Čas dovolených se rychle blíží a je nejvyšší čas prověřit si, jestli máme všechno potřebné oblečení, doplňky i sportovní vybavení. Také je potřeba nakoupit si dostatek knížek, abychom měly nad čím relaxovat, až budeme odpočívat u bazénu nebo u moře.

,,Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc…“

Čtení je pro většinu z nás odreagováním od okolního světa a je úžasné prožívat spolu s postavami knížek jejich životy. Jak krásně a výstižně řekl Oscar Wilde: „Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“

Knížka je náš nepostradatelný společník, pěknou knížku bychom u sebe měly mít při cestování do zahraničí, při kempování v přírodě a i při lenošení na naší zahradě. Ale kterou z nových knih nebo současných bestsellerů vybrat?

Současná beletrie a literatura faktu

Očekávaným bestsellerem je knížka Kateřiny Tučkové s názvem Bílá voda. Stejně jako ve své předchozí knize Žítkovské bohyně se autorka inspiruje skutečnými událostmi. Děj tentokrát umisťuje do kláštera, který se nachází v malé české vesničce Bílá voda. Hlavní hrdinka se v klášteře snaží nalézt únik ze svého života a postupem času zjišťuje, jak pohnuté jsou osudy jednotlivých řeholnic.

Mezi nově vydanými knihami také vyniká knížka další české autorky Karin Lednické Životice. V knize, která nese podtitul obraz (po)zapomenuté tragédie, autorka popisuje smutné osudy obyvatel jedné slezské vesnice během 2. světové války. Knížka vychází z historických materiálů, ze vzpomínek pamětníků i z dobových fotografií a řadí se do kategorie literatury faktu.

Pro milovníky detektivek, hororů a thrillerů

Stephen King známý jako mistr thrilleru ve své nové knize Billy Summers kombinuje thriller s detektivkou i s románem o lásce. Touto nezvyklou kombinací žánrů vznikl poutavý příběh, který se bude na dovolenou skvěle hodit.

Detektivka Lisy Reganové s názvem Nečekané přiznání je pokračováním oblíbené detektivní série. Hlavní postavou je vyšetřovatelka Josie Quinnová, která řeší vraždu obestřenou pavučinou tajemství.

Knížka současné královny hororu Darcy Coates Strašení v Rookwardu přináší mrazivý duchařský příběh, který se odehrává ve starém opuštěném domě ukrývajícím děsivé tajemství.

Nová kniha známé autorky psychologických thrillerů Shari Lapena s názvem Nepříliš šťastná rodina vypráví o záhadné vraždě bohatých manželů a o boji o dědictví, který se vzápětí rozpoutá mezi jejich dětmi. Příběh postupně odhaluje dlouho skrývaná tajemství zavražděných rodičů i jejich dětí.

Milovníky severských detektivek potěší devátá knížka z oblíbené série Oddělení Q, jejímž autorem je dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen. Kniha se nazývá Chlorid sodný a jejím hlavním tématem je vyšetřování podezřelých sebevražd a nevysvětlitelných úmrtí významných osobností. Detektivové zjišťují, že se jedná o posloupnost záhadných smrtí, která se řídí tajemným vzorcem.

Fantasy a romány pro ženy

Kniha anglického spisovatele a novináře Matta Haiga Půlnoční knihovna je označována za knižní překvapení roku 2022. Kniha, která v sobě zajímavě spojuje román pro ženy a žánr fantasy, je v současné době velice úspěšná po celém světě a rekordní prodejnost zaznamenává i u nás. Hlavní hrdinka Nora má možnost prožít životy postav z knih, které se nacházejí v jedné zvláštní knihovně. Podaří se jí nalézt život, který by mohla považovat za ideální?

Domek v Irsku je další knihou populární autorky Julie Caplinové, od které známe tituly jako Chata ve Švýcarsku, Pláž v Chorvatsku nebo Cukrárna v Paříži. Nejnovější kniha popisuje příběh Hannah, která opustí svůj hektický život a začne studovat na kulinářské škole v Irsku.

Tištěná nebo elektronická knížka?

Některé z nás nedají dopustit na tištěné knihy, ale elektronické knížky stažené do tabletu, mobilu nebo čtečky mají právě při balení na dovolenou tu obrovskou výhodu, že v zavazadle zabírají minimum místa. Můžeme si tedy stáhnout hned několik titulů a předejít nepříjemné situaci, že bychom v polovině dovolené už neměly co číst. Navíc ze srovnání cen vyplývá, že elektronické knížky jsou většinou levnější a můžeme si jich pořídit víc, aniž bychom příliš zatížily náš rozpočet.

Čtení – únik z reality i uklidnění

V současné době se snažíme uniknout všudypřítomnému online světu a pracovní nároky i další nekonečné úkoly nás mohou zatěžovat i vyčerpávat natolik, že se poruší naše křehká duševní rovnováha. Čtení je jednou z činností, které nás uklidní i odvedou naše myšlenky od okolních problémů, a jsou cestou jak se zbavit deprese. Čtení nám pomůže uniknout z tíživé reality a naší unavené mysli přinese uklidnění.

Zdroj obrázku: ASTA Concept / Shutterstock.com

Tagy:
2 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Taky ráda čtu, ale bohužel na něj nezbývá tolik času, kolik bych si představovala. Většinou večer padnu do postelu a za pět minut mám klapky dole. Teď nevím věnuju čas i hledání nového počítače, protože mi ten starý o víkendu shořel. Bouřka pitomá. Teď tu mám rezervní repasovane notebooky HP od https://www.malicomputer.cz/notebooky-hp/ ale na grafiku mi to nestačí, takže procházím po večerech katalogy a vybírám nové železo. 😉

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Čtení mám ráda

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account