Před Vánoci chceme mít svůj domov co nejkrásnější. Můžeme k výzdobě využít to, co nám příroda právě nabízí. Není žádným překvapením, že to budou především stálezelené odolné rostliny.

S Vánoci si v našich krajích většinou spojujeme jehličnany. Dokážou naše domovy krásně provonět. Navíc silice z jehličnanů i uvolňují dýchací cesty a pomáhají léčit nachlazení, kterým často v zimě trpíme. Pokud míváte doma umělý vánoční stromek, můžete si vůni jehličnanů dopřát alespoň díky aromalampě nebo difuzéru. Dejte si však pozor na kvalitu olejů, které necháte odpařovat. Nejlepší účinky mají přírodní esenciální oleje, které mají na svém obalu většinou uvedený i latinský název rostliny, ze které byly vyrobeny. Naopak tzv. vonné oleje jsou většinou vyrobeny synteticky (uměle) a mají minimální zdravotní účinky.

Další oblíbenou vánoční rostlinou je jmelí. Jmelí údajně pomocí zlatých srpů sbírali už keltští druidové. O jmelí existuje spousta pověr. Říká se, že polibek pod jmelím o Vánocích přináší lásku a plodnost po celý další rok. Jmelí údajně také přináší štěstí, ale jen obdarovanému, který větvičku jmelí dostane. Pozor však na bílé bobulky jmelí – jsou jedovaté! Listy jmelí se však naopak někdy využívají při léčbě vysokého krevního tlaku.

Zejména v anglosaských zemích je o Vánocích oblíbenou dekorací cesmína. Se svými leskle zelenými pichlavými listy a červenými bobulkami, které zdobí keř i v zimě, dokáže krásně oživit vchodové dveře nebo třeba krbovou římsu. Pozor však podobně jako u jmelí na jedovatost bobulí cesmíny! Listy se naopak dají využít pro léčbu ledvin. O cesmíně se vypráví, že dokáže ochránit domov před čarodějnicemi. Slavný Dr. Edward Bach cesmínu využil pro výrobu rostlinné esence, kterou nazval “esencí lásky”.

Přeju Vám, ať se Vám před Vánoci podaří krásně vyzdobit domov, ať už pomocí přírodních nebo umělých materiálů. Přírodní dekorace nám však v tomto chladném a temném období dokážou předvést svou houževnatost a krásu okolnostem navzdory, můžou nás tedy i svým způsobem inspirovat 😉

Zdroj obrázku: unsplash.com

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    pěkný příspěvek, děkujeme

  2. Author
    ŠárkaMariana 1 rokem ago

    Pokud se chcete dozvědět něco více o kvalitě olejů do aromalamp a difuzérů, doporučuju se podívat na toto video:
    https://youtu.be/oTwbJGZ0v2w

    Dřív jsem si moc nedávala pozor, a tak se mi doma sešly oleje různé kvality klidně od stejné značky 😐 Tak mám třeba od Salusu esenciální olej Jedle (i s latinským názvem Abies Alba). A zároveň mám od Salusu vonný olej Borůvka. Bylo mi doporučeno konkrétně u Salusu sledovat barvu loga. Přírodní oleje mají zelené logo a syntetické (umělé) mají hnědé logo.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account