Druhý svátek vánoční, slavený 26. prosince, je věnován památce sv. Štěpána, prvního mučedníka křesťanské církve, který byl ukamenován za svou víru. Tradice spojené s tímto svátkem se liší podle regionů, avšak všude je jejich hlavním aspektem poděkování, solidarita a rodinná pohoda.
Kdo byl sv. Štěpán
Svatý Štěpán je považován za jednu z nejdůležitějších postav rané církve. Patřil k sedmi jáhnům, kteří měli za úkol pomáhat chudým a vdovám, a vždy se projevoval jako skvělý kazatel s velkým charismatem. To se mu však stalo i osudným, protože právě jeho plamenná kázání popudila Židy, jež ho obvinili z hanobení Boha. Štěpán byl postaven před soud, kde opět pronesl silnou řeč, při níž mu prý obličej začal zářit jako tvář anděla. Soudce to již nevydržel a odsoudil Štěpána ke smrti ukamenováním. Ten se tak stal prvním mučedníkem křesťanského světa.
Svatoštěpánské tradice
Svátek sv. Štěpána pak slavíme 26. prosince od 5. století a navazujeme jím na oslavy narození Ježíše Krista. V dřívějších dobách se o druhý svátek vánoční chodívalo koledovat, dnes si jej spojujeme spíše s odpočinkem a návštěvami rodiny a přátel. Tradiční koleda se však na některých místech dochovala dodnes, ale spíše symbolicky.
Štěpánská koleda v tradičním pojetí spočívala v tom, že mládež obcházela domy, zpívala koledy na počest sv. Štěpána a dostávala za to drobné dárky nebo jídlo. V tento den také zpravidla končívala služba děvečkám a čeledínům a dostávali svou celoroční odměnu, jednalo se o peníze i naturálie jako oblečení či boty. Pokud chasa měnila pána, dostávala na odchodnou speciální koláč zdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi. Na mnoha místech se také dodržoval zvyk, že v tento den spolu páni a služebnictvo hodovali jako rovný s rovným.
Během mší na sv. Štěpána se nechávala požehnat trocha obilí, která se poté přimíchala do jarního osiva pro dobrou úrodu. Světit se nechávala také voda a sůl, které lidé užívali pro léčení. Svěcená voda či sůl se přidávala i do krmení koní, jichž je sv. Štěpán patronem, aby byli chráněni před nemocemi a zraněními.
Druhý svátek vánoční ve světě
Ve Velké Británii a zemích Commonwealthu se 26. prosince slaví tzv. Boxing Day. Název odkazuje na tradici, kdy bohatí rozdávali chudým lidem nebo svému služebnictvu dary. V dnešní době se tento den pojí s velkými sportovními akcemi a počátkem povánočních výprodejů. Irsko slaví St. Stephen´s Day tak, že se mladí oblékají do barevných kostýmů, v nichž obcházejí domy a zpívají koledy. Tato tradice se nazývá Wren Boys.
Na jihu Evropy, v Itálii a Španělsku, spojují druhý svátek vánoční s návštěvami rodiny a velkými společnými obědy, při kterých se dělí s chudými. Probíhají nejrůznější charitativní akce a v Itálii se také věnují hraní tradičních her. Svátkem pohostinnosti a setkávání je 26. prosinec i ve Skandinávii. Zde tento svátek nazývají Annandag Jul a jednoduše si při něm užívají dobrého jídla a společných chvil.
Zdroj: Wikipedia Commons, pastorace.cz, Český lidový a církevní rok
Foto: Shutterstock