Advent je v plném proudu a k němu neodmyslitelně patří také trhy. Jejich jedinečná atmosféra každoročně přitahuje spousty lidí, kteří si z jejich návštěvy se svařákem v ruce vytvořili tradici. Takřka v každém větším městě nějaký ten vánoční trh najdete, ať už v Čechách nebo po Evropě. Nechte se unášet kouzlem Vánoc, ochutnejte místní speciality, zahřejte se některým z typických nápojů, zkrátka vychutnejte si advent všemi smysly.

Mezi nejvíce navštěvované adventní trhy v Evropě jistě patří ty v Drážďanech, Norimberku či Vídni, zkuste ale letos něco jiného. Užijte si krásný adventní čas, když už je to možné, a vyrazte třeba s kamarádkou na malou předvánoční dovolenou. Odpočinete si, vánočně se naladíte a ještě ulovíte nějaký ten dáreček. Zkuste štěstí v soutěži na našem webu a možná se stanete těmi šťastlivci, kterým cesty za dobrodružstvím, poznáním či relaxací trochu zpříjemníme. Teď už se ale pojďme podívat, adventní trhy určitě stojí za návštěvu.

Nejznámější evropské vánoční trhy

Jak již bylo zmíněno, nejčastěji se kromě tuzemských adventních trhů vydáváme k našim sousedům. Řekněte, kdo z vás již ochutnal legendární štolu na Striezelmarktu v Drážďanech, kde náměstí Altmarkt vévodí čtrnáctimetrový sloup se svíčkami, či lahodný punč a preclíky na Christkindlmarktu ve Vídni, kdy v srdci starého města každoročně vzniká kouzelná vánoční vesnička. Největším vánočním trhem střední Evropy je pak Christkindlesmarkt v Norimberku, který nesmíte opustit bez ochutnávky horkého vaječného punče se šlehačkou, norimberských perníčků, biskupského chlebíčku a věhlasné klobásky. Na své si zde přijdou i děti, pro které je na menším náměstí připraven historický dvoupatrový kolotoč a z norimberské pošty odchází dopisy Ježíškovi.

Objevte vánoční Polsko

Ačkoliv možná do Polska jezdíte za nákupy nebo jste ho navštívili ze zájmu o historii či umění, tak zdejší vánoční trhy už pravděpodobně znáte méně. Přitom spojení k těmto našim východním sousedům je velmi dobré a také ceny jsou více než příznivé. Vybrat jeden z trhů je poměrně těžké, proto si jich představíme hned několik. Na vánočním trhu v Krakově na hlavním náměstí pořídíte krásné dřevěné výrobky, skleněné ozdoby a hřejivé výrobky z ovčí vlny. Rozhodně tu nezapomeňte ochutnat grilovaný oscypek, což je uzený ovčí sýr servírovaný s brusinkovou marmeládou, a pitný med či třešňovou vodku. Když si dopřejete v Polsku více dní, můžete z Krakova pokračovat do Katowic. Užijete si zde spoustu zábavy, Trhovému náměstí dominuje ruské kolo, z něhož budete mít město jako na dlani, samozřejmostí je také kluziště a pro děti jsou připraveny kolotoče. Zajímavostí jsou rovněž pohyblivé figurky. Z Katowic pak plynule přejedete do Wrocławi, kde se trhy konají na čtyřech místech. V tomto čtvrtém největším polském městě se velkou atrakcí stalo hledání malých bronzových sošek, kterých jsou po městě desítky. Dospělí si vychutnají tradiční svařák a spoustu dobrot jako jsou smažení pstruzi či prejt a bramborové placky, děti nadchnou kolotoče a domečky trpaslíků.

Hlavní město Polska, Varšava nabízí hned několik menších trhů, z nichž asi nejznámější je Barbakan rzemiosłem zdobiony. Máte-li rádi tradiční řemeslné výrobky, zamiřte právě sem. Kromě stánků si na varšavských trzích užijete i sportu, připraveny jsou kluziště, curlingová hřiště i sáňkovací dráhy. Posilnit se na sportovní výkony můžete tradiční polévkou żurek a dalšími specialitami jako jsou pierogi, zapiekanki, oscypki, vánoční kolaczki a a polský perník. A pokud něco vydržíte, ovocná polská vodka také stojí za ochutnání. V Polsku se stojí za to vydat také do přímořského Gdaňsku, i když není úplně blízko. Místní trhy patří k nejkrásnějším v Evropě a doplňuje je bohatý program včetně létajících saní, obřího iglú či otevírání obřího adventního kalendáře.

Vánoční Wrocław, foto: Shutterstock

Vánoční Rakousko

Kouzelné adventní trhy najdete po celém Rakousku. Nejznámější ve Vídni jsme již zmínili, ale co třeba takový Salzburg. Tady zažijete asi tu největší pekelnou show, tradiční průvod Krampusů, což není nic pro slabé povahy. Posilnit se na to můžete skvělým punčem, pečenými kaštany, tyrolským špekem nebo jablky v cukrové polevě. Jindy si před katedrálou vychutnáte poslech vánočních koncertů, ve stáncích pořídíte krásné dárky v podobě vyřezávaných betlémů, kožešin či keramiky. Romantiku skýtá nádvoří zámku Hellbrunn, které lemují hořící pochodně. Městem betlémů je nazýván Linec a po právu. Jesličky zde najdete opravdu na každém kroku v nejrůznějších podobách. Kromě trhů se zastavte i v katedrále Mariendom, do které se vejde až 20 tisíc lidí. Z rakouských adventních trhů zmiňme ještě ten v Grazu neboli Štýrském Hradci. Místní radnice se proměňuje každoročně ve velký adventní kalendář a ve dvoře Zemského domu se nachází opravdový unikát, ledový betlém vytvořený z přibližně 50 tun křišťálově čistého ledu.

Zasněžený advent ve Švýcarsku

Ve švýcarském Curychu se nachází prý nejfotogeničtější vánoční trh Evropy. Netradičně krytý Christkindlimarkt se nachází v budově hlavního nádraží, což mu ale rozhodně neubírá na majestátnosti. Trhu vévodí šestnáctimetrový vánoční strom zdobený křišťálovými figurkami Swarovski. Velmi působivý je pohled na trh z ochozu. Ujít si nenechte ani podvečerní vystoupení u zpívajícího stromu. Za návštěvu dále stojí i vánoční Basilej, Einsiedeln s trhem před největším švýcarským klášterem či Pilatus. Posledně zmíněný je nejvýše položeným vánočním trhem a trvá pouhý jediný víkend. Užijete si zde i dechberoucí výhledy.

Pohádková zákoutí i nákupy v Belgii

Kouzlo belgických historických měst se během adventu a Vánoc ještě umocňuje. Tradiční vafle, čokoládu, i tu horkou a pořádně hustou, grilované klobásky či čokoládové pivo si vychutnáte snad na každém belgickém vánočním trhu. V Bruselu se trhy konají na Grand Place před radnicí či u kostela St. Catherine, který v adventním čase slouží i jako „plátno“ pro promítání různých světelných show. A co na zdejších trzích určitě neminete, je ruské kolo. Opravdu pohádkovou atmosféru zažijete v Bruggách. Toto středověké městečko křižují kočáry tažené koňmi a po procházce mezi stánky nacházejícími se i v úzkých uličkách můžete nasednout s horkým nápojem do lodičky a užít si večerní plavbu po kanálech. Nákupní maniaky potěší Antverpy, metropole módy s obrovským množstvím obchodů. Rozhodně se tedy nebojte, že byste odjeli bez originálního dárku.

Řím, věčné město. Foto: Shutterstock

Letem světem adventními metropolemi

Věčné město, Řím okouzlí svou atmosférou kdykoliv, ale v době adventu se zážitky ještě násobí. Krásnější fotografii od vánoční stromu než tu s Koloseem v pozadí snad ani mít nelze. Na proslulém vánočním trhu na Piazza Navona si dejte tradiční bábovku Pandorro či nugát Torrone a pokračujte do baziliky Santa Maria Maggiore, kde na vás čeká nejstarší betlém v celém Římě. Není třeba jmenovat dále, protože všechny památky včetně Fontány di Trevi získávají v adventním čase něco nepopsatelného navíc, co zkrátka musíte zažít.

Titulem nejkrásněji vyzdobené město se zpravidla pyšní Paříž. Město lásky vždy rozzáří tisíce světel a prakticky na každém náměstí se tyčí vánoční strom. Trhy také najdete na mnoha náměstích, ale například ty na Place du Trocadéro vynikají zimní zahradou. Při toulkách vánoční Paříží nezapomeňte ochutnat místní speciality a zahřát se vánočním punčem či svařeným vínem zcela originální receptury, která se velmi liší o toho, co známe.

Úžasnou atmosférou se pyšní rovněž adventní Londýn. Vánoce zde cítíte na každém kroku. Zastavte se na trhu před galerií Tate či oblíbeném Greenwich Marketu zdobeném dřevěnými louskáčky. Skvěle se projdete, nakoupíte a ochutnáte nejednu specialitu na zimní festivalu v Southbank Center.

A abychom se vrátili zase trochu na druhou stranu Evropy, pak je třeba zmínit, že taková Budapešť se pyšní krásnými vánočními trhy. Navštivte třeba ten na náměstí Vörösmarty, kde pořídíte ručně vyráběné ozdoby či budapešťskou krajku. Součástí trhů je také bohatý doprovodný program a co si budeme povídat, maďarské speciality jako guláš, langoše či trdelník zachutnají v předvánočním čase o to více.

Foto: Shutterstock

Tagy:
7 Komentářů
 1. Iveta Ušáková 1 rokem ago

  Byla jsem na vánočních trzích v Drážďanech a bylo to tam krásné, kdo nemá možnost cestovat do zahraničí, doporučuji i trhy na Staroměstském náměstí v Praze, mají také své kouzlo.

 2. Párkrát za život jsme byli na adventních trzích různě v Německu….pěkné jsou, to ano…Ale já bych je nějak potřebovala asi uprostřed léta. Zimu mám rok od roku méně a méně ráda. A trhy s předraženým zbožím mě nijak extra nelákají.

 3. NelaVávrová 1 rokem ago

  České trhy se dají srovnávat už s evropskými.

 4. MADAMACE 1 rokem ago

  Tak nejblíže to mám do Wrocławi, je to pěkné město.

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krása, díky za článek 🙂

 6. LucieGajdíková 1 rokem ago

  I v českých městech jsou krásné vánoční trhy ❤️

 7. MariannaFabušová 1 rokem ago

  Iný kraj,iný mrav.Každé veľkomesto má svoje čaro nielen na Vianoce.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account