Ve věku 82 let zemřel jeden z nejznámějších a nejuznávanějších českých herců Josef Abrhám. Během své kariéry natočil přes padesát filmů a nesmazatelně se zapsal do dějin české kinematografie. V jaké roli jste Josefa Abrháma milovali nejvíc vy? Jako charismatického primáře Blažeje v Nemocnici na kraji města, podvodníka Dalibora Vránu z komedie Vrchní, prchni! nebo v roli ve filmu Jana Hřebejka Šakal léta, ze kterého získal Českého lva?

8 nejpopulárnějších rolí zesnulého Josefa Abrháma:

Foto: se souhlasem CSFD

Happy End

Komedie Oldřicha Lipského a Miloše Macourka je nezvyklým a odvážným experimentem, vypráví totiž děj pozpátku. Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Josef Abrhám si zde zahrál roli Ptáčka a ve filmu exceluje po boku Vladimíra Menšíka, Jaroslavy Obermaierové a Stelly Zázvorkové.

Foto: se souhlasem České televize

Nemocnice na kraji města

Seriál provází osudy protagonistů z jednoho oddělení ortopedie. Do příběhu divák vchází ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařská Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně „chválí“ sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla… A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy… Josef Abrhám si zde zahrál záletného a vždy okouzlujícího doktora Blažeje. 

Foto: se souhlasem CSFD

Penzion pro svobodné pány

Barevný širokoúhlý film natočený podle stejnojmenné hry irského spisovatele Seana O’Caseyho líčí příhody jedné noci a časného rána, odehrávající se v přísně vedeném pensionu pro svobodné pány. V hlavní roli se vedle Josefa Abrháma objevila jedinečná Iva Janžurová a oba dva vtipně reagují na iluze o dovršeném morálním přerodu společnosti a úřední nadutosti.

Foto: se souhlasem CSFD

Partie krásného dragouna

Další kriminální případ ze staré Prahy podle knihy Jiřího Marka a série Hříšní lidé města pražského. Josef Abrhám si v ní zahrál roli elegantního mladého dragouna Rudého Macháčka, který se stává hlavním podezřelým v případu vraždy bohaté soukromnice Františky Zuzánkové. 

Foto: se souhlasem CSFD

Vrchní, prchni!

Knihkupec Dalibor Vrána, kterého ztvárnil Josef Abrhám, nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem…

Foto: se souhlasem FDb

Konec starých časů

Zámeček Kratochvíle, 20. léta: Nový majitel panství velkostatkář Stoklasa a jeho rodina jsou poctěni návštěvou svérázného cizince, který se představí jako kníže a plukovník. Někteří mu věří, jiní ho mají za podvodníka… Půvabný film s neopakovatelně nostalgickou atmosférou, ve kterém si Josef Abrhám zahrál kníže Alexeje, vás rozhodně bude bavit. 

Foto: se souhlasem České televize

Holka na zabití

Pohledná servírka z krkonošského hotelu Bobí vrch Gita zahyne pod koly auta svého milence, který ji zabil kvůli obavám, že na něj dívka vyzradí nezákonné machinace s valutami. Gitu krátce nato začne hledat její sedmnáctiletá kamarádka Anna. Naivní dívka, která vyrostla v dětském domově, chce původně jen padesát korun, které kdysi Gitě půjčila. Každý v hotelu se domnívá, že Gita prostě odjela za lepším, jak se tu už mockrát stalo. Jenže Anna začne v domnělém odchodu spatřovat řadu nejasností a navíc se zamiluje do pohledného místního doktora, kterého ztvárnil právě Josef Abrhám.

Foto: se souhlasem CSFD

Odcházení

Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger, kterého si zahrál právě Josef Abrhám. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých.

Foto: se souhlasem CSFD, FDb, České televize

Tagy:
4 Komentářů
  1. Úžasný charismatický pan herec, měla jsem ho moc ráda, zrovna tak jako jeho ženu Libušku…Nikdy nezapomenu. Čest jejich památce.

  2. Charizmatický a úžasný herec. Čest jeho památce.

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Stvárnil nesmazatelně mnoho vynikajících rolí, nezapomenu, upřímnou soustrast.

  4. HelenaSvatková 2 roky ago

    Byl to vynikající herec, měla jsem ho moc ráda. Čest jeho památce a upřímnou soustrast pozůstalým.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account