Vidět dnes dítě číst knihu je spíše vzácností, přitom čtení hraje v rozvoji dětí důležitou roli. Například již naši nejmenší, kterým rodiče před spaním čtou, mají přibližně dvojnásobnou slovní zásobu oproti těm, v jejichž rodinách se této aktivitě nevěnují. Zpět ke čtení má děti přivést i akce probíhající v mnoha knihovnách a školách každý rok, jež nese název Noc s Andersenem. Váže se k výročí narození Hanse Christiana Andersena připadající na 2. dubna a od roku 1967 je tento den také oslavován jako Mezinárodní den dětské knihy.

Anglický spisovatel John Ruskin kdysi prohlásil: „Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.“ Vlastně by se dalo říci, že knihy nám křídla v jistém smyslu dávají. Čtení nám dopřává rozhled a mnohdy nás přenese do úplně jiného světa, kde je vše možné, klidně i létat. Také tohle patří k důvodům, proč je čtení tolik důležité již od dětství. Rozvíjí mozek, kreativitu, zvídavost a fantazii a začít můžete klidně už předčítáním miminkům.

Čtení knih rozvíjí

Díky knihám lze dětem vštípit důležité hodnoty jako morálka, rozdíl mezi dobrem a zlem, empatii či zodpovědnost. Dobré je s dětmi příběhy také rozebírat, ptát se jich na názor, nechat je říci, co si o něm myslí a jaký dojem v nich zanechal. V průběhu čtení dělejte pauzy a ptejte se dětí, jak myslí, že bude příběh pokračovat. Zlepšujete tím u nich schopnost vyjadřovat se, řešit problémy, zároveň trénují soustředění. Zcela k nezaplacení je pak společně strávený čas, a když jsou děti už starší a čtou si samostatně, vždy si o knize můžete alespoň popovídat.

Začínejte knihami obrázkovými s minimem textu a čtěte tak, aby dítě na obrázky vidělo. Postupně pak přecházejte na knihy s větším množstvím textu. Není od věci brát s sebou knihu i na místa, kde víte, že budete déle čekat, například v čekárně u lékaře, nebo na cesty. Rozhodně je lepší zabavit dítě knihou případně kreslením či nějakou hrou než telefonem nebo tabletem. Dětem hodně dáte také tím, že si přečtete něco o autorovi a pár informací o něm jim pak poutavě povíte. Při čtení zvolte pomalejší tempo a pracujte s hlasem. Jestliže máte dětí více, nechte někdy starší předčítat mladším, utuží si tím vztahy.

Inspirace z redakce

Rozhodně se nebojte, že by nebylo z čeho vybírat, protože v České republice ročně vychází kolem dvou tisíc knih pro děti a mládež. Přesto existují stálice, které zůstávají v knihovnách po generace. Naše redakce je toho důkazem, protože u Lucčina syna vede žebříček oblíbenosti Honzíkova cesta, Jitčinu knihovnu zdobí kniha Povídání o pejskovi a kočičce a Alčiny děti si již potřetí vyžádaly Pipi dlouhou punčochu. Nebráníme se ale ani novinkám, takže Irča dětem čte Zázračné koťátko a Bobři jsou dobří a u Simči se nejen děti baví u Srandiček kočičí partičky.

Máme pro vás i pár úplných novinek, kdy o některých jste se mohli dočíst již ve vánočních tipech a další vyšly poměrně nedávno, přesněji řečeno, jedna z nich vychází právě dnes.

Jak to vidí Wilda

Kniha Elišky Wright je příběhem chlapce, který se kvůli komunikačním obtížím musí potýkat s nepochopením okolí a svou frustraci přetváří na fantastická dobrodružství. Náročné situace se mění v pohádkové příhody, které chlapci usnadňují vyrovnat se s jeho břemenem – poruchou komunikace a řeči tzv. dysfázií. Knížka je vhodná pro děti od čtyř let a pobaví i krásnými ilustracemi. Knihu vydalo nakladatelství Pointa a autorka v ní čerpala z vlastních zkušeností, ale také ze zkušeností ostatních maminek a tatínků, jejichž děti se potýkají s komunikačními problémy. Píše o statečnosti dětí jako je její syn William, o jejich smutku a strachu a o tom, jak jsou zlatí a jaké moře lásky umějí rozdávat. Píše o strnulosti dospělých a oboustranné frustraci. Hlavně ale píše o naději, která dokáže zázraky.

Foto: se souhlasem nakladatelství Pointa

Eliška Wright dobře ví, o čem mluví, neboť je maminkou tří dětí, kdy jedno již ve třech letech mluvilo plynně česky a anglicky, ale právě Wilda ještě ve čtyřech letech nemluvil skoro vůbec. Eliška se snažila pochopit, proč tomu tak je a jak synovi pomoci. Jednou ji napadlo, že by si přála, kdyby tak měl u sebe William bubliny s textem (jako v komiksu), které by říkaly, co si právě v danou chvíli myslí. A tak vznikla myšlenka, jak pochopit nemluvícího Wildu. Celý příběh pak už ožil velmi rychle.

Hravé pohybovky

Tato kniha Gabriely Vávrovské pomůže rodičům děti zabavit a oblíbí si ji i ve školkách nebo táboroví vedoucí. Jedná se o soubor pohybových her pro děti od tří do šesti let zaměřených na různé oblasti rozvoje dítěte, které vás provedou vybranými tématy, která lze zařadit do různých ročních období. Obsahuje témata jako papírový drak, zimní sporty, karneval, jarní květiny nebo nahlédnete do říše včel. Jednotlivá témata obsahují několik různých pohybových her, které děti seznámí s vybraným tématem a při hraní tak proniknou do jeho podstaty. A nejenže si rozvíjejí základní pohybové dovednosti a pohybové vlastnosti, ale také se vzdělávají a aktivně se zapojí do řešení aktuálního tématu.

Foto: se souhlasem nakladatelství Pointa

Podělte se s námi, jaké dětské knihy vedou u vás nebo na kterou knihu ze svého dětství vzpomínáte.

 

 

Zdroj: Wikipedia Commons, ctenidetem.knihovny.cz, celeceskoctedetem.cz

Foto: Shutterstock, se souhlasem nakladatelství Pointa

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account