Píše se o tom, kam se podíváte. Ale jak to udělat? O svou vlastní zkušenost se podělí Anděla Králová.

Jaký vliv mají lidé kolem nás na naši sebedůvěru?

Najděte příčiny
Zkuste zjistit, odkud se ve vás bere případná nízká sebeúcta a podceňování se. Když to vezmeme po časové ose, už v dětství si pěstujeme tzv. bezpodmínečnou lásku a rodiče nám vštěpují jistý postoj a pohled na sebe a okolí. Schválně, kolikrát jste od rodičů slyšela věty typu: “Nebreč, nebo ti nařežu, abys měla opravdu důvod.”, “Nesměj se tak, co si o tobě ostatní pomyslí.”, “To nedělej, babička (tatínek, učitelka) bude zklamaná.” A mohla bych pokračovat. Z těchto vět už plyne určitá pochybovačnost a svou osobnost postupně začnete dávat k posouzení jiným. Abychom si rozuměly: nezpochybňuji, že slušné chování, etiketa a pokora k rodině a přátelům by neměla být, ale vše má svoji míru. Pochybnost v nás samotné se pak může rozvíjet i v dospívání a dospělosti. Ať už je to ze strany učitelů, zaměstnavatelů nebo partnerů. Moje osobní zkušenost je právě ve třetím případě. Jsem hodně sebevědomý člověk, přesto jsem se díky dvouletému vztahu, kdy mě partner shazoval a psychicky týral, dostal až na úplné dno. Ano, je to extrém, ale o to zajímavější byla cesta k vlastní sebedůvěře.

Cesta k sebepoznání
V mém případě byla prvním impulsem návštěva dermatologa. Je až záhadou, jak často potřebujeme drsná slova slyšet od zcela nezaujatých a neznámých lidí. Nejbližší vyslyšíme a necháme si od nich poradit v nesnázích jen velmi zřídka. Zvlášť, když jsme přesvědčeni o své pravdě, lásce a neomylnosti v dané situaci. U kožaře jsem se ocitla kvůli ekzému, který se mi neustále vracel. Nejdříve si se mnou povídal a pak zhodnotil se slovy: “Hrajete tady přede mnou hvězdu, která je neoblomná, ale uvnitř jste zlomená. Mohu vám na ekzém napsat mastičku, ale stejně se opět za čas vrátí. Kdy jste si naposledy udělala čas na sebe? Napustila si vanu s pěnou a s hudbou v ní hodinku ležela?”. Bylo to období ke konci již zmíněného vztahu. Když jsem ordinaci opouštěla, v hlavě jsem si jen říkala, co to bylo za šarlatánského blázna. To jsem ještě netušila, jakou měl pravdu.

Druhým krokem po dost dramatickém a několika měsíčním rozchodu, kdy mě bývalý partner vyhrožoval, jsem zcela změnila některé lidi kolem sebe. Potřebovala jsem to. Nenabádám měnit kvůli zvýšení sebevědomí úplně své okolí. Jen si možná všimněte, jak s vámi známí mluví. Jsou to pozitivní lidé? Nebo jen pořád na něco nadávají? Berou vás, jaká jste, nebo si občas rádi rýpnou, že máte kilo navíc nebo vás vlastně ani moc nevnímají? Podpora je důležitá a zvlášť ve chvíli, kdy si moc nevěříte. Je příjemné slyšet, že šikovná a děláte něco dobře. Obklopte se takovými lidmi, kteří vám to dokáží dát najevo.

Napište si sebe do diáře jako ostatní úkoly
Okolí je důležité, ale tím vůbec nejdůležitějším jste pro sebe vy sama. Práce, rodina, děti, domácí úklid a podobně, vždy se najde výmluva, proč si dnes už zmíněnou vanu nemáte čas dát a proč je lepší odložit to na zítřek. A za vanu dosaďte cokoliv dalšího: jógu, kosmetiku, kadeřníka … Umění vytvořit si harmonogram je pro změnu základ. Zaveďte zvolenou dobu pro sebe do diáře a pište ji tam vždycky jako první před plánovanými schůzkami a jinými povinnostmi. Slovíčko “nejde” v tomto případě neexistuje.

Několikrát jsem kamarádce nabídla, že jí pohlídám dítě, aby si mohla zajít na masáž nebo ke kadeřníkovi. Nikdy toho nevyužila – údajně nemá čas. Když ke změně budete přistupovat podobně, nikdy se ve vašem životě žádná neodehraje a je dost pravděpodobné, že budete mít sama sebe ráda čím dál méně.

Zdroj foto: pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account