Od okamžiku, kdy jsem se stala matkou, mi byla přišita nová identita. Máma. Najednou jsem byla ta, co má vařit, uklízet, doprovázet dítě do školy a do kroužků, zatímco mi zároveň zůstala potřeba excelovat v práci. V prácse od nás očekává, že budeme alespoň osm hodin denně. Že u Tlapkové patroly napíšeme ty nejlepší prezentace a u toho budeme vařit guláš pro upracované tatínky. Nedávný příspěvek KDU-ČSL, kde žena stojí u plotny v kostýmku s dítětem v náručí, byl pro mě poslední stereotypní kapkou.

Foto: Instagram KDU-ČSL

Pak mě zaujal příspěvek na LinkedIn jedné banky o podpoře matek. V bance chtěli zjistit, jak ještě podpořit matky v práci. Skvělá iniciativa, ale kde jsou tatínkovéPřijde mi, že byli vymazáni ze světa. Děti mají přeci dva rodiče. Proč tedy opomíjíme otce a ukazujeme našim dětem stereotypy, které stále nosíme v hlavách? Mám štěstí. Mám úžasného manžela, který od mé role nečeká být hlavním pečovatelem. Nežádá poděkování za vysátí bytu nebo vyzvednutí dcery ze školy. Dělá to, protože to chce a protože jsme parťáci.  

Když byla dcera malá, měla jsem pocit, že s ní musím být doma, jinak nejsem dobrá matka. Ale práce mi chyběla. A pak, když jsem byla v práci, cítila jsem vinu, že nejsem s dcerou. Okolí mi to také dávalo značně najevo. Když se na to dívám zpětně, vše bych udělala jinak, poslouchala bych své instinkty a ne své okolí. Často slyším, že děti potřebují hlavně mámu. Ale co táta? Ten přece také umí dát prášek a pohladit.

Co tedy navrhuji?

  • Více žen v manažerských pozicích – ne kvůli kvótám, ale protože to dává smysl.
  • Otcové na povinné rodičovské – aby se rozložila odpovědnost.
  • Podpora otců ze strany zaměstnavatelů – například úlevy při vyzvedávání dětí ze školy.
  • Zkrácená pracovní doba – často by stačilo 6 hodin pro pečujícího rodiče.
  • Dostatečné platové ohodnocení – aby práce dávala smysl i při zkráceném úvazku.
  • Možnost jeslí v pracovním prostředí – pro snazší sladění pracovního a rodinného života.
  • Osvěta a bourání stereotypů – pro muže i ženy, abychom společně překonávali zastaralé předsudky.

Je na čase, abychom začali respektovat měnící se dobu. Abychom se mohli stát opravdovými vzory pro naše děti, musíme se naučit (spolu)pracovat. Je potřeba změnit pohled na rodičovství. Tátové mají nezpochybnitelný význam v životech našich dětí. Jejich zapojení může mít zásadní pozitivní dopad na vývoj dítěte. Stejně tak absence otce může mít pro děti zničující důsledky. Aktivní, informovaní a citově angažovaní otcové přinášejí lepší výsledky v emocionálním, akademickém, sociálním a výchovném rozvoji našich dětí. Je naší společnou odpovědností podporovat zapojení otců v rodičovství, protože přináší významné výhody nejen pro naše děti, ale i pro celou společnost.

Vidíte to stejně? Sdílejte se mnou vaše příběhy. Napište mi, co se vám stalo, co vás ranilo nebo naopak vyburcovalo k akci. Můj email je mo****@mk*********.com. Do předmětu napište Superhrdinky neexistují. 

Má výzva zní: Zapojme do rodičovství chlapy!

 

Foto: Shutterstock a Instagram KDU-ČSL

 

 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account