Kde vlastně začít…? Možná ideálně tím, že jsme právě odletěli na 4 týdny na Lanzarote. Proč zmiňuji právě toto? Protože jsme to udělali hlavně z jednoho důvodu: kvůli rodině. Od té doby, co se Ben narodil se náš život obrátil třikrát dokonala, ale jedno zůstalo stále stejné: děláme, co nás činí šťastnými. A když vidím mého syna, jak tu jezdí na promenádě s manželem na kole a sama sebe, jak otevírám počítač pod palmou, vím, že to bylo dobré rozhodnutí. Život už dávno nepatří našim individualitám, ale celku. Přesto víme, že plnit sny je pro nás všechny důležité. A přesně tohle chceme učit i našeho syna!

Jak se stát lepším rodičem? Zde je mých 5 tipů:

1. Buďte dobrým vzorem

Každý máme své chyby, své sny, své touhy… Postupem času jsem pochopila, že náš syn napodobujeme všechny do puntíku. Čas od času je to až úsměvné. Zvlášť když parafrázuje hlášky svého tatínka a dramaticky obrací oči ve sloup, když přinesu domů tašku nebo balíček: „Mami, já se z tebe zblázním. Ty jsi zase nakupovala?“ Stává se vám to také? Tahle dětská vlastnost se ale snadno dá obrátit ve váš prospěch. Můj syn s námi začal cvičit, miluje ryby, je nejlepší cestovní parťák… Děti prostě pečlivě sledují vše, co jejich rodiče dělají nebo říkají. Ukažte mu pozitivní chování, přístup, vnímejte jeho emoce – bude vás s láskou následovat. 

Foto: Romana Ella Placek

2. Milujte

Neexistuje nic takového, jako příliš milovat své dítě. Milováním nic zkazit nemůžete. Ve jménu lásky objímejte, buďte s ním, naslouchejte každému jeho problému, ať už se vám bude zdát sebevíce nicotný. Tenhle pocit emocionálního klidu je pro každé dítě i rodiče k nezaplacení.

3. Myslete pozitivně

Děti se rodí s přibližně 100 miliardami mozkových buněk s relativně malým počtem spojení. Tato spojení vytváření jejich myšlenky, řídí jejich činy, formují jejich osobnost a podstatě určují, kdo jsou. Vytváří a posilují je jejich zkušenosti napříč celým životem. Pokud se o něco od narození svého syna snažím, pak je to ukazovat mu vždy pozitivní stránku věci. Zpívám, i když rozhodně úplně nejvíc falešně, kopu do míče, i když nesnáším fotbal, čtu dlouhou pohádku, i když mám uzávěrku a vím, že jakmile usne, musím sebrat všechnu svou sílu a jít pracovat. Snažím se být laskavá, i když stanovuji hranice a nastavuji pravidla. Někdy s větší, někdy s menší úspěšností, ale snažím se, aby sklenice pro něj vždy byla poloplná a nikdy ne poloprázdná.

Foto: Romana Ella Placek

4. Nezapomínejte na sebe

Šťastná máma, šťastné dítě. Formulka, které se od začátku rodičovství snažím držet a přiznám se, že čas od času za ní také maskuji to, že i máma a táta potřebují čas pro sebe. Romantické rande, pravidelný fotbal nebo čas na kosmetiku – já a můj muž se snažíme čas od času bez výčitek a stresů užít si jeden druhého nebo klidně sami sebe. A domů se vždycky vracíme jako lepší (a odpočatější rodiče).

5. Nic si nevyčítejte

Jak moc bych si přála žít v ideálním světě, kdy mě nic nerozhodí. Ale když během dne po stopadesáté říkám, že oblečení na zem nepatří, ujedou nervy i mě. A vždycky mě ten výbuch mrzí! Jsem smutná já a nakonec i on. V této chvíli jsem se naučila přehodit výhybku a přestat si to vyčítat. Je to prostě normální. A tak se snažím být trpělivá a milující. Prostě obyčejná (někdy unavená) pracující maminka toho nejúžasnějšího kluka na světě. 

Každý máme svou cestu, jak být tím nejlepším rodičem na světě, ať už je jakákoliv, nejdůležitější je, že jsou naše děti šťastné a každý den nás samotné činí těmi nejšťastnějšími na světě. 

Krásný Mezinárodní den rodiny všem úžasným rodičům! 

Foto: Romana Ella Placek

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Ano, šťastná rodina

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    PRIMA LUCIE, JEN TAK DÁL .-)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account