Thanksgiving day neboli Den díkůvzdání patří k nejvýznamnějším americkým svátkům. Tradičně se s ním pojí bohatá tabule, které vévodí pečený krocan, brusinková omáčka a dýňový koláč. Chybět rozhodně nesmí ani dobré pití. Dnes již tradiční význam, poděkování za úrodu, ustoupil trochu do pozadí. Přesto se jedná o hezkou tradici, při níž se zpravidla sejde celá rodina či přátelé.

Den díkůvzdání se slaví od roku 1620, kdy podle pověsti připluli z Anglie Otcové poutníci, kteří v Americe chtěli začít nový život. Přicestovali před zimou, bez zásob a za přežití tak vděčí indiánům. Ti je pak postupně naučili pěstovat nové plodiny a na konci žní se všichni sešli, aby oslavili úspěšný rok plný hojnosti. „Thanksgiving day“ tak představuje symbolické poděkování za úrodu, kdy je po žních čas na odpočinek a oslavy.

Jako státní svátek byl Den díkůvzdání ustanoven Abrahamem Lincolnem v roce 1863 a každoročně připadá na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Typickým pokrmem se stal krocan, neboť noví osadníci neměli zkušenosti s americkými zemědělskými podmínkami. Úroda tedy nebyla taková jako v Evropě, a tak se tradičním způsobem obživy stal i lov. Nejčastějším úlovkem byl právě krocan. Postupem času se i díky své velikosti stal nedílnou součástí bohaté večeře Dne díkůvzdání. Doplňuje jej brusinková omáčka, nádivka, sladké šťouchané brambory a pekanové či dýňové koláče. Chybět samozřejmě nesmí ani lahodný mok. Takový bourbon je pro pro Ameriku typický. O jednom z nich se traduje, že v roce 1942 dal po lovu na divoké krocany Thomas McCarthy, výkonný ředitel destilerie, ochutnat svůj bourbon i přátelům. Ti z něho byli tak nadšení, že si vysloužil přezdívku právě „divoký krocan“ a ten se pak přenesl i do názvu společnosti. Ikonický bourbon Wild Turkey 101 je tak jedním z nápojů, které na slavnostním setkání nesmí chybět.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Den díkůvzdání se pojí rovněž s různými tradicemi, kromě tradičního jídla se setkáte často s výzdobou tvořenou snopy pšenice či kukuřice. Hezkým zvykem se také stala pomoc bližním. Mnoho lidí chodí v tento den pomáhat s přípravou a rozdáváním jídla potřebným, jiní darují příspěvek nejrůznějším charitativním skupinám a církvím. Možná to nevíte, ale i americký prezident uděluje milost, a to právě na Den díkůvzdání. Vždy ji obdrží krocan, jehož údělem bylo skončit na talíři, ale „omilostněním“ získá možnost dožít svůj život v dětské zoo.

Zdroj: Velvyslanectví USA v České republice

Foto: Shutterstock, se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Rodina je nejvíce, proto podobné tradice jsou fajn…

  2. LucieGajdíková 1 rokem ago

    Není nad čas strávený s rodinou 😊

  3. Tradice se mají dodržovat a pokud se u nich navíc sejde celá rodina, tak o to je to lepší.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account