9299

V článku o hubnutí bez jojo efektu jste se dozvěděli, jak si udržet skvělou postavu jednou provždy. Co když ji ale ještě nemáte a cesta, kterou jste si naplánovali, je nakonec mnohem delší, než jste si původně představovali? Nevadí! Podpořte své tělo ve spalování tuků i bez pochybných produktů z hubnoucího průmyslu. Jak?

Postavte si pevné základy

Rozhodli jste se hubnout, ale číslo na váze stále neklesá? Možná nestavíte na pevných základech. Opomíjíte základní pilíře, které jsou potřeba pro správné fungování vašeho těla. Jak tedy připravit své tělo na hubnutí, aby bylo co nejefektivnější?

 • Dostatečně a kvalitně spěte.
 • Buďte co nejvíce v přírodě a na sluníčku (nezapomínejte ale na zásady bezpečného opalování).
 • Zařaďte do svého jídelníčku přísun esenciálních mastných kyselin, ať už se jedná o potraviny na vašem talíři (ryby, mořské plody, rostlinné oleje) nebo o doplňky stravy. Pro podpoření metabolismu a spalování tuku je optimální dávka >1000 mg EPA/ den. Myslete i na pravidelnou dávku jódu.
 • Dbejte na šťastný střevní mikrobiom. Pokud vás trápí zažívací potíže, dejte přednost jejich vyřešení před snižováním váhy.
 • Buďte si jistí, že vaše štítná žláza funguje, jak by měla. Hraje v tom důležitou roli i selen, který jednoduše doplníte 2 para ořechy denně.
 • Neméně důležitá je i sebeláska a respekt k vlastnímu tělu. Dejte mu čas, aby si na změny zvyklo.
Foto: Shutterstock

Proč nemůžu zázračně zhubnout

Abychom vám mohli poradit, jak efektivně pálit přebytečné tuky, je třeba alespoň ve zkratce říct, jak to vlastně v těle funguje. Ale nebojte, žádný hodinový výklad z biologie vás nečeká.

Tuk je v našem těle uložen v tukových tkáních a pro jeho spálení musí proběhnout určité procesy. Jedním z nich je mobilizace, kdy se tuk vymaní z tukových buněk, dá se na pochod a putuje do krevního řečiště, ve kterém je tělu dostupnější ke spálení.

V tu chvíli ale ještě není úplně vyhráno. Pokud tělo mastné kyseliny efektivně nezoxiduje (neboli nespálí), velice rády se vrátí zpět tam, odkud přišly. Pro účinné spalování je důležité, aby cílové stanice tuku byly mitochondrie buněk. Právě ony jsou schopné spálit ho a přeměnit na energii. Uff…už je pro vás jednodušší pochopit, proč nemůžeme zázračně hubnout ze dne na den?

Všem těmto složitým procesům velí nervový systém a hlavně neuron, který se na tuk napojí svými výběžky. Těmi do něj vypustí látky (například adrenalin), které proces spalování nakopnou a zefektivní. A právě tento systém můžete ovlivnit i vy sami. Že nevíte jak? Podívejme se na to společně.

Je vám zima? To je dobře!

Pokud nechápete, čtěte dál. Jedním ze způsobů, jak můžete efektivně ovlivnit svůj nervový systém, je totiž vystavení se chladu. Ale ne, že vás napadne bezhlavě skákat do ledových bazénů. Každá chladová terapie má svá pravidla.

Foto: se souhlasem společnosti Systers

Rozumíme, že pocit zimy není vůbec nic příjemného. Drkotání zubů ale spouští v našem těle další zajímavé procesy. Mimo jiné dokážeme v tu chvíli stimulovat právě ty neurony, které jsou napojené na tuk. Dáváme jim totiž signál, aby produkovaly zmíněný adrenalin. Třes, chvění a mikropohyby našeho těla zase podněcují naše svaly k vypuštění molekuly zvané sukcinát. Opět zjednodušeně řečeno – přeměňuje béžový tuk na hnědý, a tak můžeme díky vystavení se chladu efektivně pálit tuky.

Tukové buňky, třeste se

Pokud se chystáte otočit kohoutek se studenou vodou právě za účelem podpory spalování, řiďte se kromě svého vlastního pocitu ještě tímto návodem:

 • Ponořte ramena do studené vody a počkejte na začátek třesu, který by měl trvat okolo 1-2 minut.
 • Vyjděte z vody, ale ručník nechte ležet. Stopněte si opět 1-2 minuty. Třesu se nebraňte, plní svůj účel.
 • Když chvění začne mizet, ponořte se opět do studené vody. Stejně jako v prvním kroku počkejte na třes a počítejte 1-2 minuty jeho trvání.
 • Vyjděte z vody a opakujte druhý krok.

Můžete provést celkem 2-5 setů (jeden set je první a druhý krok), 1-3x do týdne. Nezapomeňte si po 2-3 měsících dát pauzu. V tu dobu se totiž vaše tělo na chlad adaptuje, a tak by hubnoucí účinky nebyly tak velké.

Tajemství hubnoucího průmyslu

Aby vám z toho čtení nebyla zima – i zvyšováním tepla v těle můžete rychleji pálit tuk. A právě na tomto principu, termogenezi, funguje hubnoucí průmysl. Produkty slibující magické spalování tuku během velmi krátké doby s ní totiž dost často pracují.

Foto: se souhlasem společnosti Systers

Přijměte benefity i rizika

Nyní můžete mít pocit, že jste si přečetli další návod na hubnutí tuku a jdete se do chladové terapie pustit na 100 %. Jakékoliv náznaky únavy nebo nevole budete ignorovat a pokládat je za známky slabosti. Tady vás ale zastavím. Vystavování se zimě není jen tak, a proto této problematice v budoucnu věnujeme i samostatný článek. Teď stačí, když budete poslouchat své tělo a se všemi benefity přijmete i všechna rizika.

Jsou různé způsoby, jak se dá dosáhnout vysněné postavy. Ať už je ten váš jakýkoliv, respektujte, co vám vaše tělo říká. Nepotlačujte, co cítíte. Ptejte se sami sebe, proč je pro vás snížení váhy vlastně tak důležité. Postavte si pevné základy, na kterých budete stavět. Nevyspalí a vystresovaní lidé jsou snadnějším terčem pro hubnoucí průmysl. Optimalizujte svou váhu s rozumem a pokud se rozhodnete pro to, že bude součástí vaší cesty i chlad, buďte v harmonii sami se sebou (a ženy se svým cyklem).

 

Zdroj odborných informací: Tereza Celbová

Původní zdroj informací: Systers

Foto: se souhlasem společnosti Systers, Shutterstock

Tagy:
6 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 1 týdnem ago

  Já jsem nejvíce zhubla, když jsem dala auto do výkup auta Praha a začala se po Praze a v okolí pohybovat na kole, koloběžce, pěšky nebo pokud to je někam na periferii, tak MHD a zbytek dojít pěšky. Ale nejlepší je na tohle kolo. A to byste se divili, jak teď přes léto jdou kila dolů. A v zimě jezdím hlavně MHDčkem. 🙂 Takže stejně nechodím moc na zimě pěšky. No a autem jezdím maximálně s manželem na dovolenou. .)

 2. HelenaSvatková 1 týdnem ago

  Zhubla jsem před třiceti lety a to díky správnému stravování a každodenního pohybu a stále si to hlídám, vždyť v 71. letech život nekončí, jsem šťastná.

 3. Romana Mlynářová 1 týdnem ago

  Poslouchat své tělo, budu.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account