Možnost řídit automobil přináší do života v mnoha ohledech vytouženou nezávislost. K vlastnictví a provozování automobilu se ale vážou i povinnosti. Na co nezapomenout, abyste na cestách mohla zůstat v klidu?

Základem je bezvadný technický stav vozu

Auto by mělo být po technické stránce v naprostém pořádku. Nemluvíme přitom jen o tom, že by mělo mít platnou technickou. Ta má v případě automobilů platnost dva až čtyři roky (dle stáří vozu) a rozhodně nemusí platit, že během této doby vydrží vůz v perfektní kondici.

Ohlídat si musíte zejména:

  • kondici brzd (pokud brzdy pískají, jde o jeden z indikátorů, že něco může být špatně)
  • hloubku dezénu a tlak v pneumatikách
  • hladinu provozních kapalin (minimálně motorového oleje a chladicí kapaliny, jejichž nedostatek může mít pro motor fatální následky)
  • funkčnost všech světel a stěračů
  • kondici oken a karoserie
  • přítomnost povinné výbavy (lékárnička, reflexní vesta apod.)

Když se ve voze rozsvítí červená kontrolka, nikam s ním nevyjíždějte, případně vůz okamžitě odstavte. Pokud svítí kontrolka oranžová, zjistěte si, co indikuje, a dle toho podnikněte patřičná opatření. Někdy v takovém případě stačí vyměnit žárovku, jindy vás nemine návštěva servisu, pravděpodobně ale nebudete potřebovat odtahovou službu.

Na silnici nesmíte ani bez povinného ručení

Ke každému vozu by měl mít jeho majitel (resp. provozovatel) sjednáno povinné ručení. Tato povinnost je dána zákonem.

Pokud se náhodou stane, že na silnici vyjedete (třebaže neúmyslně) bez pojištěného vozidla, vystavujete se riziku vysokého zadlužení v případě nehody. Povinné ručení vám totiž pomáhá zejména v situacích, kdy způsobíte na silnici škodu na jiném vozidle či majetku třetí strany. Vaše pojišťovna za vás tyto škody právě z titulu platného povinného ručení uhradí (pomineme-li extrémní situace, jako je jízda pod vlivem alkoholu či bez řidičského oprávnění, kdy pojišťovna může odmítnout úhradu škody i přes platnost pojištění).

Jestliže povinné ručení nemáte, hrozí vám, že mnohamilionové škody budete hradit ze svého. Navíc vám může být udělena vysoká pokuta, je-li absence povinného ručení odhalena při silniční kontrole.

Vždy se proto ujistěte, že máte v autě platnou zelenou kartu, a do kalendáře si dejte upomínku k datu, kdy aktuální povinné ručení končí.

Foto: Pexels.com

Tagy:
1 Komentář
  1. Hanka Vránová 2 roky ago

    Tak takové tipy se vždycky hodí. Já se snažím o své auto starat jak nejlépe to jde. Je ale pravda, že teď v zimě jsem bohužel měla takovou menší kolizi na parkovišti. Nebylo to nic hrozného, ale je z toho jedna promáčklina a odřený lak. Říkala jsem si, že bych to konečně měla nechat opravit. Asi s tím zkusím zajet sem – https://www.united-6.cz/ Na ty jsem našla dobré reference.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account