka a zakladatelka značky BomBamBino Radka.
Díky spolupráci se šikovnými švadlenkami z chráněné dílny tak postupně rozšiřovala svůj sortiment. Kromě hnízdeček a zavinovaček začala šít ještě oblečení pro aktivní maminky. „Tyto kousky jsou šité pro ženy na míru, protože po porodu se postava mění, a ne vždy zapadá do konfekčních velikostí. Švadlenky mi pomáhají realizovat všechny zakázky a já mám příjemný pocit, že značka BomBamBino pomáhá chodu této úžasné dílny,“ pokračuje Radka ve svém vyprávění. Radka je dnes ráda, že může dělat práci, která ji baví a dává jí smysl. „Narození dvojčátek a péče o tři děti mě jen utvrdilo v tom, že se práci obchodního zástupce už dál věnovat nemohu. Navíc si myslím, že na našem trhu chyběla praktická a sportovní móda pro maminky, ale i kvalitní péřové zavinovačky,“ dodává Radka.

Z Davídka už je dnes velký kluk a sportovec.
Začátky byly plné pokusů a omylů
Připouští však, že podnikání se třemi dětmi bylo zpočátku velmi náročné. „Začátky byly plné pokusů a omylů, hledání správných materiálů, konzultací s maminkami, učení se šít. A to všechno při kojení, nevyspání a péči o malé děti. Ale dnes mohu říct, že to všechno stálo za to. Spokojenost mých zákazníků je pro mě tou největší odměnou a hnacím motorem,“ říká Radka, která nejprve své výrobky prodávala na Fleru a postupně si založila vlastní e-shop.
Jak zvládla poslední „covidový“ rok, co jí vzal a co naopak dal? „Bylo to samozřejmě náročnější, všichni jsme byli pořád doma, k tomu ještě naše kočky a psi. Chvílemi to byl totální chaos a anarchie, abych měla alespoň trochu času odpovídat na objednávky. Na druhou stranu i tato doba měla určité výhody. Donutila mě začít myslet jinak a svou práci více delegovat. Jsem kreativní a tvůrčí člověk, ale chybí mi systematičnost. V té je zase dobrý můj manžel, takže i on se zapojil do chodu BomBamBina a už tam zůstal jako spolutvůrce webu. Dále se k nám přidala Mirka, která zajišťuje správu e-shopu. Díky tomu mám dostatek času na komunikaci se zákazníky, dodavateli, přípravu materiálu,balení a expedici,“ popisuje Radka uplynulý rok.

Radka zvládá podnikat i se třemi dětmi
Potřeby na spinkání a oblečení pro maminky na míru

Největší výzvou je pro Radku zvládnout time management. Protože aktivit má opravdu mnoho. Kromě rodiny a práce Radka navíc občas pořádá s dalšími maminkami z Tišice akce a výlety pro děti, což ji nesmírně baví a naplňuje. Svou práci se snaží stíhat převážně v době, kdy jsou děti ve školce, aby se jim odpoledne mohla věnovat. A jakmile večer usnou, opět pracuje a často i dlouho do noci, jak to ostatně dělá asi většina podnikajících maminek. A jak fungují objednávky? „Maminky si jednoduše řeknou, jak by si to představovaly. Probereme praktičnost věcí, materiálů, které by na set byly vhodné a začneme společně vybírat vzory, které se mamince líbí. Jakmile mám všechny tyto potřebné informace, vrhám se se svým týmem do výroby, aby bylo zboží hotové do dvou týdnů,“ vysvětluje Radka objednávkový proces. Dvoutýdenní dodací lhůtu garantuje jak u setů na spinkání, tak u o oblečení. Vše se šije a připravuje na míru.

Manžel je jí velkou oporou jak v soukromém, tak pracovním životě. 
V letošním roce by Radka ráda více zviditelnila svou značku mezi potenciálními zákazníky a chtěla by být víc vidět na sociálních sítích. „Plánuji se více přiblížit zákaznicím. Po jarním úspěšném Dyzajn marketu bych chtěla být častěji na prodejních marketech a osobně komunikovat se zákaznicemi,“ uzavírá maminka a podnikatelka Radka Gambiraža.
 
Fotografie: Radka Gambiraža

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account