Září je ve znamení slábnoucích slunečních paprsků, zkracujících se dní a teplejších svršků, které po horkém létě v našem šatníku opět našly své místo. Mimoto je ale také měsícem biopotravin a stejně jako každoročně je i letos spjato s pestrou nabídkou akcí konajících se v nejrůznějších koutech republiky. Proto neotálejte a vydejte se spolu s celou rodinou na výlet, seznamte se s lokálními zemědělci, jejich bio produkty a užijte si bohatý program, který potěší malé i velké!

Tušíte, jaké benefity nám přináší ekologická produkce? Nebo jaké jsou její přínosy pro přírodu i okolní krajinu? A znáte loga, díky kterým v nákupních uličkách biopotraviny bezpečně poznáte? Pokud ne, právě v září je ten nejvyšší čas do tohoto světa konečně proniknout! A jelikož je první podzimní měsíc již tradičně vnímán jako období, kdy téma biopotravin rezonuje nejen v České republice, ale i v celé řadě dalších evropských zemí, 23. září bylo dokonce oficiálně vyhlášeno Dnem ekologického zemědělství.

Udělejte si proto v tomto období poznávací výlet na farmu v rámci akce Poznej svého farmáře nebo vyrazte objevovat nové chutě na dožínky. Přinášíme tipy na akce, které byste rozhodně neměli minout! A pokud byste se o každoroční kampani k měsíci biopotravin rádi dozvěděli více informací, navštivte mesicbiopotravin.cz.

Kam vyrazit v měsíci září v rámci akce Poznej svého farmáře?

Foto: Shutterstock

3. 9. Dožínky na Letné

Svátky sklizně oslavovány na konci žní – to jsou dožínky. A právě na ně můžete vyrazit 3. září na pražskou Letenskou pláň. Největší farmářský trh v Praze přinese pestrý program pro celou rodinu, a to po celý den. Chybět nebudou nejrůznější soutěže, divadla, ukázka hospodářských zvířat nebo zemědělské techniky. Těšit se můžete také na vystoupení folklórních souborů a ochutnávky nejrůznějších bio produktů. Nudit se zkrátka rozhodně nebudete!

10. 9. Ekologická kozí farma Zerlina

Patříte mezi milovníky valašských zvyků a folklorních tradic? Pak si 10. září nenechte ujít návštěvu Ekologické kozí farmy Zerlina nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Na pastvinách tu uvidíte pobíhat malé stádečko koz hnědých krátkosrstých, z jejichž mléka se přímo na farmě vyrábí čerstvé sýry, nápoje, tvarohy a další produkty výhradně v bio kvalitě. Nabízí zde také zážitkový program, díky němuž se přímo zapojíte do chodu hospodářství a vyzkoušíte si roli farmáře na vlastní kůži.

17. 9. Farma u Františky

Třetí zářijový víkend se můžete těšit na program v Plzeňském kraji. Ve vesničce Souměř na vás čeká program v malém hospodářství pod názvem Farma u Františky, kde majitelé chovají kozy a zaměřují se také na vlastní zpracování bio mléka. Nejenže tak zažijete zábavné odpoledne a zjistíte, jak se kozy dojí nebo vodí na pastvu, ale zároveň ochutnáte bio výrobky přímo z faremní produkce!

24. 9. Rodinná ekofarma Člupy a festival bio vín a sýrů Mikulov

Další akce se uskuteční 24. září na ekofarmě Člupy, kterou provozuje rodina Šedivých. Nachází se ve městě Bučovice a zabývá se chovem ovcí, koz a také několika krav mléčného plemene jersey. Nejen vaše ratolesti, ale i vy se tak můžete seznámit s každodenní péčí o zvířata. Ve vlastní sýrárně zde vyrábí lahodné mléčné výrobky, a to vše podle tradičních receptů a v souladu s principy ekologické produkce. Tento výlet můžete navíc spojit s festivalem tuzemských bio vín, který se ve stejný den koná v nedalekém Mikulově a kde budete moci ochutnat také různé druhy bio sýrů a dalších výrobků z ekofarem napříč republikou!

Foto: Shutterstock

8. 10. Pražský Biojarmark

Putování za biopotravinami můžete zakončit 8. října návštěvou Biojarmarku, který se každoročně koná na dvoře Národního zemědělského muzea na Letné. Za doprovodu živé hudby na vás bude čekat více než 20 prodejních stánků s nabídkou bio potravin, nápojů, ale například i květin a dalších ekologických produktů. Dočkáte se také vzdělávacích stánků a chybět nebudou ani soutěže o skvělé ceny.

Tipy na závěr:

Kromě výletování po nejrůznějších koutech České republiky je měsíc biopotravin každoročně spojen také s vyhlášením Nejlepší biopotraviny roku. A letos se absolutním vítězem soutěže stal Bio Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník! V dalších kategoriích se pak umístilo také biovíno Tramín červený, výběr z hroznů 2019 z bio vinařství Víno Marcinčák, BIO černý rybíz džem výběrový od Marmelády Šafránka,Sunday morning bylinný čaj od Štěpána Tolara z Native Way a hovězí Sirloin steak stařený BIO z farmy Mitrovský dvůr. Proto neváhejte a využijte skvělou příležitost k tomu ochutnat to nejlepší z české faremní bio produkce!

Za nákup certifikovaných biopotravin, které v obchodech poznáte podle označení logy biolistu a biozebry, můžete také v průběhu měsíce soutěžit o skvělé ceny v podobě 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Foto: se souhlasem Myjsmebio.cz

 Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské označení

Foto: se souhlasem Myjsmebio.cz

 Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: Shutterstock, se souhlasem Myjsmebio.cz

Zdroj: Myjsmebio.cz

Tagy:
2 Komentářů
  1. Obzvláště pro rodiny s malými dětmi jsou to prima tipy na dovolenou či víkendový pobyt.

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Prima tip, porozhlédnu se.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account