Tak se nám léto chýlí pomalu ale jistě ke konci a s podzimem nám začne krásné a barevné období. Barvy podzimu jsou úžasné a neumím si ho představit bez barevných variací dýní, které v tuto dobu dozrávají.

Jezdíme pravidelně v září do dýňové farmy Bykoš, kde vybíráme dýně nejen pro dekoraci domu, ale hlavně do kuchyně, kde z nich chystám různé dobroty.

Dýňová farma je prima tip na půldenní výlet s dětmi. Je tady dětské hřiště, zvířátka, kukuřičné bludiště a kromě nákupů dýní všeho druhu si člověk může dát dobrý dýňový koláč, polévku, kávu, limču, pivko … zkrátka co se tady zrovna nabízí.
Ale o Bykoši jsem už tady krátce v minulosti psala – http://www.zenysro.cz/momentky/ja-a-moje-rodina/dyne-kam-se-podivas, najdete tady i odkaz na jejich facebookový profil a adresu.
No a z dovezených jedlých kousků pak ráda vyrábím dýňové dobroty. Nejčasteji z dýně Hokaido, která je asi nejběžnějším druhem na polévky a jiná jídla.
Hokaido má oranžovou, někdy zelenou nebo žíhanou barvu, příjemně aromatickou dužninu, obsahuje provitamin A, vitamin C, B,  bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vápník, hořčík a železo.
V semínkách naleznete tolik prospěšný zinek. Plody se dají dlouhodobě skladovat na chladnějším místě (lednice, sklep), nebo je můžeme pokrájet a uchovat v mrazáku.
Dýně hokaido se při zpracování většinou neloupe, slupka je velmi tvrdá, ale při vaření či pečení brzy změkne. Dýně se pouze umyje, můžeme ji odrhnout kartáčkem, rozkrojí se a pak se odstraní semínka.
Moc ráda z ní vařím. Pár receptů z dýně už jsem vám sem na web taky dávala.
Např.:
Dýňová polévka: http://www.zenysro.cz/recepty/polevka/dynova-polevka-se-zazvorem-a-pomerancovou-stavou
Dýňové rizoto: http://www.zenysro.cz/recepty/hlavni-jidlo/dynove-risotto-s-bilym-vinem
Netradiční příloha: http://www.zenysro.cz/recepty/chutovka/podzimni-priloha-z-trouby
Zkoušela jsem už i dýňový hummus (půl na půl s cizrnou). A byl opravdu výborný! Koupila jsem špagetovou dýni a dělala z ní špagety s rajčaty. Zkoušela jsem dýňový koláč, ale budu moc ráda za další tipy, co provést s dýní.
Milé ženy, co z dýně vaříte Vy? Moc ráda se nechám inspirovat zajímavými recepty. :-D*heart*
A kdo už by hledat inspiraci na to, jak dýně vydlabat na svátek Halloween, tak se koukněte sem: http://www.zenysro.cz/momentky/ja-a-moje-rodina/dlabu-dlabes-dlabeme
Dýním zdar! 8-)*wine*
:-* Petra

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account