Umění smývá z duše prach všedního dne. – Pablo Picasso

Tímhle citátem to pan Picasso vystihl docela přesně. V dnešní uspěchané době se toho na nás každý den valí tolik, že když pak najdeme pár volných chvil, řada z nás má problém opravdu na chvíli “vypnout”. Zejména, když není čas vyrazit někam do přírody nebo za hranice všedních dní. Nebo když pro vás příroda není to pravé ořechové. Co pak? Recept na pohodu můžeme najít podle Picassa právě v umění. Pro mě pak konkrétně v umění současném.

Umění jako wellness

Nejsem lékař, ale pozitiva umění na naši celkovou “wellness” dokumentuje řada vědeckých studií. Většinou se ale zaměřují na pozitiva spojená s tvůrčí činností. Schopnost vyjádřit své pocity a myšlenky nějakou neverbální formou zlepšuje náladu, zmírňuje stres a prý může pomoci zmírnit i příznaky deprese. Není divu, že terapie uměním se zařadila mezi běžně používané léčebné metody.

Pokud vás má slova “nakopla” k tomu, že teď lovíte skicák a pastelky nebo vyhledáváte na Googlu nejbližší kurz fotografie, gratuluji. Jste žena činu a držím palce.

Umění ale může přinést větší duševní pohodu, i když jej člověk vnímá pasivně. Pro mne to tak funguje naprosto skvěle.

Proč zrovna současné umění a co si pod tímto označením představit?

Současné umění je moje srdcová záležitost. Lásku k němu ve mně pěstoval už dědeček, který mě jako malou holku brával s sebou do galerií. Také maminka, která čas od času z naší koupelny udělala temnou komoru na vyvolávání krásných černobílých fotek, a tatínek, který domů nosil designové a minimalisticky laděné časopisy. Díky nim mi současné umění přirostlo k srdci a nedám na ně dopustit.

WaterMill Foundation, foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Definice se různí, ale většina se shoduje v tom, že za současné umění jsou považována díla vytvořená ve druhé polovině 20. století nebo v 21. století. Současní umělci mají k ruce kromě klasických technik i moderní technologie a tvoří vlastně všude od ateliéru po ulici, kde se nám díky tomu objevují super kousky zvané “street art”. Umění je tak čím dál pestřejší a zajímavější.

Okuste umění vlastními smysly

Většina lidi zamíří do velkého muzea. To je fajn řešení, ale pokud si chcete opravdu oddechnout a malinko vystoupit z toho každodenního ruchu, vřele doporučuji zastavit se v nějaké menší galerii. Obvykle tam bývá klidněji a člověk si může vystavená díla v pohodě projít, nechat je na sebe působit a hezky si užít celkovou atmosféru. Pro mě je to ten nejlepší recept na pohodu.

V Praze jich řadu najdete v postranních uličkách Nového Města nebo i jen pár kroků od hlavních turistických tepen. Moje oblíbené jsou Leica Galerie ve Školské (je navíc propojena s pohodovou kavárnou, kam můžete “zaplout” a relaxovat nad šálkem kávy), Fotografic ve Stříbrné ulici, který vám nabídne oddechovou zastávku pár minut od davu turistů v Karlově ulici nebo Kvalitář na Senovážném náměstí, kde najdete skvěle vybrané umění současných českých umělců.

Galerie Kvalitář, foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Prahou to nekončí… ale o tom zase příště

Jako pražská rodačka se s vámi samozřejmě moc ráda podělím o tipy na krásné galerie v Praze. Protože ale už řadu let žiji v New Yorku a díky práci i vlastním zájmům také hodně cestuji po světě, můžete se, budete-li mít čas a chuť, se mnou občas vydat po světě na nějakou tu virtuální cestu za současným uměním. Příště si uděláme zastávku třeba právě v New Yorku. Prozatím krásný den a ať vám umění v tom předvánočním shonu pohladí duši.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové 

Tagy:
4 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Toto není zcela můj šálek kávy….

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Pohoda

  3. NelaVávrová 2 roky ago

    v Galerii Rudolfinum 🙂

    • Author
      Jana Zednickova 2 roky ago

      Skvele, co se Vam tam nejvic libilo?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account