Knihy inspirativních žen se ve světě i u nás stále drží mezi bestsellery. Nedivíme se! Jsou motivační, inspirativní i oddychové zároveň. V prosinci se knižní trh dočkal hned 3 novinek od úspěšných autorek a inspirativních žen českého showbyznysu, které budou skvělým dárkem pod stromeček i způsobem, jak strávit sychravý adventní víkend. Protože někdy je prostě skvělé zapomenout na vánoční shon, vydechnout a zapadnout do křesla s dobrou knihou.
Jaké novinky inspirativních autorek si přečíst během svátečního období?
Když skočíš, já taky od Báry Basikové
„Jsem zpěvačka. A herečka. A spisovatelka. A máma. Normálně zpívám všude možně. Dostávám za to peníze. Je to moje povolání. Když nezpívám, starám se o syna. Mám taky dvě dcery, ale o ty už se starat nemusím. A všechny tři moje děti jsou moje nejvíc. Nejvíc, co jsem v životě dokázala. Jinak jsem úplně normální, obyčejný člověk, který je momentálně úplně vykolejený. Učím se vysadit z pracovního tempa, zpomalit a přehodnocovat věci. Stejně jako vy.“
Známá zpěvačka Bára Basiková v deníkových zápiscích zachycuje své dojmy z období, kdy její kariéru přerušila pandemie. Kniha je rozšířenou verzí jejího internetového blogu plného emocí a dojmů ze světa, který se v jednu chvíli nečekaně zastavil. Autorka líčí dny a měsíce, během nichž se stejně jako miliony dalších lidí musela vyrovnat s novými poměry. Zpěvačka píše, jak musela zavládnout život v karanténě a postupně se pomalými kroky vrátila do světa, který se sice dostal do původních kolejí, ale pro mnohé už nikdy nebude jako dřív.
Bára Basiková ve svých deníkových zápiscích kromě všedních starostí matky vychovávající malého syna zachycuje také zkušenosti z televizní show Tvoje tvář má známý hlas, vzpomíná na muzikál Jesus Christ Super Star a nechává čtenáře nahlédnout do svého soukromí.
Milý Bene od Haliny Pawlowské
Milý Bene… tak začínají všechny příběhy, pocity a vzpomínky, které si autorka vyměňuje s bratrem své první lásky. Z očí do očí by si toho určitě tolik neřekli, ale dopisy unesou intimní tajemství, trapasy, kritiku a také v nich lze vyjádřit touhy a naděje, že i když člověk stárne, nic se neděje! Existuje totiž i láska na tisící pohled, protože láska se nedá omezovat ničím. Rozhodně ne kontinenty, vlastními i cizími dětmi, a už vůbec ne věkem!
Halina Pawlowská vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU, má za sebou scénáře sedmi celovečerních filmů. Nejznámější z nich, Díky z každé nové ráno, byl nominovaný na Oscara, nejlepším filmem roku 1990 se stala komedie Vrať se do hrobu. Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci byl natočen podle jejího knižního debutu. Od té doby napsala přes třicet knih, které získaly řadu ocenění. Některé byly přeloženy do polštiny, ukrajinštiny, slovenštiny, němčiny a italštiny. Halina Pawlowská je také známá televizní moderátorka, která oslovila diváky vlastními formáty jako V žitě, Zanzibar, Dokonalé štěstí a Banánové rybičky. Velmi úspěšné byly i časopisy, které založila a řídila jako šéfredaktorka, ať už to byl magazín Story, Šťastný Jim či Glanc. Napsala také čtyři divadelní hry, jeden muzikál a nyní spolupracuje s Českým rozhlasem Dvojkou, kde pravidelně představuje české autory a jejich tvorbu. Učí tvůrčí psaní a scenáristiku na vyšší odborné a vysoké škole Michael a spolupracuje také s Českou televizí. Má dvě děti, žije se svou rodinou a dvěma psy. Můžete ji také vidět v jejích divadelních vystoupeních, s kterými objíždí celou republiku, a má tak úzký kontakt se svými čtenářkami. I to je jeden z důvodů, proč patří mezi nejčtenější české autorky současnosti. A určitě je to hlavně proto, že všechny její texty jsou optimistické, veselé a mají v sobě moudrost.
Tereza od Terezy Maxové a Veroniky Bednářové
Hlavní hrdinka knihy na začátku spolupráce s novinářkou Veronikou Bednářovou řekla: “Myslím, že mám v sobě určitou rodovou odolnost.” A měla pravdu. Její nadšení, zvídavost a touha po nových zážitcích provázejí tento klipovitý cestopis, plný fascinujících rodinných i pracovních fotografií, jako červená nit.
„Není to obsáhlá autobiografie, ale dobrodružná pouť jedné z nejslavnějších světových topmodelek za svobodou. Vrcholí vyprávěním o nadaci pro opuštěné a znevýhodněné děti, která nese její jméno a letos oslaví čtvrtstoletí existence. Do knihy navíc přispěla i řada jejích blízkých, jako je maminka Alena, manžel Burak, princ Albert, Eva Herzigová nebo Bryan Adams,“ popsala Bednářová, která tak pomohla vytvořit unikátní knihu.
Tereza Maxová je multikulturní a kosmopolitní člověk, který přináší lidem celého světa osobně i prostřednictvím své práce umění radovat se ze života. Umění budovat komunity inspirativních lidí. Umění posouvat celou společnost směrem k hodnotám, na které se sem tam zapomíná.
Kniha mapuje nejen pracovní, ale i soukromý život naší nejúspěšnější topmodelky. „Jsem ráda, že můžu dát čtenářům nahlédnout do rodinné historie mých předků, mého dětství v socialistickém Československu, do zlaté éry supermodelek 90. let, začátků nadace i současnosti, to vše doplněno o fotografie, které ještě nikdy nebyly publikovány z mého soukromého archívu. Je to můj pohled na svět i vhled do mého světa, ve kterém jsem vyrůstala a kde žiji.“
Pěkné knihy pro volný čas.