Tak, jako je každá žena jedinečná, je jedinečný i její vaginální mikrobiom. Ten je vlastně takovou zahradou, o kterou je třeba se pravidelně starat. Kdy je ten správný čas na vyšetření přítomnosti pohlavních nemocí? Jak často se sprchovat nebo jaké zvolit potraviny, abyste byly dole bez starostí?

Bodyguardi vs. vetřelci

Na zdraví naší yoni má vliv řada fyziologických procesů, sexuální chování a střídání partnerů, životní styl i to, jak často se sprchujeme. Pokud děláme vše správně, postarají se laktobacily – naši bodyguardi, o to, abychom zůstaly zdravé i nadále. Když jich ale naopak budeme mít nedostatek, zvyšujeme si možnost rozvoje vysoce rizikových kmenů HPV (druhů, které způsobují rakovinu děložního čípku).

Laktobacily také pěstují společně s vaginálními epiteliálními buňkami v naší ,,vaginální zahradě” kyselinu mléčnou a zároveň jsou zodpovědní za správné pH naší vagíny. Díky nim je tak náš mikrobiom stabilní a lépe odolává všem vetřelcům (infekcím).

Vaginální wellness aneb jak se starat o svou yoni

Jak se tedy starat o svou yoni tak, abychom se mohly úspěšně bránit všem infekcím?

  • Pamatujte, že méně je někdy více   

A v případě intimní hygieny to platí dvojnásob! Naše vagína je totiž samočistící orgán, který už má sám o sobě vše, co potřebuje. Pokud mu dáme prostor a zároveň podpoříme zdravé prostředí, udělá si zbytek práce po svém. Příliš časté sprchování, koupání nebo používání pomocníků na intimní hygienu vagíně škodí a my tak vědomě ničíme naše bodyguardy a vytváříme prostor pro infekce. Nepociťujete žádné problémy? Skvělé! K pravidelné hygieně vám bude stačit obyčejná voda. Trpíte na infekce nebo záněty? Pak sáhněte po jemném a přírodním intimním mýdle.

  • Podporujte tvorbu laktobacilů 

Milujete fermentované potraviny jako je kimchi, kombucha nebo kokosový kefír či jogurt? Pak máte pro jejich konzumaci o důvod více! Díky bohatému obsahu laktobacilů v těchto výrobcích obohacujete samy sebe o další posily. Laktobacily můžete kromě těchto funkčních potravin doplnit také probiotiky. Pro dlouhodobé užívání doporučujeme Black Stuff, který pomáhá uvést do rovnováhy všechny mikrobiomy v našem těle, i když postupně a po delší dobu. Časem ale nebudete potřebovat žádná probiotika, jelikož si je vaše tělo vyrobí díky prebiotikům samo.

  • Poznejte samy sebe 

Při péči o vaginální mikrobiom je třeba vnímat hlavně sama sebe a své pocity. Pamatujte na to, že vše, co potřebujete, už v sobě máte a víte. Vy sama totiž nejlépe odhadnete, co vám dělá dobře. Pokud ale stále trochu tápete, vyjdete se na cestu sebepoznávání. Vnímejte, jak se cítíte po fermentovaných potravinách nebo když se sprchujete moc a naopak málo. Jak se cítíte po milování se svým partnerem či partnerkou a co se změní, když k sobě začnete přistupovat jinak?

  • Navštivte venerologii  

I když obor venerologie nepatří mezi ty nejoblíbenější, stojí za to takového lékaře jednou za čas navštívit. A to zejména v případě, že jste zrovna změnili partnera nebo partnerku. Pohlavními nemocemi totiž neovlivňujete jen sebe, ale i druhého člověka. Mnoho lidí ani netuší, že trpí například na kvasinky, i když cítí, že je něco dole v nepořádku. Podchyťte případné problémy včas!

Vaginální experiment

Abyste mohla lépe poznat sama sebe, zkuste si udělat takový menší experiment. Na papír nebo do vašeho deníku si napište dnešní datum a minimálně 30 dní pozorujte, jak vaše chování ovlivňuje zdraví vaší yoni.

Současný stav 

Napište si, jak se momentálně cítíte. Je všechno v pořádku? Nebo vás to dole pálí? Svědí? Máte výtok? Nehodnoťte to, jen pozorujte a popisujte současný stav. V případě větších obtíží samozřejmě navštivte svého gynekologa.

Proces cesty  

Během následujících 30 dní zkoušejte, pozorujte a zapisujte. Staňte se vědkyní, která zkoumá sama sebe. Co se stane, když si dáte fermentované potraviny? Když pijete více vody? Když si dáte spoustu cukru oproti tomu, když si nedáte žádné? Jak se mění vaše intimní prostředí, když cvičíte nebo naopak celý den sedíte?

Vyhodnocení experimentu  

Po měsíci takového pozorování zhodnoťte, co vše jste se o sobě dozvěděly. Vyšly vám nějaké závěry, které můžete aplikovat do svého každodenního života a být tak dole bez starostí (př. Nedělá mi dobře nadbytek cukrů, protože mě to pak dole svědí. Následující měsíc se tak budu snažit omezit cukry na minimum).

 

Odborný zdroj informací: Veronika Allister

Původní zdroj informací: Systers

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    bohužel o tomto vím své 🙁

  2. Dobré vědět a raději nepotřebovat.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account