Jak vám přebytečná voda v těle brání shodit a co s tím, poradí Eva Havelková.

Dnes vám na otázku týkající se zdravého životního stylu a pohybu odpovídá fitness trenérka Eva Havelková, autorka projektu Fitness Miláčci.

Otázka:

V poslední době se hodně mluví o zavodnění organismu. Jak poznám, jestli mám na váze o několik kilo víc kvůli nadbytku vody v těle a co s tím můžu dělat? Jaké potraviny bych jíst měla, které je naopak lepší vynechat? A jak mám cvičit, abych se vody zbavila? Mimochodem, může být nadměrné zavodnění důvodem, proč přestože skoro denně sportuju (běh, in-liny, plavání a jiné), není to na mém těle skoro poznat – pořád vypadá nezpevněné, svaly aby na něm člověk pohledal, břicho je snad až “rozteklé”, i když pod kůží trochu svalové hmoty cítím.

Odpověď Evy Havelkové:

Poznat na sobě, že vaše tělo zadržuje přílišné množství vody, není vždy jednoduché. Nejlepším způsobem je v případě otoků, pocitů nafouknutí či zhoršení celulitidy, nechat se změřit na přístroji InBody, který dokáže mimo jiné odhalit i nepřirozené množství zadržované vody v jednotlivých partiích. Pokud už tento problém máte, určitě vás zajímá, co ho způsobilo. Když pomineme specifické nemoci, na vině může být přehnaná konzumace soli, cukru a umělých sladidel v potravinách, překyselení organismu a u některých žen i užívání antikoncepce. A jak z toho (a s vodou) ven? Zaměřte se na obsah soli v potravinách a snažte se ji minimalizovat. Vězte, že někdy pouhé omezení solení nestačí. Také omezení sladkého může pomoci, málokdo ví, že také umělá sladidla vodu zadržují, proto místo nich zařaďte – když už sladit musíte – stévii. Mezi zásadité potraviny patří například ovoce, zelenina, ořechy a semena, rýže natural. Kyselé jsou naopak mléčné výrobky, pečivo či obilniny. A rozhodně nezapomínejte dodržovat pitný režim (omezení tekutin by bylo kontraproduktivní), pozor si ale dávejte na přehnanou konzumaci minerálních vod, které nejsou určeny k dennímu pití.

U tohoto tématu mě napadá má osobní čerstvá zkušenost s takzvanou sacharidovou superkompenzací. Jedná se o speciální několikadenní proces, kde si hrajete s příjmem sacharidů, bílkovin i tekutin a pomocí kterého se dokáže tělo extrémně odvodnit a vyrýsovat. Tento účinek je ovšem omezen pouze na několik hodin a používá se pouze pro účely fitness a kulturistických závodů nebo například důležitého focení. Po tomto procesu se naopak zmatené tělo zavodní na několik dní ještě více, než je u něj běžné, pro „civilní“ účely je tedy zcela nepoužitelný. Pokud vám ani úprava jídelníčku nepomůže, zkuste zařadit odvodňovací čaj z lékárny nebo i pravidelné lymfatické masáže, na které mimochodem jedna moje klientka začala chodit a opravdu jí pomohly, zejména v oblasti stehen. A jaké zvolit cvičení? Neexistuje vyloženě cvičení zaměřené na odvodnění organismu, ale zároveň platí, že zavodněná tkáň potřebuje být prokrvována, aby voda ustupovala. Doporučovala bych tedy více opakování při jednotlivých sériích, supersérie a kratší pauzy. Dbejte na techniku a snažte se pohyby dotahovat, aby byl účinek maximální.

Eva Havelkovou najdete na sociální sítí Facebook. Se svým partnerem Jakubem je autorkou projektu FitnessMiláčci – www.facebook.com/fitnessmilacci.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account