V určitém věku může být trochu znepokojující, když si všimnete, že vaše vlasy už zdaleka nedosahují takového objemu jako dřív. Pro mnohé z nás je padání vlasů přirozená součást stárnutí, kterou příliš neřeší. Ale stárnutí je pouze jedním z mnoha faktorů, které mohou způsobit nebo zhoršit hustotu vlasů – a některé z těchto příčin je třeba řešit.

Co potřebujete vědět o padání vlasů?

První věc, kterou byste měli vědět o padávání vlasů, je, že je to ve skutečnosti složité téma. Vaše vlasy rostou ve třech fázích: patří mezi ně růstová fáze od kořínků ve vlasovém folikulu, přechodná fáze, kdy se růst zastaví, a klidová fáze, po které vlas vypadne a folikul si dá pauzu, než vyroste další vlas. 

Podle Americké akademie dermatologie (AAD) je zcela normální ztratit 50 až 100 vlasů denně, čehož si můžete všimnou na polštáři ráno, na kartáči na vlasy nebo ve sprše. Pokud vydržíte několik dní bez mytí vlasů nebo česání, může být počet vašich vlasů na kartáči nebo ve sprše znepokojivě vysoký. Ale to je zcela normální! 

Foto: Shutterstock

Podle odborníků se většina lidí narodí s asi 100 000 folikuly na pokožce hlavy a nikdy žádné nové nezískáte ani neztratíte. S přibývajícím věkem však mohou některé folikuly přestat růst a může dojít k vypadávání vlasů (nazývané také anagenní výtok). Kdy a jak se to stane, je ovlivněno řadou faktorů, včetně naší genetiky a přirozených hormonálních změn, které zažíváme, když stárneme. 

Ale můžete také zažít vypadávání vlasů v určitých bodech svého života, což je proces, který je oddělený od klasického řídnutí naší hřívy. Vypadávání vlasů (také nazývané telogen effluvium) je častěji způsobeno dočesanými změnami hormonů, jako je porod, zastavení hormonální antikoncepce nebo prožitím životních stresových situací či nemocí. Úbytek ale mohou způsobit i výživové nedostatky nebo nevhodné vlasové produkty či úpravy.

Foto: Shutterstock

Jak zjistit, kolik vlasů denně ztrácím?

Pokud si nejste jistí, kolik vlasů ztrácíte za jediný den (což je naprosto srozumitelné), můžete to otestovat pomocí 60 sekundového počítání vlasů: česejte si vlasy dopředu od zadní části hlavy po celou jednu minutu. Sbírejte a spočítejte vlasy, které tímto procesem vypadly – měli byste vidět 10 až 20 vlasů, v závislosti na vašem věku. Pokud vidíte více než to, možná máte co do činění s nadměrným vypadáváním vlasů. Chcete-li získat, co nejpřesnější představu, neváhejte to zopakovat několik dní po sobě. 

Jakmile víte, proti čemu stojíte, existuje několik jednoduchých způsobů, jak pomoci zvládnout řídnoucí hřívu doma nebo s pomocí odborníka. Zde jsou nejlepší tipy, které jsme se naučili od dermatologů a kadeřnických guru, které vám pomohou vlasy chránit a vrátit jim plnost a lesk.

Jak chránit, zvládat a ošetřovat řídnoucí vlasy:

1. Pravidelně si vlasy myjte, ale ne příliš často

Pravděpodobně si nebudete muset mýt vlasy každý den. Ve skutečnosti kadeřníci doporučují mýt si je pouze dvakrát nebo třikrát do týdne. Dermatologové se v tomto shodují: příliš časté mytí zbavuje vlasy potřebných olejů a občasné mytí může zanechat vlasy matné a zplihlé, zvláště pokud nadměrně používáte suchý šampon. Pokud máte přirozené vlasy, které mají tendenci být sušší a náchylnější k lámání, myjte je ještě méně častěji. Důležité je také zvolit správnou péči. Vaším svatým grálem mohou být hydratační šampony formulované bez sulfátů – chemických látek, které pomáhají čistit a vyživovat pokožku. 

Foto: se souhlasem Paul Mitchell

Hydratační a zklidňující šampón, Paul Mitchell Ten Tree Lavender Minut, 649 Kč

2. Po šamponu vždy použijte kondicionér

Kondicionér dodává vlasům lesk a snižuje statickou elektřinu, což je důvod, proč zlepšuje vzhled a pocit matných a poškozených vlasů. Naneste ho na konečky vlasů a postupujte směrem nahoru. Vlasy můžete jemně pročesat hřebenem se širokými zuby a následně opláchnout. Tím se folikul uzavře a vlasy se budou lesknout. Pokud hledáte kondicionéry, kterou mohou konkrétně pomoci matných nebo řídnoucím vlasů, vyzkoušejte ty, které mají zklidňující složky a lehké složení, jež nezatěžuje vlasy.

Foto: se souhlasem Kérastase

Posilující kondicionér pro řídnoucí vlasy, Kérastase Genesis Fondant Renforcateur, 729 Kč

3. Přidejte do své péče bezoplachový kondicionér

Po umytí šamponem a kondicionérem zkuste použít bezoplachový produkt, který zvýší vlhkost a poskytne tepelnou ochranu před stylingem. Navíc vám pomůže vypořádat se s nepříjemným zacucháním vlasů, které při následném rozčesávání může za to, že ztratíte další vlasy. 

Foto: se souhlasem Moroccanoil

Bezoplachový kondicionér ve spreji pro hydrataci a lesk, Moroccanoil Hydration, 841 Kč

4. Pro regeneraci vlasů použijte vlasovou masku

Jednou týdne aplikujte hloubkovou vlasovou masku pro extra hydratační schopnosti a nechte působit 15 až 20 minut (podle návodu na daném produktu). Maska je velice důležitým krokem při návratu vaší krásných a hustých vlasů. Šampón totiž vlasy umyje, kondicionér uzavře, ale ani jeden ze zmíněných přípravků nemá regenerační účinky jako maska. Ta hloubkově vyživuje, dodává potřebné vitamíny, vlas posiluje a podporuje v růstu. 

Foto: se souhlasem Wella

Hloubkově vyživující maska na vlasy, Welle Professionals Invigo Nutri-Enrich, 273 Kč

5. Vybírejte si účesy, které vlasy nijak extra nezatěžují

Jeden konkrétní typ při vypadávání vlasů – trakční alopecie – je způsobena chronickým stresem vlasového folikulu, často kvůli příliš těsným účesům, a je zvláště častý u žen. Zejména je proto dobré kontrolovat, jak často nosíte vlasy sepnuté do drdolu, ohonu nebo copu a dopřávat jim pravidelně volnost pohybu nebo si vybrat vlasové doplňky, jež nebudou vlasy zatěžovat.

Foto: se souhlasem Invisibobble

Šetrné gumičky do vlasů Invisibobble Orginal Nordic Breeze, 159 Kč

6. Informujte se u svého lékaře nebo dermatologa

Pokud si se svým vypadáváním vlasů nevíte rady, neváhejte oslovit dermatologa, aby vám diagnostikoval váš problém. Jak jsme již zmínili, to platí zejména tehdy, pokud řešíte specifické vizuální příznaky jako jsou plešatá místa nebo svědění. 

Foto: Shutterstock, se souhlasem Invisibobble, Kérastase, Moroccanoil, Paul Mitchel, Wella

Zdroje: Americká akademie dermatologie (AAD)

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. INOMA 2 roky ago

    Přiznám se, že o použití ještě bezoplachového kondicionéru po již jednom oplachovém kondicionéru slyším poprvé. 😉

  2. HelenaSvatková 2 roky ago

    Jsem moc ráda, že mám husté vlasy i po sedmdesátce, je mi líto žen, kterým hodně padají vlasy, znám takové.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account