Upevnění mozkového zdraví je podstatný a zcela dostačující důvod k tomu, abyste začali praktikovat meditaci – pokud se jí už nevěnujete. Které první kroky k tomu podniknout?

  1. Najděte si meditační techniku, která vám bude vyhovovat a vynasnažte se, aby se vám stala zvykem.

„Už po dlouhou dobu je meditace spojována se zlepšením kognitivních schopností a snížením úrovně stresu,“ píše doktor Kurth. „Jakkoli dlouhodobé pozitivní účinky meditace nemusíte postřehnout ihned, přinese vám meditace jiné pozitivní efekty tady a teď.“

Navrhuje najít si svůj způsob meditace, který bude fungovat právě u vás. Je to daleko jednodušší a účinnější, než následovat vzor nějaké, jak by se mohlo zdát, univerzálně zabírající ideální meditace, která vám natolik nebude sedět, že ji v půli cesty stejně opustíte.

Doktorka Lazarová se domnívá, že i pouhých několik minut meditace denně je člověku k užitku. Výzkumní pracovníci doporučují začít s pěti až deseti minutami meditace denně.

Zkuste meditovat tak, jak to vyhovuje právě vám.

  1. Udělejte si na to čas.

Jste doopravdy natolik zaměstnáni a pohrouženi do práce, že nemáte čas ani na to, abyste si zameditovali, třeba jen docela krátce? Zkuste změnit svůj přístup k této praxi – řekněte si třeba, že je to to samé, jako najít pět minut na to, abyste si večer vyčistili zuby. To přece děláte, protože si chcete zachovat zdravé zuby, pravda? No a meditace vám zase pomůže k zachování zdravého rozumu.

Meditaci se můžete docela klidně pár minut věnovat zatímco sedíte v autě na parkovišti nebo když se posadíte o polední pauze v parku na lavičku, nebo zkrátka jen tak odpočíváte někde na jiném místě. Zamyslete se nad těmi kousky svého pracovního rozvrhu, z nichž byste docela dobře mohli pár minut urvat na to, abyste se postarali sami o sebe.

Najděte si způsob jak získat aspoň trochu času pro svoje meditování během pracovního dne.

  1. Začněte několika docela jednoduchými cvičeními.

Zkušená učitelka jógy a meditace Alexis Pierceová neradí pouštět se hned do složitých meditačních technik. Lepší je začít dechovými cvičeními, která podporují koncentraci a obecně zvyšují schopnost soustředit se.

„Dechová technika je neuvěřitelně účinná pro ty, kdo chtějí obnovit spojení své mysli s tělem a dýcháním. Navazuje vaše spojení s přítomností, což umožňuje snížit stres a úzkost. Pomůže vám získat klid, dodá pocit lehkosti a dobrou náladu a dokonce vám pomůže uspořádat si myšlenky.“

Tak co, jste připraveni začít? Tyto jednoduché a klidné meditační techniky od vás nebudou vyžadovat více než pět minut volného času:

Technika dýchání ve tvaru V.

Zavřete oči. Soustřeďte se na bod uprostřed mezi svýma očima a představujte si, jak při dýchání do vás vzduch vstupuje a pak z vás zase uniká ve tvaru široce rozevřeného písmene „V“. Při nádechu si představujte, jak se toto písmeno zvedá k vašemu čelu a když vydechujete, představujte si, jak se vám toto „V“ po čele posunuje směrem k bodu mezi očima.

Započetím a ukončením dechu v tomto bodě aktivujete mozkové příkazové centrum, které uklidňuje přední mozkové laloky, které mají na starosti rozhodovací procesy. Když se soustřeďujete na bod mezi očima, naplňujete tuto oblast kyslíkem a pomáháte mozku se zklidnit.

Třístupňové dýchání.

Zavřete oči. Zahajte hluboký nádech vzduchu se zapojením břišního svalstva, tak, aby se vám zdálo, že vzduch stoupá ze břicha do hrudníku a zastavuje se až u klíční kosti. Nyní krátce zadržte dech, načež na počítání „jedna-dvě-tři“ vydechněte vzduch z horní části hrudníku, poté z jeho spodní části a nakonec i z břicha.

Měli byste pocítit, jak vám vzduch nadechovaný nosem postupně proniká do břicha, spodní a horní části hrudníku. Opakujte toto dýchání po několik minut, prociťte, jak vám vzduch postupně proniká celým tělem, doslova jako vlna na písku pláže a potom zase odchází a dovoluje tělu, aby se uvolnilo.

Tagy:
2 Komentářů
  1. aha, tak to je zajímavé

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    dýchací cviky čas od času využívám… děkuji za rozšíření mých obzorů 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account