Dobrodružství, radost, zábava a skotačení venku neodmyslitelně patří k letním prázdninám. Spolu s těmito aktivitami však bohužel narůstá také riziko úrazů. V letních měsících dochází k přibližně třikrát více úrazům než během zbytku roku, což souvisí právě s větší frekvencí pohybových aktivit. Děti se častokrát zraní například na trampolíně, vážné následky však může mít i neopatrná jízda na kole či kolečkových bruslích nebo přeceňování schopností při plavání a jiných vodních sportech. Nenechávejte tedy děti bez dozoru, abyste mohli podobným úrazům předejít.

Zapomínáme, že trampolína není sport. Bez předchozího tréninku se neobejdete.

Děti skákání na trampolíně milují. Naopak čím dál více lékařů upozorňuje na rostoucí počet úrazů spojených s trampolínami a klade důraz na jejich bezpečné používání. Rizik spojených s trampolínami si všímají i pojišťovny. „Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Je ale potřeba upozornit na skutečnost, že kromě toho má UNIQA ve svých statistikách už více závažných poranění páteře, z nichž některá skončila ochrnutím dolních končetin,“ uvedla Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA.

Nakolik znějí statistiky neúprosně, není nutné trampolíny dětem zakazovat, ale snažit se úrazům co nejvíce předcházet. Prevenci zranění a osvětě se aktivně věnuje Radovan Hudák, lékař na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF a FN Motol. Vysvětluje, že skákání na trampolíně by mělo být považováno za sportovní aktivitu, která vyžaduje trénink a fyzickou přípravu. „Když si vaše dítě chce zaplavat, nehodíte ho na hodinu do bazénu a nepředpokládáte, že se mu nic nestane. Většinou projde nějakým výcvikem a učí se plavat. U trampolín se to nedělá,“ upozorňuje Hudák. Základem je naučit děti správně padat. Kromě fyzického tréninku je také důležité brát ohled na věk dítěte. Americká ortopedická společnost uvádí, že děti mladší 6 let by na trampolínách vůbec neměly skákat.

Tonutí je tichý proces. Rodiče s dětmi by se měli mít neustále na pozoru.

Léto je perfektním obdobím pro trávení času na zahradě a skotačení u bazénu. Bohužel můžou tyto radostné chvíle snadno přerůst v tragédii, pokud není věnována dostatečná pozornost bezpečnosti dětí. Je důležité si uvědomit, že tonutí je tichý proces, který trvá jen chvilinku. Nejvíce rizikovou skupinu představují děti ve věku do devíti let. Aby se předešlo nebezpečným situacím, je nezbytné dodržovat několik základních pravidel. Aktivní dozor, vhodné zabezpečení vodních ploch a edukace dětí ohledně bezpečnosti mohou výrazně snížit riziko tonutí a utonutí. „Bohužel registrujeme každý rok několik tragédií, kdy dítě utone doslova pár metrů od svých rodičů v zahradním bazénu,“ konstatuje Eva Svobodová z UNIQA. Existuje přitom řada způsobů, jak si bazén zabezpečit. Mezi nejčastější patří lamelové kryty, alarmy, které signalizují pád předmětu do vody nebo oplocení bazénu s dětskou pojistkou.

V případě, že s dětmi vyrazíte na veřejné koupaliště nebo do přírody, zjistěte, kde jsou vyhrazená místa pro plavce a zda na místě funguje plavčík nebo Vodní záchranná služba. Nezapomeňte s těmito místy seznámit i děti, aby věděly, kam se mohou obrátit v případě nouze. Samozřejmostí jsou také záchranné pomůcky. Lepší než kruh nebo nafukovací rukávky je jednoznačně záchranná vesta, a to nejen při vodních sportech.

Spolu s cyklisty v létě přibývají také úrazy. Některé mohou být fatální.

Dalším zdrojem letních úrazů je cyklistika, která se v posledních letech stává stále populárnější a patří k nejčastěji provozovaným sportům. Tento trend však bohužel přináší i zvýšený počet zranění. Ze statistik pojišťovny UNIQA vyplývá, že zranění při cyklistice patří mezi nejčastější „pohybové“ pojistné události. V řadě případů dochází ke zranění hlavy. Cyklistická přilba proto hraje klíčovou roli v bezpečnosti na kole. Zatímco u dětí se přilba považuje za samozřejmost, dospělí už tolik důslední nejsou. Záchranář Marek Dvořák na svých sociálních sítích nedávno sdílel příběh maminky Markéty, která jela na výlet na kole s pětiletou dcerou. Přestože dítě opatřila chrániči i přilbou, sama žádnou ochranu neměla a při pádu si vážně zranila hlavu. Dvořák uvedl, že kdyby žena měla přilbu, nejspíš by místo rozsáhlého krvácení do mozku vyvázla jen s odřeným kolenem.

Navzdory všem opatřením existují situace, na které se připravit nedokážeme. Tisková mluvčí finanční skupiny UNIQA Eva Svobodová uvedla, že pojišťovna eviduje také případy srážek jízdních kol se psem nebo splašeným koněm. Je proto důležité, aby cyklisté zůstávali vždy bdělí a dokázali reagovat na nečekané situace. „Nepřispívá ani to, že se rozvíjí rizikové odnože cyklistiky, které jsou dnes velmi populární, ať už se jedná o single treky vysoké obtížnosti nebo sjezdy prudkých terénních svahů na horském kole na čas,“ podotýká Svobodová.

Zdroj: UNIQA

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account