První kniha a obrovský úspěch! Dětská knížka Stelinka a kouzelné kamínky se stala doslova přes noc hitem všech malých princezen a princů a také jejich maminek. Autorkou knihy je Petra Santlerová a její dcera Stela, pro které je tato kniha první zkušeností v literárním světě. Nakoukněte spolu s námi do zákulisí příprav prvotiny i neuvěřitelné fantazie malé holčičky. 

Velká gratulace k úspěchu vaší první knihy, Petro. Kdy vznikla první myšlenka napsat knížku Stelinka a kouzelné kamínky?

Děkuji Vám, sama jsem mile překvapena. Nečekala jsem takové ohlasy, zvlášť když jsem začínající autorka. Moje dcera Stelinka velice miluje knížky. Knihkupectví jsme navštěvovali častěji než obchody s hračkami. Od malička jsme vymýšleli příběhy, ve kterých byla ona sama hrdinkou. Napomohl nám k tomu první lockdown loni na jaře. Byla zklamaná, že nevidí prarodiče, kamarádky a nemůže jezdit na výlety, jak byla zvyklá. Proto vznikly příběhy, díky kterým jsme se dostali k těm, které má ráda. Budu upřímná, v tu dobu mě nenapadlo, že z našeho vyprávění jednou vznikne taková krása. 

Napadlo vás někdy, že se stanete spisovatelkou dětských knih?

Nikdy! Pouze moje paní učitelka češtiny na střední škole ve mně viděla potenciál. Po každé slohové práci mi říkávala: „Petro, vy jste neskutečná. Jednou určitě něco napíšete.“ Mně, jakožto puberťačce, to přišlo úsměvné a neuvěřitelné. Uběhlo pár let a já paní učitelce mohla poslat první knihu, se kterou se chlubí svým studentům.

Jak moc na ní spolupracovala vaše dcera Stela?

Vlastně je autorkou. Pokaždé si vymyslela, kam se chce podívat, koho potkat a co se bude dít. V příbězích potkává svoje kamarádky, kamarády, babičku a dědečka. Doma jsme si potom malovaly i obrázky, aby naše vypravování bylo zábavnější, barevnější. Ty později sloužily jako předloha pro ilustrátorku.

Kdo je autorem krásných ilustrací, které knihu doprovázejí?

Je jí Marie Koželuhová, která ilustrovala již několik překrásných dětských knih. Její obrázky jsou úžasné, hodně barevné a milé. Dokázala naroubovat naše srdce, prostředí a kresby do něčeho, co ve finále vypadá jako ucelené a zajímavé dílo. Promítá se tam vše – Stelinčin reálný pokojík, rodina a okolí Malešovic.  

Kde jste čerpala inspiraci pro jednotlivé příběhy knihy Stelinka a kouzelné kamínky?

Jak jsem již zmiňovala, vše bylo v režii moji dcery. Každý den jsme si spolu sedly, ona mi řekla, co by chtěla zažít a s kým se potkat. Na mně bylo tomu dát hlavu a patu. 

Báječným nápadem jsou i rýmovánky, které v knize najdeme. Koho napadlo knihu takto ozvláštnit? 

Byl to můj manžel, který hodně pomohl i s tvorbou a říkadla zdokonalil. 

Jak dlouho trvala příprava knihy Stelinka a kouzelné kamínky?

Vymyšlené a sepsané příběhy jsme měli během pár dní.Nejvíce času zabraly ilustrace, úprava a kontrola textu, nad kterou jsme trávili několik večerů, abychom stihli termín poslání do tiskárny. Vybavuji si poslední týden před termínem. Každovečerní čtyřhodinové telefonáty, ošoupané prsty od klávesnice, bolavé uši od sluchátek. Ale ten pocit, když jsme konečně udělali poslední tečku, poslední opravu, vše sedělo a já, ilustrátorka a nakladatelství jsme byli spokojeni, ten je nepopsatelný. Mísí se ve vás pocity úlevy, radosti, štěstí.Aspoň na dálku jsme si přiťukli skleničkou.

Vzpomenete si, jaký to byl pocit knihu poprvé držet v ruce?

Vzpomínám si přesně. Měla jsem to štěstí, že přitom mohla být i Stelinka. Jela se mnou do tiskárny, kde jsme si knížku vyzvedly. Bylo to 25.2.2021, den po mých narozeninách a pár dní před Stelinčinými. Díky její přítomnosti byl prožitek intenzivnější. Vidět její rozzářené oči plné jiskřiček, tu radost, když knížku objímala a dívala se sama na sebe. Byla jsem šťastná, hrdá na to, že jsem dokázala, pro mě neuvěřitelnou věc. Vydat knížku se nepodaří každému. A nám se to splnilo! Vše jsem dělala jen pro Stelinku, aby jednou měla na maminku památku. Díky Marii a panu Tejkalovi se vše podařilo. Je to naše společné „dítě“.Vlastně bych pocity přirovnala k narození dítěte. Nevíte jak bude vypadat, těšíte se na něj několik měsíců, jen si ho představujete. A najednou je tu! Voňavé a krásné. 

Čím je pro vás kniha Stelinka a kouzelné kamínky?

Znamená pro mě hodně. Je to mé třetí dítě. 

Jaká je vaše nejoblíbenější část knihy?

Miluju celou knihu. Její krása je v tom, že odráží náš život, to jak to u nás skutečně chodí, jak uspáváme dceru, co si vše říkáme. Je z ní cítit rodinné štěstí a láska. 

Pro koho je knížka určená a proč by neměla chybět třeba v knihovně mého syna?

Kniha je dle nakladatelství určena pro děti do 10 let. Její obal převážně přiláká holčičky, ale své najdou i kluci. Kdo by se nechtěl potkat s krokodýlem a naučit ho čistit zuby nebo se svést na velbloudovi v poušti?

Máte nějakou zpětnou vazbu na své nejmenší čtenáře? Chodí vám od dětí nějaké zprávy, jak se jim knížka líbí?

Mám a jsem za ní ráda. Nejen holčičky, ale i kluci prožívají se Stelinkou všechny příběhy.Několik maminek a babiček mi psalo, že předčítají každý večer, hledají na procházkách kamínky nebo musí vymýšlet další příběhy. Dokonce jedna babička šije vnučce stejné šaty, jako má Stelinka. Od jedné maminky zase vím, že syn chtěl k nám na návštěvu,aby se mohl s kamínky seznámit a podívat se ke Stelince do pokojíku.Každý zpětná vazba zahřeje u srdce a nejen mě, těší to i Stelinku a Marii. 

Jaké knihy jste ráda četla vy jako dítě? 

Upřímně? Já nikdy nebyla velký čtenář. Knížky jsem četla jen, když jsem musela (smích) a pokud to šlo, raději jsem se podívala na zfilmovanou verzi. Moje nečtenářské období si vynahrazuji nyní. Každý večer si čteme s dětmi před spaním a užívám si to. Měla byste vidět naši knihovnu…úplné knihkupectví. 

Já vím, že je to možná předčasné, ale budeme se moci těšit na pokračování?

Už mě na to samé ptalo pár maminek. Zatím o pokračování neuvažujeme.Ale připravujeme další knížku, takže se naši čtenáři mají na co těšit. 

Foto: archiv Petry Santlerové

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account