Jaro je konečně tady! Tedy… bude již brzy a to přesně 20. března. Těšíte se? My ano! Je to totiž období, kdy konečně začnou naše zahrady ožívat po dlouhé zimě. A přesně touhle dobou začíná ideální čas vrhnout se do vašeho zahradničení. Bohužel březen na zahradě může být díky rozmarům počasí přece jen stále krapet složitější. Vyberte si den s jasnou modrou oblohou, pořádně se oblékněte a jdeme na to! Teď přichází doba, abyste ze své zahrady udělali perfektní místo pro teplejší měsíce. Jak začít? Rádi vám poradíme…

6 tipů, co podniknout v březnu na zahradě

Foto: Shutterstock

1. Čas zbavit se plevele

Pokud bychom měli vybrat jednu zahradnickou tradici, které je potřeba se na jaře chvilku věnovat, pak je to plevel! Vrhněte se na všechny závody a snažte se je zbavit všeho, co na ně nepatří a přes zimu si k nim našlo cestu. Poté je zamlčujte silnou vrstvou organické hmoty. Mulčování udrží půdu teplou a vlhkou a pomůže vám udržet jarní plevel na uzdě. Pomáhá zároveň s drenáží a udržuje vaše rostliny zdravé tím, že umožňuje, aby se voda dostala ke kořenům. 

Foto: Shutterstock

2. Ochraňte své rostliny před slimáky

Slimáci a hlemýždi mohou napáchat mnoho škod hlavně na mladých pupenech a vy si poškození nemusíte všimnout dokud se listy nezačnou otevírat. Jedním ze způsobů, jak zabránit slimákům, aby se dostali k vašim (a jejich!) oblíbencům, je použít fyzickou bariéru, kterou škůdci nebudou chtít překonávat, aby se dostali k rostlinám. Nejjednodušší zábranou je silná vrstva hrubého materiálu jako je například sůl. Případně můžete jako návnadu pro měkkýše použít slupky od brambor nebo skořápky z vajec, které je budou přitahovat, ale nebudou schopny je strávit.

Foto: Shutterstock

3. Vysaďte letní kvetoucí cibuloviny

Všechny cibuloviny kvetoucí v létě, pokud nejsou vysazeny v intervalech několika týdnů, vám budou dávat řadu nádherných květů od léta do podzimu. Obecným pravidlem je, že je proto na jaře vhodné vybrat slunné místo s dobře odvodněnou půdou a vykopat díru ve stejné hloubce (prakticky jako by byli v květináčích). Dvě z našich oblíbených cibulovin kvetoucích v létě jsou například gladioly nebo lilie. 

Gladioly neboli mečíky

Pro nejlepší efekt v okrasných okrajích vysaďte cibule mečíků (nebo správněji hlízy) ve skupinách po pěti nebo více. Hlízy zasaďte 10 až 15 cm od sebe a 7 až 10 cm hluboko. Čím hlouběji jsou hlízy zasazeny, tím menší pravděpodobnost, že budou potřebovat kůly pro podporu. Na těžké hlíně vykopejte díru trochu hlouběji a položte hlízy na vrstvu hrubé firmy. 

Lilie

Lilie lze vysadit venku v dobře připravené půdě ve skupinách v libovolné smíšené hranici. Cibulky zasaďte do trojnásobku jejich vlastní hloubky a 7 až 10 cm od sebe. Na těžkých jílovitých půdách sázejte cibulky na vrstvu hrubého písku, abyste jim připravili drenáž. Pozor! Lilie nerady sedí ve vlhké půdě.

Foto: Shutterstock

 4. Vrhněte se na péči o svůj trávník

Touto dobou už bude tráva ve většině části země stabilně růst a bude nutné ji pravidelně sekat, aby byla v dobrém stavu. Vrhněte se do toho! Pamatujte však, že trávník bude mnohem zdravější a zelenější, čím méně trávy odstraníte při každém sekání. Při prvních několika sekáních proto nastavte nože sekačky na nejvyšší nastavení. I když máte v létě tendenci nechávat posekanou trávu na trávníku, mějte na jaře na sekačce sběrný box, aby do trávníku mohl proniknout vzduch, déšť a hnojivo. 

Foto: Shutterstock

5. Připravte zeleninová a bylinková semena pro přímý výsev

Připravte své semeniště zeleniny a bylin pro přímý výsev shrabaném půdy, abyste odstranily kameny, plevel a další nečistoty. Před setím půdu zalijte, aby semena mohla rychle klíčit. I když byla ponechána odkrytá, půda by nyní měla začít vysychat a bude v lepším stavu pro vytvoření dobrého lůžka pro setí. Půda nemusí být tak mokrá, aby se vám přilepila k botám, ani tak suchá, aby bylo potřeba hodně úsilí ji rozdrobit. Doufejme, že příroda nám všem podá pomocnou ruku.

Foto: Shutterstock

6. Ochraňte svou zahradu před mrazem

Březen může být někdy stále mrazivým obdobím roku – zejména v noci. Sledujte proto předpověď počasí s cílem chránit vaše křehké rostliny. Před mrazem je ochrání zahradnické rouno nebo dokonce plastové láhve s odříznutým dnem. Dbejte také na ochranu ovocných květů a ranných plodů. Pupeny a květy například broskví, nektarinek a třešní se otevírají brzy na jaře a jsou náchylné k poškození mrazem. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Garden & Home

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account