Kvalitní partnerství je základem kvalitního rodičovství.

Maminky, ženy, znáte to určitě samy velice dobře. … Dovolím si tvrdit, že s narozením dítěte získává náš život tak nějak úplně jinou tvář.  Dětský smích se pro nás stává tím pravým smyslem života a chvilky strávené po boku našich dětí jsou pro nás ty nejcennější. Ovšem (a to jistě znáte taky) na druhou stranu v roli matky přichází i nedostatek spánku, únava, stres, honička od rána do večera a na konci toho všeho je ještě partner/manžel, odsunut tak nějak na druhou kolej, což si bohužel mnohdy uvědomujeme, ale neřešíme.

„Přitom kvalitní partnerství je základem kvalitního rodičovství. Když jsou spolu rodiče šťastní a mají pohodový vztah plný bezpodmínečné lásky, porozumění a pochopení, je i celá rodina naplněna láskou a radostí. Děti z pohodového vztahu rodičů těží velmi mnoho. Jsou vyrovnané, spokojené a mají klid pro svůj zdravý duševní a fyzický vývoj,“říká ve své knize (Ne)gramotný rodič, Lucie Königová. Ano v té knize, kterou jakožto matka a manželka právě hltám 🙂

Jak ale o „partnerskou zahrádku“ pečovat? Jak být s partnerem v pohodě a ve vzájemném souznění? Veřte tomu, že velice jednoduše. Ty tzv. cenné partnerské chvilky lze totiž zakomponovat do každodenního života, do běžného týdne. A jak? Přečtěte si 8 tipů.

Ranní káva – stačí ráno vsát o 10 min dřív a příjemně se společně naladit na nový den. Můžete si říci, co vás ten den čeká a hlavně děti vás vidí sdílet společný čas.
Zajít si na společný oběd – spontánně se pozvěte na oběd. Dejtě si jakési rande a hlavně při obědě neprobírejte nic okolo dětí a rodiny.

Společně si uvařte – naplánujte recept, běžte spolu na rodinný nákup a poté společně uvařte. Děti ocení to, jak rodiče spolupracují a pomáhají si.

Vyražte pravidelně za kulturou – např. každý poslední pátek v měsíci vždy na střídačku připravte nějaký kulturní tip. Poznáváte tak lépe navzájem své světy, zájmy a záliby a následně máte společné cenné prožitky.

Večerní masáž – proč si vzájemně neposkytnout příjemnou ozdravnou partnerskou službu pro vaše tělo? Svíčky, vonný olej a vnímání dotyků druhého, to je příjemná relaxace a uvolnění i pro mozek a navíc při tom vznikají i důležitá partnerská napojení i na fyzické rovině.

Večerní čtení – jeden druhému večer předčítejte knížku, kterou právě čtete. Je to zdroj témat k povídání a chápání světa druhého partnera. Může vás to inspirovat i k plánování společných aktivit.
Společné sledování vybraného filmu – nezapínejte automaticky televizi jako večerní kulisu, aby „někdo povídal“, ale vybírejte si, na co se budete dívat, a pak si o tom můžete povídat.

Povídání na gauči – po práci si sedněte, dejte si čaj a povídejte si, co jste za den prožili. Někdy stačí i 10 min partnerské hygieny a vztah to příjemně oživí.

Pří výše uvedených partnerských aktivitách se děti navíc přirozené učí, že svět se netočí jen kolem nich a dokážou lépe zvládnout momentální odmítnutí, což je i báječně připraví do budoucího života. Navíc prostě vidí rodiče trávit společné chvilky, sdílet společné zážitky, práci, což je utvrzuje v tom, že to je ten správný partnerský/rodičovský život. A o to přeci jde!
Tak jo, já si jdu jednotlivé body zapsat do kalendáře pro případy, že bych na ně v každodenním životě zapomínala. Ženy, uznejte … nebyla by to škoda?! Jak pro nás, našeho partnera, tak hlavně pro naše děti …
Hezký den,
Máma od dvojčat

Zdroj foto:Pixabay.com
 

1 Komentář
  1. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Krásný příspěvek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account