Jen málokterá Česka se může pyšnit svou vlastní řadou kosmetiky. Kláře Rott se to povedlo! Sama přiznává, že ta cesta nebyla jednoduchá, ale nelituje jediné koruny, kterou do svého snu vložila. Dnes její přírodní kosmetika prakticky nemá konkurenci a milují ji vizážistky, influencerky i koncový zákazníci. Přečtěte si proč.

Kdy vznikl první impulz, že chcete mít svou značku kosmetiky? 

Asi před osmi lety mě k výrobě vlastní kosmetiky přivedla zoufalá situace na trhu. Stačil letmý pohled na složení jakéhokoli přípravku, aby mě odradila buď přítomnost chemických látek zcela nevhodných pro pleť, nebo sice přírodní složení, ovšem nevalné kvality. Pokud jsem chtěla používat opravdu kvalitní, účinnou a zároveň přírodní a bio kosmetiku, u níž se nebude šetřit na surovinách, nezbývalo mi než se do její výroby pustit sama. Několik let jsem tak vývoji vlastní kosmetiky vhodné i pro problematickou pleť spolupracovala s výzkumnými ústavy u nás i v zahraničí, než jsem našla vyvážené kombinace, které skutečně pomáhají pleti zbavit se obtíží. Každý přípravek z naší nabídky je tak léty a zkušenostmi vyladěný mix toho nejlepšího možného, co jsem za ty roky po celém světě objevila, a co pomohlo mně i mnoha dalším. 

Podnikat jste začala už na vysoké škole. Tehdy se jednalo o výživové poradenství. Jak vás to vlastně napadlo? 

Onemocněl mi tatínek a já si přála dělat pro lidi něco prospěšného. A tak jsem otevřela pobočku výživového poradenství. Já sama na to nemám potřebnou kvalifikaci, ale zaměstnala jsem vystudované odborníky.

Co bylo v začátcích podnikání pro vás největší výzvou? 

Vždy mě lákala myšlenka být časově i finančně nezávislá. Nevadilo mi riskovat a přála jsem si něco budovat. Myslím, že nejde vždy jen o vydělané peníze, ale také o tu radost, kterou může práce přinášet. Mám pocit, že si lidé často neuvědomují, že by je práce, kde tráví nejvíce hodin, měla i bavit. 

Jak vzpomínáte na svoje první začátky v oblasti bio kosmetiky?

Jako na skok do neznáma a zároveň velkou naivitu. U nás před těmi 8 lety moc kvalitní bio kosmetiky nebylo a tak jsem pátrala v zahraničí, kde už byli v tomto směru trochu dál. Jak to tak byvá když člověk nějaké problematice nerozumí často si myslí, že to bude jednoduché. Po roce jsem zjistila, že aby to byla kosmetika na světové úrovni, tak mě čeká dlouhá cesta.

Mám pocit, že za poslední roky se doslova roztrhl pytel s novými bio produkty. V čem je značka Klara Rott jiná?

Ano, teď je na trhu mnohem více firem, než když jsem se rozhodla vytvořit značku a začala vývoj. A v čem je jiná? Troufnu si říct, že v mnoha věcech.  Na základě provedené studie znaleckým ústavem ČR bylo rozhodnuto, že naše kosmetika je nejčistší bio přírodní kosmetika v ČR a jedna z nejčistších na světě. Jako jediní v Česku si sami vyrábíme bio květinové vody neboli hydroláty i všechny bio bylinné extrakty. Do naší kosmetiky nepřidáváme vodu, nepoužíváme žádné konzervanty. Vyvinuli jsme vlastní samokonzervační systém složený pouze z bylinných extraktů a laktobacilů, který udrží produkty čerstvé minimálně jeden rok. Máme také unikátní dvousložkové sérum, kde máme duševně ošetřené vlastnictví. To, že máme veškeré suroviny v bio kvalitě a podporujeme fair trade, považuji za samozřejmost.

Nebála jste se konkurence? 

Dříve ne. Trh se v tomto případě hodně posunul a je i mnohem kvalitnější než dřív. Zhruba před osmi lety, kdy jsem začala s výzkumem a vývojem své přírodní kosmetiky, tady skoro žádná konkurence nebyla.

Začala jste s vlastním výzkumem. To je něco naprosto jedinečného a moc značek v oboru takto své podnikání nestartuje. Jak probíhal výzkum samotný?

Jakmile jsem se začala do problematiky přírodní kosmetiky ponořovat, zjistila jsem, že bez skutečných odborníků to nemůže fungovat. Věděla jsem, že bez nich bych nevytvořila nic výjimečného, ale jen další kosmetiku, která bude sice přírodní, ale ne příliš funkční. Na začátku jsem navštívila několik univerzit a výzkumných ústavů v Česku a snažila se najít ty správné lidi, kteří můžou mít pro naši kosmetiku zásadní přidanou hodnotu. Poté se už na základě známostí a doporučení spolupráce rozrostla i do zahraničí. Samotné výrobě předcházelo mnoho let výzkumu a vývoje.

Jako jediná vyrábíte v Česku hydroláty. Co si pod tím mám představit?

Znamená to to, že si ingredience jen nedovážíme, ale opravdu zde vše vyrábíme. Současná legislativa bohužel trochu nešťastně umožňuje nazývat se výrobcem i těm firmám, které hydroláty pouze přebalují do menších balení a následně prodávají. My nepřebalujeme, my skutečně vyrábíme a přidáváme je jako základ do některých našich produktů místo vody, kterou v našich produktech nepoužíváme vůbec. Navíc jsme měli sílící poptávku ze strany našich zákazníků na samotné hydroláty (květinové vody). Vyrábíme je ve vysoké koncentraci 1:10 (poměr sušené rostliny vůči hydrolátu) a jako jedni z mála tuto informaci uvádíme i na obalech. K výrobě používáme výhradně sušené části rostlin a to důvodu mnohonásobně vyšších koncentrací biologicky aktivních látek (toto je dáno tím, že sušina již neobsahuje prakticky žádnou vodu v porovnání výroby z čerstvých rostlin). 

 

Jaké mají účinky na pleť?

Hydroláty obsahují mnoho bioaktivních látek z mateřské rostliny, které mají blahodárné účinky na pleť. Dokáží pleť regenerovat, tonizovat, osvěžit, hydratovat.  Hydroláty můžeme používat každý den pro celkovou revitalizaci a osvěžení pleti. Krásně fungují například na zafixování make-upu, zvlhčení pleti v klimatizovaném prostředí či zklidnění pleti po slunění. Mají také aromaterapeutické účinky.

Trvalo několik ale než vznikla značka Klara Rott. Co všechno tvorba značky přírodní kosmetiky obnáší?

Je tu spoustu věcí, které jsem si ani já neuměla na začátku představit. Jedná se o body jako je zařízení výroby, vývoj kosmetiky, marketing, obchodní část, legislativa atd. Je toho opravdu spoustu a upřímně každý z těch bodů nás celkem potrápil a některé nám dávají zabrat stále. Je to vlastně takový nikdy nekončící kolotoč.

Stačí se podívat na obaly Klara Rott a na první pohled je jasné, že i v tomto segmentu jste si dala práci a našla „to nejlepší“. Jak vznikal jejich design?

Design krabiček a vlastně i celé značky jsem si přála vzdušný, aby evokoval čistotu a přírodu, ale nebyl prvoplánový. Názvy výrobků jsou vždy spojeny s pocitem, který by měl přípravek na pleti vyvolávat. 

Odkud berete suroviny pro své výrobky?

Z celého světa. Rooibos dovážíme z Jihoafrické republiky, arganový a opunciový olej z Maroka. Část pak nakupujeme od dodavatelů z Rakouska a Německa, kde se ukázala kvalita dodávaných surovin mnohem kvalitnější než u nás. Bohužel není bio jako bio. Suroviny, které jdou a splňují u nás přísné podmínky kvality bereme z ČR jako například včelí produkty či kyselinu hyaluronovou.

Řešíte během výroby také ekologickou stránku věci? 

Ano, pochopitelně. Používáme jen 100% přírodní suroviny, jejichž původ, kvalita i udržitelný způsob pěstování jsou pro nás zásadní. Všechny suroviny, u nichž to je možné, mají bio certifikaci, která garantuje nejvyšší možný stupeň kvality. Své dodavatele si po celém světě pečlivě vybíráme a podporujeme ekologické zemědělství a fair trade přístup. Recyklovatelné skleněné obaly jsou pro nás samozřejmost.

Jaká je vaše nejoblíbenější ingredience?

Ta, která je v té nejlepší kvalitě. Pokud možno bio. 

Já vím, že je to těžké říci, ale jaký produkt je váš nejoblíbenější? 

Mám ráda všechny úplně stejně. Jsem si jistá jejich kvalitou, takže jsou všechny na stejné úrovni. Kdybych ale měla říct, na který z nich jsem nejvíce pyšná, tak je to dvousložkové koncentrované sérum. Máme ve třech provedeních – pro zralou pleť 45+, pro mladou pleť 25+ a na problematickou pleť – a sérum pro zralou pleť obsahuje bio opunciový olej, který je nejvzácnější a nejdražší olej na světě a jeden z nejlepších na zpomalení stárnutí pleti a vyhlazení vrásek. Kromě toho také obsahuje kmenové buňky z goji a silný bio hydrolát z rooibosu. Veškeré dostupné suroviny jsou v bio kvalitě. Díky dvousložkové aplikaci je zaručeno intenzivní hloubkové vstřebání všech 38 bioaktivních látek do pleti. Skvělé je, že všechny látky a jejich účinek najdete na webu česky.  

Kromě toho, že jste úspěšnou podnikatelkou, jste i novopečenou maminkou. Jak zvládáte roli matky a podnikatelky zároveň?

Upřímně, je to těžší, než jsem si myslela. Skloubit rozvíjející se firmu a rodinu není vůbec lehké. Naštěstí mám báječného muže, který mi se vším pomáhá.

Jak nejraději relaxujete? 

Spánkem. Toho se mi teď s malou dostává, ale opravdu málo 🙂

Jakou knihu máte aktuálně rozečtenou na nočním stolku?

Čtení mám ráda. Teď ale na to nezbývá vůbec čas. Naposled jsem dočetla životopisnou knihu Mabelline v porodnici. Od té doby jsem nezvládla otevřít novou knihu. Malou večer vykoupeme, uspíme a já se můžu pořádně začít soustředit na práci. 

Máte nějaké životní motto?

Kdo sahá po hvězdách, ten musí zkrotit strach.

Foto: archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account