Renata Koutná se na základě vlastní zkušenosti, snaží podpořit páry, kterým se nedaří otěhotnět. Jak sama říká, sama dobře ví, že cesta k vytouženému miminku není vždy jednoduchá… a tak se příjemným prostředím a relaxem snaží tyto páry povzbudit a odbourat stres, který s celým procesem, když se těhotenství nedaří, úzce souvisí. Oáza podpory, je přivede na jiné myšlenky a kdo ví, možná i k plánovanému otěhotnění. 
Oáza podpory se zaměřuje na pomoc neplodným. Jde pouze o podporu v těžké situaci, nebo řešíte i neplodnost samotnou?
Oáza podpory – centrum jsem pojmenovala takto, protože chci neplodné páry hlavně podpořit v cestě k vytouženému miminku. Jelikož vím, že je těžké najít nějaké centrum, které se nezabývá neplodností jen z jedné stránky, chtěla bych ženám a párům dopřát v těžké životní situaci podporu, relaxaci a informace o jiných možnostech, jak neplodnost řešit.
Jaké jsou metody vaší podpory a jaké máte výsledky?
Zatím jsem na úplném začátku, ale chci vytvořit program, který bude zahrnovat více metod a více činností, které páry podpoří a posunou je dál na cestě k dítěti.

Jaké alternativní metody se dají při léčbě využít?
Neplodnost má více fází, v každé z nich se dá využit nějaká alternativní metoda. Pokud se pár pokouší o miminko několik měsíců a začínají se obávat, že se nezadaří, mohou se využít bylinky, bylinkové čaje nebo nějaké doplňky stravy. Pokud už je to například více jak rok a žena je po fyzické stránce v pořádku, může se začít sledovat dle STM – symtotermální metoda, která může ženě ukázat, kdy vlastně ovuluje. A pokud se pár dostane až do centra asistované reprodukce, tak i tady se může využít nějaká alternativní metoda. Například meditace, hormonální jóga apod., aby žena nebyla vystresovaná.
Oáza podpory nabízí také nepřeberné množství masáží a relaxačních technik, je i toto součást terapie při překonání neplodnosti?
Určitě ano. Když jste v této životní situaci, můžete se dostat do permanentního stresu, všechno se na vás valí. Ženy jsou uzavřené v začarovaném kruhu – snažení, doufání, menstruace, zklamání a pořád dokola. Takže je dobré odreagování a relaxace. Když už jsou páry v centrech asistovaných reprodukcí, tak to začne nanovo – stres, různé testy, IVF, doufání a neděje… Proto bych masáže nebo nějaké relaxační techniky doporučila do každého centra asistované reprodukce. Žena, která je po psychické stránce v pohodě = spokojená žena.
Mohu si k vám ale dojít pouze na masáž i když nejsem neplodná? Pro koho je tedy vaše centrum otevřené?
Ano i když nemáte problémy s otěhotněním na masáž určitě můžete přijít. V dnešní přetechnizované, hektické době na sebe nemáme čas. Takže, kdokoliv kdo si chce odpočinout a udělat si čas na sebe, může přijít.

Co vás osobně přivedlo k tomu se zabývat touto problematikou a posléze si otevřít vlastní centrum? 
Samozřejmě zkušenost. Jak moje osobní, tak i z mého okolí. Vím, že je těžké porozumět něčemu, co jste nezažili, co jste nevyzkoušeli na vlastní kůži. O neplodnosti to platí rozhodně také. Pokud to nezažijete, nevíte jaké to je. Proto bych chtěla vytvořit skupinu/komunitu neplodných, kteří se jednou týdně sejdou a budou se moci svěřit, budou moci mluvit o svých zkušenostech. Vím, že cesta za miminkem není někdy jednoduchá, proto jsem se rozhodla pro tento projekt a chci nabídnout ženám a párům podporu a jinou cestu v těžkém životním období. 
Jaké si myslíte že jsou hlavní příčiny neplodnosti v dnešní době?
Podle mě je příčin více. Pokud není příčina fyzická nebo hormonální, tak v tom podle mě hraje roli stres, hektický způsob života a jako takový celý životní styl. Podle mě také ženy už neznají své tělo, měly by ho více sledovat. Velkou roli hraje i strach – strach ze změny, strach vlastně otěhotnět, strach z toho jestli bude vše v pořádku a hlavně v jakém světě bude dítě vyrůstat apod. U otěhotnění vše souvisí se vším. Takže pokud se nedaří, většinou v tom není asi jen jediný problém, ale je jich více.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account