Dají se sehnat v různých tvarech, barvách i provedeních. Nacházejí se v mnoha domácnostech, kde navozují útulnou atmosféru. Řeč je o běžných vonných svíčkách, které jsou sice krásné, ale rozhodně ne zdravé. Věděli jste, že mohou zvýšit riziko některých závažných  onemocnění?
Přichází večer a vy zatoužíte po odpočinku, klidu, tlumeném světle a příjemné vůni, která doslova zahltí vaše smysly, pocity a emoce. Zapálíte tedy vonnou svíčku, pohodlně se uvelebíte v křesle a začínáte relaxovat. Ačkoli to zní a vypadá hezky, přesně v tomhle okamžiku se vaše zdraví zřejmě ocitá v ohrožení. Ptáte se po důvodu?
Složení, které budí rozruch i obavy
Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho se jmenovaná dekorace vlastně vyrábí? Kdybyste žili v dávné minulosti, byl by odpovědí velrybí tuk, hovězí lůj nebo včelí vosk. Dnes je to ale všechno mnohem složitější. Výrobní proces u svíček, jež nejsou z přírodních ingrediencí, se točí hlavně okolo chemických látek, v jejichž čele stojí parafín (nažloutlá směs získávaná destilací ropy). Jenže právě on při spalování uvolňuje jisté sloučeniny, které jsou všechno, jen ne nezávadné. Tedy alespoň podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí.
Víte, co dýcháte?
Odborníci působící v této organizaci došli na základě svého průzkumu k přesvědčení, že jakmile zapálíte vonnou svíčku, přichází k vám nezvaná společnost v podobě acetaldehydu. Ten je nechvalně známý tím, že dráždí oči, nos i hrdlo, přičemž zvyšuje riziko respiračních chorob. Spolu s ním jste vystaveni i vlivu karcinogenního formaldehydu, který se dává do souvislosti s poruchami paměti, závratěmi, bolestmi hlavy i zhoršenými symptomy alergií a astmatu. Bohužel to pořád není všechno, co na vás poblíž třepotajícího plamínku může zaútočit.
Vedlejší účinky, které byste nečekali
Experti totiž důrazně varují, že kromě příjemné vůně připomínající květiny, koření, exotické plody nebo mořský vánek, vdechujete i plyn akrolein s polycyklickými uhlovodíky. A to je velký problém, neboť jde o nebezpečné toxiny, jež se dávají do přímé souvislosti s rozvojem rakoviny. Ještě pořád máte chuť na relax při svíčkách? Ono to vypadá, že večer strávený po tmě má taky něco do sebe – a hlavně bude asi o hodně zdravější…
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account